Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Prezidentas susitiko su Sveikatos ekspertų tarybos nariais. Prezidentūros kanceliarijos nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai sekmadienį Sveikatos ekspertų taryba pristatė atnaujintą epidemiologinės situacijos apžvalgą ir rekomendacijas dėl taikomų karantino priemonių.
„Šiandien geriausieji savo sričių profesionalai rekomendavo papildomas priemones, kurių reikia imtis nedelsiant, norint išsaugoti šimtus gyvybių bei apsaugoti sveikatos apsaugos sistemą. Neturime prabangos delsti nei vienos dienos, todėl tikiuosi greito ir atsakingo laikinosios Vyriausybės reagavimo. Užsikrėtimų skaičiui augant, ypač svarbus yra sklandus naujosios Vyriausybės darbų perėmimas ir nenutrūkstami efektyvūs sprendimai. Vertinu paskirtosios premjerės Ingridos Šimonytės įsitraukimą į Sveikatos ekspertų tarybos veiklą, tai prideda vilties, kad valdžių pasikeitimas įvyks su kaip įmanoma mažiau trikdžių", – sakė Prezidentas.
Prezidento inicijuota Sveikatos ekspertų taryba teigiamai vertina Vyriausybės gruodžio 2 d. priimtą sprendimą visoje Lietuvos teritorijoje sugriežtinti karantiną. Tačiau, atlikę epidemiologinių ir virusologinių duomenų analizę, ištyrę gyventojų mobilumo pokyčius, stacionare gydomų COVID- 19 pacientų skaičiaus dinamiką, tarybos nariai pakartojo savo ankstesnį vertinimą – net ir naujai įvestos priemonės vis dar nėra pakankamos, kad reikšmingai pakeistų dabartinę epidemijos eigą.
Sekmadienį susitikime buvo nuspręsta rekomenduoti laikinai pareigas einančiai Lietuvos Respublikos Vyriausybei įvesti papildomus ribojimus COVID-19 epidemijai suvaldyti.
Ekspertai siūlo sustiprinti infekcijos perdavimo kontrolės priemones, taikomas žmonių susibūrimams – šeimos rate, darbovietėse, prekybos vietose, ugdymo įstaigose, sveikatos priežiūros ir globos institucijose.
Siekiant sumažinti COVID-19 plitimą artimųjų rate, rekomenduojama riboti susitikimus tarp atskirų namų ūkių, t. y. vienuose namuose gyvenančių asmenų, išskyrus neatidėliotinus atvejus, kai reikia prižiūrėti sergančius ir savimi negalinčius pasirūpinti žmones. Taip pat aktualu riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių, paliekant galimybę šeimoms pasivaikščioti atvirose vietose, kur arti nėra kitų asmenų. Ekspertų teigimu, veiksminga būtų uždaryti ne maisto prekių parduotuves (išskyrus vaistines, veterinarijos, optikos ir ortopedijos parduotuves) bent jau savaitgaliais ir penktadieniais nuo 17 val. Taip pat svarbu uždarose prekybos vietose didinti dabar nustatytą plotą vienam pirkėjui; maisto prekių parduotuvėse sudaryti galimybes senjorams apsipirkti skirtingu laiku.
Sveikatos tarybos ekspertų nuomone, nuotolinis darbas turėtų būti privalomas visose įstaigose, kur yra tokios galimybės. Įstaigas prasminga įpareigoti neatidėliojant pasitvirtinti darbo karantino metu planą, kuris apibrėžtų veiksmų algoritmą nustačius COVID-19 atvejį, nuotolinio ir neišvengiamo kontaktinio darbo procedūras. Darbuotojus laikytis prevencijos ir karantino sąlygų motyvuotų 100 proc. darbo užmokesčio siekiančios nedarbingumo išmokos izoliacijoje esantiems asmenims. Siekiant stabdyti infekcijos plitimą darbovietėse, reikalinga inicijuoti ar sustiprinti Valstybinės darbo inspekcijos ir kitų viešąjį administravimą atliekančių institucijų patikrinimus darbovietėse.
Sveikatos ekspertų taryba rekomenduoja neatidėlioti ir artimiausiu metu pradinio ugdymo mokiniams paskelbti atostogas, prijungiant jas prie kalėdinių atostogų.
Asmens sveikatos priežiūros ir socialinės globos įstaigų darbuotojus, dirbančius stacionaruose ir didelės rizikos infekcijos plitimo vietose, privalu testuoti greitaisiais ar standartiniais PGR molekuliniais testais ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę, o kitus – ne rečiau kaip kas dvi. Jei tokios galimybės nėra, – sveikatos būklę tikrinti greitaisiais antigeno testais. Siūloma labai griežtai laikytis ciklinio darbo organizavimo principo, testuoti darbuotojus greitaisiais ar įprastais testais prieš jiems keičiant atskirus padalinius ar įstaigas. Pasitarime pabrėžta, kaip svarbu dėti maksimalias pastangas, kad būtų išsaugotos būtinosios pagalbos ir planinės sveikatos priežiūros paslaugos tiems pacientams, kurių ligų diagnostikos ar gydymo atidėjimas sukeltų didesnį sergamumą ar mirštamumą.
Susitikimas vyko mišriu nuotoliniu būdu. Į Prezidentūrą atvyko profesoriai Mindaugas Stankūnas, Edita Sužiedėlienė ir Kęstutis Petrikonis. Konferencinio ryšio priemonėmis prisijungė Sveikatos ekspertų tarybos nariai, paskirtoji Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, Sveikatos apsaugos ministerijos vyr. patarėja Rasa Kiūdytė, laikinojo Ministro Pirmininko patarėjas Jonas Kairys, Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai Antanas Matulas, Rimantė Šalaševičiūtė, Jurgita Sejonienė ir Orinta Leiputė.
BNS