PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Balandžio 15 d. 13:42

Švedija: nėra įrodymų, kad laivas su Kinijos vėliava tyčia gadino Baltijos jūros kabelius (papildyta)

Pasaulis

Inkaras / Pixabay

EtapliusŠaltinis: BNS


356261

Švedijos antradienį paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad institucijos nerado jokių įrodymų, jog pernai Baltijos jūroje su Kinijos vėliava plaukiojantis laivas tyčia sugadino du povandeninius kabelius.

Vis dėlto Švedijos avarijų tyrimo valdybos SHK ataskaitoje sakoma, kad tyrėjai turėjo prieigą tik prie ribotos informacijos, todėl negalėjo tiksliai nustatyti, ar duomenų kabeliai Švedijos vandenyse buvo sugadinti tyčia, ar ne.

Tyrimui vadovavo Kinijos institucijos, o Švedija dalyvavo kaip stebėtoja. Švedijos prokurorai savo tyrimą gali tęsti atskirai.

Įtampa Baltijos jūroje padidėjo Rusijai 2022-ųjų vasarį pradėjus didelio masto invaziją į Ukrainą, taip pat – Suomijai ir Švedijai įstojus į NATO. Per virtinę incidentų buvo pažeista Baltijos jūros dugnu nutiestų kabelių, apgadinta kitos infrastruktūros.

2024-ųjų lapkritį krovininis laivas „Yi Peng 3“, pastatytas 2001 metais ir priklausantis kinų kompanijai „Ningbo Yipeng Shipping Co“, pusantros paros vilko inkarą į uostą daugiau kaip 180 jūrmylių (330 kilometrų), sakoma Švedijos ataskaitoje.

„Galimi du skirtingi incidento scenarijai; vienas jų tas, kad laivas tyčia išmetė inkarą, kad apgadintų infrastruktūrą jūros dugne“, – nurodė valdyba.

Šio scenarijaus tikimybę mažina tai, kad inkaro išmetimu laivui plaukiant dideliu greičiu sukeliama didelė tyčinė rizika – galimas rimtas pakenkimas laivui ir įgulai, sakoma ataskaitoje.

„Kitas scenarijus tas, kad inkaras nukrito, nes buvo prastai pritvirtintas ar išvis nepritvirtintas“, – nurodė SHK.

Tačiau „prieš šį scenarijų tam tikru mastu kalba“ tai, kad laivas nebuvo apgadintas ir kad inkaras jūros dugnu buvo tempiamas ilgai, sakoma ataskaitoje.

Lapkričio 17-ąją buvo apgadintas povandeninis telekomunikacijų kabelis „Arelion“, nutiestas tarp švedų Gotlando salos ir Lietuvos.

Kitą dieną į pietus nuo Švedijos Elando salos buvo nutrauktas telekomunikacijų kabelis „C-Lion 1“, nutiestas tarp Suomijos ir Vokietijos.

SHK pažymėjo, kad jos žmonėms apsilankyti laive „Yi Peng 3“, apžiūrėti jo inkarą ir apklausti įgulos narius buvo leista praėjus daugiau kaip mėnesiui po incidento. Pamatyti elektroninių duomenų SHK išvis negalėjo.

Daug ekspertų ir politinių lyderių incidentus Baltijos jūroje, įvykusius Rusijai pradėjus didelio masto karą prieš Ukrainą, susiejo su Rusijos vykdomu hibridiniu karu.

Švedija, Suomija ir Vokietija pradėjo tyrimus dėl lapkričio 17-osios ir 18-osios incidentų, o švedų policija sakė įtarianti diversiją.

Pasak SHK, jos vertinimas „neužkerta kelio Švedijos prokuratūrai vykdyti preliminarų tyrimą dėl įtariamo nusikaltimo“.

#ŠVEDIJA#ĮRODYMAI#LAIVAS#KINIJA#BALTIJA
#JŪRA#KABELIAI