Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ričardo Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis".
Rita LižaitytėŠaltinis: Etaplius.lt
Žaliavos trūkumas ir išaugęs sviesto vartojimas jo kainą iškėlė į rekordines aukštumas – už kilogramą šiandien prašoma nuo 7 iki 10 Eur. Ir tai, ko gero, ne riba, nes jo poreikis nuolat didėja. Teigiama, kad sviesto deficitas labiausiai bus juntamas Kalėdų laikotarpiu, o tai reiškia, kad tuo metu jis bus dar brangesnis.
Priežastis – ne viena
„Suvalkietyje“ neseniai rašėme, jog Europos Komisija baiminasi, kad Europos neištiktų perteklinio pieno krizė, tačiau reali situacija, pasirodo, yra visiškai priešinga. Ne pieno perteklius, o trūkumas privertė sviesto kainas pakilti į neregėtas aukštumas. Specialistų teigimu, kad iš sumažėjusio pieno kiekio būtų pagamintas rinkos poreikius tenkinantis kiekis sviesto, turėtų padidėti pieno riebumas. Juk būtent iš riebalų, pieno grietinėlės, jis yra gaminamas. Kadangi nei pieno riebumas, nei kiekis staiga nepadidėjo, rinka susidūrė su sviesto trūkumu.
– Priežasčių, kodėl sviestas taip smarkiai pabrango yra toli gražu ne viena. Žinoma, didelę įtaką padarė sumažėjęs žaliavos kiekis rinkoje, tačiau didelę reikšmę turi ir pasikeitę vartotojų įpročiai. Pasaulis vis labiau eina iš proto dėl sveikos mitybos. Ilgą laiką buvo manyta, kad sviestas kenkia sveikatai, kelia cholesterolį ir skatina įvairius susirgimus. Mokslininkams pripažįstant, kad tokia nuomonė yra klaidinga ir kad sviestas iš tiesų yra kur kas sveikesnis nei įvairūs riebalų mišiniai, vartotojai ėmė labiau jį vertinti ir dažniau pirkti. Padidėjęs vartojimas ir sumažėjusi sviesto gamyba rinkoje sukėlė sviesto deficitą, dėl ko sviesto kaina ir ėmė kilti, – aiškino UAB „Marijampolės pieno konservai“ direktorius Rimas Varkulevičius.
Brango, nes brango visur
Nors lietuvių vartotojų įpročiai smarkiai nesikeitė ir sviesto vartojimas šalyje, palyginti su pasaulio statistika, beveik nekito, jo kaina Lietuvoje taip pat smarkiai šoktelėjo. Vartotojai pastebi, kad per keletą mėnesių kilogramo sviesto kaina nuo 5 šoktelėjo iki 10 Eur. Anot R. Varkulevičiaus, tokia situacija susiklostė todėl, kad Lietuvos pramonininkai yra tampriai susiję su pasauline rinka.
– Mūsų produktais prekiaujama ne tik Europos, bet ir Azijos šalyse, taigi esame priklausomi nuo pasaulinės rinkos tendencijų. Išaugusi sviesto kaina nėra kažkoks prasimanymas ar užgaida. Jo rinkoje trūksta, taigi kyla ir jo kaina. Stabilizuosis ir pradės kristi ji tik tuomet, kai sandėliuose sviesto bus daugiau nei pakankamai, – paaiškino UAB „Marijampolės pieno konservai“ direktorius Rimas Varkulevičius.
Sviesto negamina
Kalvarijos savivaldybėje Sūsninkų kaime įsikūrusi ŽŪB „Šaltekšnis“ vadovė Aldona Piepolienė sako, kad bendrovė sviesto niekada daug negaminusi, o pastaruoju metu jo gamyba įmonėje apskritai nevyksta.
– Norint pagaminti gerą ir kokybišką sviestą, reikia daug grietinės ir grietinėlės. Mūsų gamybos apimtys yra nedidelės, todėl jei orientuotumėmės į sviesto gamybą, nebeliktų žaliavos nei grietinei, nei grietinėlei. Šių produktų poreikis, kaip ir sviesto, pastaruoju metu padidėjęs. Daug mūsų produkcijos naudoja konditeriai, maisto gamybos įmonės, su kuriomis esame sudarę sutartis. Taigi prioritetą teikiame tiems gaminiams, kurių jos pageidauja. Galbūt dabar, kai sviesto kaina tokia aukšta, jį labiau apsimokėtų gaminti, tačiau mums svarbiausi mūsų klientai, taigi pirmiausia paisome jų poreikių, – paaiškino ŽŪB „Šaltekšnis“ vadovė.
A. Piepolienės teigimu, sviesto gamyba yra principingas reikalas. Proceso metu sunaudojama naudingiausia pieno dalis – riebalai. Iš nenugriebto pieno galima pagaminti ir varškę, ir sūrį, daugybę kitų produktų. Nugriebus grietinėlę, reikalingą sviesto gamybai, lieka tik liesas pienas, iš kurio nelabai yra ką gaminti. Todėl pieno gamybos įmonės, net ir esant sviesto stygiui, jo gamybos neprioritetizuoja. A. Piepolienės teigimu, jei pirmenybė būtų teikiama jam, tuomet rinkoje imtų stigti kitų produktų. Todėl sviesto deficito problemą geriausiai išspręstų padidėjęs pieno kiekis rinkoje.
Jei trūks ir brangs, pyragaičių nebekeps
Kad sviesto kaina pastaruoju metu sparčiai kyla, pastebėjo ir saldumynų, kurių gamyboje reikalingas sviestas, gamintojai. Konditerijos gaminių įmonei „Adelytė“ vadovaujanti Rasa Simonaitienė sako, kad brangstantis sviestas gali lemti ir įmonės gaminių asortimento pasikeitimus.
– Sviesto savo gaminiuose naudojame nedaug, tačiau jau spėjome pastebėti jo kainos pasikeitimus. Daugiausia jo sunaudojame kepdami prancūziškus pyragaičius kaneles. Kad produktas būtų kokybiškas ir skanus, naudojame aukščiausios rūšies sviestą iš grietinėlės. Bėda ta, kad jis ne tik brangus, bet ir gauti jo darosi sunku. Kai pirkau pastarąjį kartą, už kg mokėjau 7 Eur. Jei jo kaina kils ir toliau, o jo nebebus įmanoma gauti, turėsime būti priversti nutraukti šių pyragaičių gamybą, nepaisant to, kad tai – dažnai perkamas ir klientų mėgiamas gaminys, – sakė „Adelytės“ vadovė.
Ketina branginti gaminius
Marijampolietė Jolita Sorakienė, turinti nuosavą kepyklėlę, kurioje kepa „Šimtalapius“, susiduria su panašiomis problemomis, kaip ir „Adelytės“ vadovė.
– Paprastai sviestą pirkdavau firminėje Marijampolės pieno konservų parduotuvėje. Pastebėjau, kad paskutiniu metu jo kaina smarkiai šoktelėjo. Paprastai už kilogramą kokybiško grietinėlės sviesto mokėdavau 5,70 Eur, o pastarąjį kartą teko mokėti 10 Eur. Nors ir dvigubai brangesnis, vis tiek teko pirkti. Jei kokybišką, gerą sviestą pakeisiu pigesniu riebalų mišiniu, nukentės gaminių kokybė, skonis, dėl ko, tikėtina, prarasiu ir pirkėjų pasitikėjimą. Tokiais dalykais nerizikuoju, tačiau jau kuris laikas galvoju, kad teks šiek tiek kilstelėti ir gaminių kainą. Juk pabrangus sviestui „Šimtalapio“ savikaina tapo didesnė, o iš tų pačių pinigų dar reikia ir mokesčius susimokėti, verslo liudijimus pirkti, – samprotavo Jolita.
Jos teigimu, ne tik sviesto kaina pastaruoju metu pasikeitė. Moteris sako taip pat pastebėjusi, kad ir sviesto kiekiai bei jo pasirinkimas parduotuvėse šiuo metu daug mažesni.
– Sviestą visada pirkau firminėje Marijampolės pieno konservų parduotuvėje. Jis ir kokybiškas, ir šiek tiek pigesnis nei prekybos centruose. Tačiau įmonė šiuo metu keičia gamybos įrangą ir sviesto negamina, taigi jo ieškoti tenka prekybos centruose. Kokybiškas ir geras, nors ir brangus, išnešamas pirmiausia. Tenka ilgai maišyti po parduotuves, kol randu reikiamą kiekį tinkamo sviesto, – kalbėjo „Šimtalapių“ kepėja.
Rimas Varkulevičius, Marijampolės pieno konservų direktorius, paklaustas, ar įmonė dabar iš tiesų negamina sviesto, šį faktą patvirtino.
– Gavome ES paramą ir šiuo metu seną sviesto gamybos liniją keičiame naujesne ir tobulesne. Planuojame sviesto gamybą atnaujinti maždaug po mėnesio. Tikėtina, kad po tiek laiko sviestas atsiras ir mūsų firminėse parduotuvėse, – paaiškino R. Varkulevičius.