PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 15 d. 17:42

Švedijos policija per savaitę konfiskavo beveik 1 mln. eurų vertės turto

Pasaulis

Automobilis / Unsplash

EtapliusŠaltinis: BNS


329303

Praėjus vos savaitei nuo įsigaliojusio leidimo konfiskuoti prabangos prekes be įtarimo nusikaltimais, Švedijos policija praneša konfiskavusi beveik 1 mln. eurų vertės turto.

Įstatymas, priimtas spalio 2-ąją ir įsigaliojęs lapkričio 8 dieną, yra dešiniųjų valdžios kovos prieš organizuotą nusikalstamumą dalis.

Jis suteikia galimybę policijai konfiskuoti automobilius, auksinius laikrodžius ir kitas prabangos prekes iš žmonių – tarp jų ir nepilnamečių, – įtariamų sąsajomis su kriminalinėmis grupuotėmis. Tai galioja tokiais atvejais, kai įtariama, jog prekės įsigytos už nelegaliai uždirbtus pinigus, net jei pats asmuo nėra formaliai įtariamas įvykdęs nusikaltimą.

Nurodytų prabangos prekių pavyzdys būtų brangus sportinis automobilis, vairuojamas žmogaus, kuris neturi darbo, oficialių deklaruotų pajamų ir negali paaiškinti, kaip už jį sumokėjo.

Penktadienį policija pranešė, kad veiksmų imtasi jau 56 atvejais: konfiskuoti grynieji pinigai, automobiliai, motociklai, laikrodžiai ir rankinės, kurių vertė – virš 10 mln. kronų (860 tūkst eurų).

Konfiskacija gali būti inicijuota policijos pareigūnų, tačiau ją vėliau privalo patvirtinti teismas.

Anot policijos pranešimų, nei vienas iš įvardytų 56 konfiskacijos atvejų penktadienio duomenimis dar nepasiekė teismo.

Premjeras Ulfas Kristerssonas (Ulfas Kristersonas) praeitą savaitę spaudos konferencijoje teigė, jog naujasis diskusijų sulaukęs įstatymas buvo „didžiausia baudžiamojo kodekso reforma nuo pat jo“ atsiradimo 1965-aisiais.

Kritikai, o tarp jų ir parlamento ombudsmenai, kurių darbas yra užtikrinti, kad valdžios institucijos laikytųsi teisės aktų, išreiškė susirūpinimą. Įstatyme jie pasigedo nekaltumo prezumpcijos, taip pat nerimą jiems kėlė neaiškūs reikalavimai, kada policija gali vykdyti turto ir žmonių kratas.

Švedijoje pastaraisiais metais smarkiai padaugėjo gaujų susišaudymų ir sprogdinimų, kurie siejami su grupuočių tarpusavio sąskaitų suvedinėjimu bei kova dėl narkotinių medžiagų rinkos.

2023-aisiais šalyje užfiksuotos 53 mirtys per 363 šaudymo incidentus, kurie vis dažniau įvyksta viešose vietose ir pareikalauja nekaltų aukų, pavyzdžiui niekuo dėtų praeivių, gyvybių.

Kaltininkais dažnai tampa paaugliai, kurie yra nusamdomi dėl to, kad dar nesiekia baudžiamosios atsakomybės taikymo amžiaus – 15 metų.

Naujasis įstatymas galioja ir jaunesniems nei 15 metų asmenims.