PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Rugsėjo 14 d. 20:37

Sveikatos ekspertai kol kas nerekomenduoja revakcinuotis, prašo palaukti

Vilnius

Asociatyvi ELTOS nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


187934

Šią savaitę medicinos žurnale „Lancet“ paskelbtoje publikacijoje aukšto rango sveikatos ekspertai iš viso pasaulio sako, jog plačiajai visuomenei kol kas nerekomenduojama skiepytis papildoma COVID-19 vakcinos doze.

„Turimi duomenys nerodo [revakcinacijos] būtinybės. Vakcinų sukurta apsauga nuo sunkios ligos formos visuomenėje ir toliau išlieka aukšta“, – rašo tyrimo autoriai.

Nors sveikatos specialistai pažymi, jog kai kurie asmenys, įskaitant pacientus su pažeista imunine sistema, jau dabar gali būti skiepijami papildoma COVID-19 vakcinos doze, kol kas nėra poreikio vakcinuoti likusią visuomenės dalį.  

Komentarą medicinos žurnalui parašė jungtinė ekspertų komanda, kurią sudaro specialistai iš JAV Maisto ir vaistų administracijos, Pasaulio sveikatos organizacijos ir kitų visame pasaulyje gerai žinomų institucijų.

Jie atkreipia dėmesį, kad medikai iki šiol nesutaria, ar papildoma vakcinacija nuo koronavirusinės infekcijos apskritai yra reikalinga. Mokslininkai vis dar renka ir interpretuoja tyrimų duomenis, jog geriau suprastų, kaip ši infekcija plinta vakcinuotų asmenų tarpe ir kokį poveikį revakcinacija gali turėti jų imunitetui.

Kita problema yra ribotas vakcinų skaičius. Anksčiau šią vasarą Pasaulio sveikatos organizacija paprašė šalių neskubėti revakcinuoti savo gyventojus bent jau iki šių metų pabaigos, kol bus paskiepyta daugiau trečiojo pasaulio šalių gyventojų.

18481-f33969d02c4fc583d40b7f00f7c980d7.jpg

Etaplius.lt primena, jog Lietuva yra viena iš pirmųjų Europos Sąjungos šalių, pradedančių trečia vakcinos doze skiepyti didžiausios rizikos pacientus, o taip pat medicinos darbuotojus. Revakcinacija taikoma praėjus ne mažiau kaip 6 mėnesiams po pilno vakcinacijos kurso.

Nors tyrimai rodo, kad apsauga nuo COVID-19 po maždaug pusės metų tikrai sumažėja, tai dar nereiškia, kad paskiepyti žmonės tampa mažiau atsparūs šiai ligai, sako naujojo tyrimo autoriai. „Antikūnių kiekio sumažėjimas nebūtinai rodo vakcinos efektyvumo sumažėjimą“, – skelbia jie.

Be to, mokslininkų teigimu, vakcinos ir toliau išlieka efektyvios užkertant kelią pavojingesnių ir greičiau plintančių SARS-CoV-2 atmainų, įskaitant delta, sukeltoms sunkioms ligos formoms.

„Lancet“ autoriai taip pat atkreipia dėmesį ir į tai, kad ne visada paprasta interpretuoti iki šiol surinktus duomenis. Pavyzdžiui, neseniai spaudoje buvo skelbta, jog Izraelyje pastaraisiais mėnesiais sparčiai daugėja naujų užsikrėtimų ir mažėja visuomenės imunizavimo lygis. Tačiau tas pats tyrimas atskleidė, jog naujų infekcijų dažniau pasitaikė sausį ir balandį vakcinuotų asmenų tarpe nei tarp tų Izraelio gyventojų, kurie buvo paskiepyti vasarį ir kovą. Specialistai kol kas neranda tam racionalaus mokslinio paaiškinimo.

Net jeigu netolimoje ateityje bus priimtas neginčijamas sprendimas pasaulio šalių gyventojus skiepyti papildoma vakcinos doze, tyrimo autoriai sako, kad kur kas efektyviau būtų naudoti specifines vakcinas, kurios apsaugotų nuo specifinių koronaviruso atmainų, negu tiesiog naudoti šiuo metu jau sukurtas vakcinas.

Na, o didžiausią dėmesį COVID-19  tiriantys mokslininkai kol kas rekomenduoja skirti skurdžiai gyvenančių pasaulio šalių gyventojų skiepijimui.

Parengta pagal Time.com