PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugpjūčio 27 d. 08:37

Šviesomis švytės renesansinė Evangelikų reformatų bažnyčia

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


96284

Miesto šventės proga Kėdainiai žengia koja kojon su mada. Rugsėjo 5−7 dienomis net tris vakarus iš eilės ypatingu būdu grafinėmis projekcijomis ir besimainančiomis spalvomis nušvis Kėdainių senamiestyje stovinti Evangelikų reformatų bažnyčia.

Spalvinė gama ir kruopštus šviesos dizainerių bei inžinierių sukurtas projektas besikeičiančios aplinkos fone ištrauks iš kasdienybės miesto pasididžiavimą – XVII amžiaus Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią ir pateiks ją žiūrovų akims.

Mūsų laikus renesanso stiliaus bažnyčia pasiekė beveik nepakitus. Ji mena didikų Radvilų bei šlovingus lietuviškiausio LDK miesto, Šviesiosios gimnazijos klestėjimo ir Stepono Jaugelio- Telegos laikus. Bažnyčia yra liudininkė daugiau kaip pusės Kėdainių krašto istorijos egzistavimo. Praėjus beveik 300 metų nuo pirmojo Kėdainių paminėjimo, ją 1652 m. pastatė Kristupas Radvila ir jo sūnus Jonušas Radvila.

Suteiks objektui žavesio

Sumanymas nušviesti senamiesčio objektą gimė po svarstymų, kaip gi kitaip nustebinti žmones ir suteikti jiems galimybę patirti gerų emocijų bei naujų pojūčių. Taip pat norėta skatinti žmones pamatyti senuosius pastatus naujai, susimąstyti apie jų svarbą istorijos tėkmėje ir reikšmę miesto istorijai bei paskatinti žavėtis ilgamečių savo miesto objektų grožiu.

Vienas iš didingiausių Kėdainių kultūros paveldo objektų yra ir bene aukščiausias statinys senamiestyje, kuris, be to, dar yra ir geriausiai matomas senamiesčio pastatas stebint koncertus ir kitus miesto dienų renginius Didžiosios Rinkos aikštėje, todėl nuspręsta šių metų Miesto šventėje išskirti būtent jį.

Lygiuojasi į didmiesčius

Užsienio šalyse tokie apšvietimo projektai jau seniai yra labai populiarūs. Dažniausiai jie įgyvendinami atmintinų dienų progomis. Galima sakyti, kad Kėdainiai, sumanę šį projektą, netgi žygiuoja priekyje kitų Lietuvos miestų. Tokių objektų nušvietimas yra sudėtingas ir labai imlus laiko procesas. Kartu, nors tai ir neužmirštama, bet labai trumpa džiaugsmo akimirka. Todėl ne kiekviena savivaldybė ryžtasi tokiam iššūkiui. Kol kas tokius projektus užsako tik didmiesčiai – Kaunas, Vilnius, Klaipėda. Šie miestai turi net šviesų festivalius. Vieni iš didesnių apšvietimo projektų įgyvendinti šalies sostinėje Vilniuje. Tai Vasario 16-osios apšvietimas ant Vilniaus Katedros varpinės, Kanados nepriklausomybės dienos proga sušviesta Vilniaus rotušė Kanados vėliavos spalvomis ir Lietuvos šimtmečio proga apšviestos įžymiausios Vilniaus miesto vietos.

Švies net tris vakarus

Jau nuo ketvirtadienio net tris šventinius rugsėjo vakarus Evangelikų reformatų bažnyčia įspūdingomis šviesos projekcijomis dabinsis ir keis savo pavidalą. Keisis ir apšvietimo intensyvumas, ir spalvos, ir raštai. Apšvietimo projekcijas kuria ir dizainą joms parenka šviesų dailininkas Elvinas Pocius ir technikos inžinierius Gediminas Žemaitaitis. Projektą kuria ir įgyvendina SHOWART kūrybos studija, turinti patirties tokiuose darbuose. Sudėtingiausias jų komandos darbas buvo Vilniaus Katedros varpinės bokšto apšvietimas – 360 laipsnių Lietuvos vėliavos spalvomis.

Nors projekcijos jau yra apgalvotos ir sukurtos, tačiau tokiame projekte lieka ir netikėtumo momentas. Tai kaip tiesioginis eteris arba greitkelis, kuriame ne visas dedamąsias gali įvertinti iš anksto. Pasak šviesų dizainerio, būtent spalvos bus programuojamos vietoje, nes kuriamas vaizdas, jo ryškumas ir grožis tiesiogiai priklauso nuo gamtos: paros meto tamsumo, rūko, dulksnos. Ne visos spalvos šviečia vienodai gerai skirtingomis oro sąlygomis.

Kruopščiai kuriamas projektas

Šiais projektais užsiima tik kelios įmonės Lietuvoje, nes ne kiekviena apšvietimą organizuojanti įmonė gali įgyvendinti būtent tokius projektus. Tam reikia turėti specialią techniką. Kėdainių miesto šventėje bus naudojama daugiau kaip 40 skirtingos apšvietimo įrangos. Daugiausia naudojami LED šviesos prietaisai, kurių kol kas nėra jokios galimybės nusipirkti Lietuvoje. Visos priemonės atkeliauja iš užsienio, kur, kaip ir minėta, įsivyravusi madinga apšvietimo industrija. Nereikia pamirši, kad visa įranga turi veikti lauko sąlygomis, net lyjant lietui. Tačiau ji tik techniškai įgyvendina žmonių idėjas. Projektas reikalauja ir daug rankų bei kūrybinio darbo.

Šviesų dailininkai ir inžinieriai išmatuoja pastato aukštį, plotį. Kompiuterio programa perpiešia kaip įmanoma daugiau detalių, kad galėtų kurti vizualius sprendimus. Kiekvienas pastatas reikalauja naujo sprendimo ir kitokios įrangos. Tada kai pastatas jau atsiduria kompiuteryje, pradedama derinti ir ieškoti, kokia įranga ir kokia spalvinė gama labiausiai jam tinka.

Ilgas procesas

Pasiruošimas projektui trunka maždaug 2−3 savaites. Tačiau, kad kėdainiečiai šventės vakarą išvystų įspūdingai spalvų ir jų mirgėjimo nutviekstą Reformatų bažnyčią, įvairių sričių specialistai darbuosis Kėdainiuose jau 24 valandas iki starto. Visas projektui skirtas laikas yra ne trumpesnis kaip mėnuo.

Pasirinktas objektas yra išties didelis. Norint gauti puikų vaizdą, reikia apšviesti visas keturias fasadines bažnyčios puses. Tai gana sudėtingas projektas, tačiau tokio iššūkio drąsiai imasi labai patyrę Lietuvos specialistai ir profesionalai. Prie šio projekto dirba ne vienos profesijos žmonės. Tai − inžinieriai, elektrikai, šviesų dailininkai ir techniniai darbuotojai montažui, kurių darbas taip pat yra atsakingas procesas.

Ant vieno iš fasadų sumanyta rodyti Kėdainių gimtadienio skaičius − 647. Šie gimtadienio skaičiai bus tarsi neužpučiamos gimtadienio žvakutės. Būtent tam reikia pagaminti specialius šviesų įrangai naudojamus trafaretus ir specialiai pritaikyti programinę įrangą.

Nors pagrindiniai darbai jau padaryti ir projektuotojai turi būsimus vaizdinius, sudėtingiausi darbai komandos dar laukia. Nemažas iššūkis yra montavimas naktį ir programavimo darbai tamsiuoju paros metu.