PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gegužės 2 d. 15:37

Sveikatos apsaugos ministerija ragina gydytojus neklaidinti pacientų dėl skiepų

Vilnius

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


82231

Sveikatos priežiūros specialistai raginami susilaikyti nuo viešų pasisakymų apie neva neigiamą skiepų poveikį ir neklaidinti visuomenės.

Tokią poziciją pateikė Lietuvos bioetikos komitetas, kai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kreipėsi į šią instituciją, prašydama įvertinti viešoje erdvėje pasitaikančius atvejus, kai gydytojai nepagrįstai neigiamai pasisako prieš skiepus. Tad SAM kreipėsi į visas mūsų šalies gydymo įstaigas ir jose dirbančius medikus, taip pat į sveikatos priežiūros specialistų asociacijas, kviesdama elgtis atsakingai informuojant pacientus apie skiepus.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, skiepai yra vienintelė veiksmingiausia mokslu grįsta prevencinė priemonė, kuri padeda išvengti daugybės infekcinių ar net onkologinių susirgimų, tad skiepytis yra būtina.

„Tai darau ir aš. Daugeliui žmonių apsispręsti padeda gydytojai. Deja, bet tenka girdėti, kad po pokalbio su jais, kartais pacientai nusprendžia nesiskiepyti. Ir labai gaila dėl to, juk šeimos gydytojas yra tas specialistas, į kurį pirmiausia kreipiasi žmonės. Dėl to labai svarbu, kad jis teiktų tik naujausią, mokslo įrodymais grįstą informaciją. Be to, visos tarptautinės organizacijos pabrėžia - skiepai yra pati efektyviausia apsauga nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų“, - sako ministras A. Veryga.

Būtent dėl to, anot ministro, išsiųstas minėtas kreipimasis, kuriame raginama su darbuotojais aptarti vaikų skiepų kalendoriaus vykdymo svarbą, priminti medikams, kad viešoje erdvėje ir bendraujant su pacientais jie turi teikti tik įrodymais pagrįstas medicinos žinias ir neklaidinti pacientų.

Kaip akcentuoja Lietuvos bioetikos komitetas, atlikdamas savo profesines pareigas gydytojas, remdamasis Lietuvos gydytojo profesinės etikos kodeksu, yra nepriklausomas, tik tai turi būti derinama su pareiga vadovautis šiuolaikinėmis medicinos žiniomis ir teikti tik kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas bei principu, kad asmeniniai gydytojo įsitikinimai neturi pakenkti pacientui.

Gydytojas turi aiškiai, suprantamai ir laiku informuoti pacientą apie jo sveikatą, profilaktikos, diagnostikos ir gydymo procedūras, alternatyvių procedūrų panaudojimo galimybes bei riziką ir prognozuojamus rezultatus.

Ministerija pabrėžia, kad gydytojo profesijai tradiciškai keliami aukštesni teisiniai ir etiniai elgesio standartai, todėl, Lietuvos bioetikos komiteto nuomone, etiniai gydytojų įsipareigojimai nesibaigia, kai gydytojas tiesiogiai neteikia sveikatos priežiūros paslaugų pacientui. Šie įsipareigojimai privalomi gydytojui ne tik klinikinėse situacijose - tai pasakytina ir apie bendravimą su žiniasklaida, pasisakymus ar komentarus viešoje erdvėje. Taigi, net ir neatlikdamas profesinių pareigų, gydytojas turi vengti elgesio ir viešų pasisakymų, kurie galėtų diskredituoti gydytojo vardą, kenkti jo asmeniniam ir gydytojo profesijos prestižui ir taip silpninti visuomenės pasitikėjimą gydytojo profesija.

ELTA