PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Birželio 3 d. 11:56

Svarstoma dvigubai padidinti laidojimo pašalpą

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


303309

Įvairioms frakcijoms atstovaujanti Seimo narių grupė siūlo dvigubai – nuo 440 iki 880 eurų padidinti laidojimo pašalpą.

Jeigu Seimas pritartų Seimo nario socialdemokrato Liudo Jonaičio inicijuotoms Paramos mirties atveju įstatymo pataisoms, laidojimo pašalpa didėtų nuo 8 iki 16 bazinių socialinių išmokų (BSI) dydžio.

Pasak Seimo nario, laidojant artimąjį šeimos susiduria su nemažais finansiniais sunkumais, nes ženkliai išaugus prekių ir paslaugų kainoms, pinigų, kuriuos skiria valstybė, nepakanka.

„Susitinkant su gyventojais tenka išgirsti raginimų padidinti šią išmoką, kadangi per 10 metų, t. y. nuo 2011 m. iki 2024 m. laidojimo pašalpa padidėjo tik nuo 312 iki 440 eurų, viso labo 128 eurų. Rengiant projektą konsultuotasi ir su laidojimo paslaugų teikėjais, Joniškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus darbuotojais. Atsižvelgiant į jų nuomonę, galima teigti, kad laidotuvių išlaidos vidutiniškai sudaro apie 1700-2000 eurų. Tokia suma užtikrina pagarbų atsisveikinimą su mirusiuoju“, – sako projekto autorius L. Jonaitis.

Dokumento aiškinamajame rašte nurodoma, kad pvz. Estijoje laidojimo pašalpos dydis skirtinguose regionuose skiriasi ir svyruoja nuo 250 iki 400 eurų, Latvijoje pagal atitinkamus kriterijus jis gali svyruoti nuo 300 iki 1217 eurų. Lenkijoje laidojimo pašalpa siekia apie 928 eurus. Nuo šių metų liepos 1 d. planuojama, kad išmoka bus padidinta iki 7 tūkst. Lenkijos zlotų, kas sudarytų apie 1628 eurų.

Šiuo metu laidojimo pašalpa Lietuvoje yra 8 bazinių socialinių išmokų dydžio (440 eurų). Šis dydis buvo nustatytas 2011 birželio mėn. ir iki šiol nėra peržiūrėtas, tik indeksuojamas kasmet pasikeitus BSI dydžiui. Mirus pensinio amžiaus asmeniui taip pat išmokamos 2 mirusio asmens pensijos ir tikslinė kompensacija, jei buvo nustatyti spec. poreikiai.

Kartu su L. Jonausku Paramos mirties atveju įstatymo pataisas teikia Seimo socialdemokratų, valstiečių, demokratų, konservatorių frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai.