PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 4 d. 10:52

Suteikta apsauga Žaslių knygnešio, kunigo Kazimiero Kibelio kapui

Kaišiadorys

Kazimieras Kybelis ir joo kapas. Visuotinės Lietuvių enciklopedijos / Kultūros paveldo departamento nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Kaišiadorių rajono savivaldybė


332448

KAZIMIERAS KYBELIS (KAZIMIERAS KIBELIS) – kunigas, Žaslių bažnyčios statytojas, lietuvių tautinio atgimimo veikėjas. Gimė 1868 m. kovo 15 d. Kvėdarnos parapijoje Lomos kaime, mirė 1902 m. vasario 16 d. Žasliuose. Kunigas ir rašytojas Juozas Tumas-Vaižgantas savo raštuose pasižymėjo: „Kun. Kazimieras Kybelis mirė 1902 m. vasario 3 d.: sekmadienio rytą, 10 val., ir palaidotas ten pat Žasliuose po bažnyčia, kurią tokią puikią jis pamūrijo...“

Kazimieras Kybelis baigė 4 klases Šiaulių gimnazijoje, 1884 m. įstojo į Vilniaus seminariją. 1891 m. baigęs Šv. teologijos magistro laipsniu, liko Vilniaus seminarijos profesoriumi, bet jau 1893 m. buvo iškeltas į Inturkę, o 1894 m. – į Žaslius klebonu, kur ir tarnavo iki gyvenimo pabaigos. Nors ir būdamas silpnos sveikatos (sirgdamas plaučių tuberkulioze) jis vietoje medinės baigiančios sutrūnyti bažnyčios Žasliuose ėmėsi statyti naują mūrinę. Deja, numirė nesuspėjęs jos iki galo įrengti.

Tuo laiku kun. K. Kybelis dažnai vadintas „litvomanu“, mat didelėje Žaslių parapijoje visi dvarininkai kalbėjo lenkiškai ir iš kunigų reikalavo, kad bažnyčioje visos pamaldos vyktų lenkų kalba. Bet kun. K. Kybelis nemažą dalį pamaldų laikė lietuviškai. Lietuviai katalikai tuo džiaugėsi, o dvarininkai ir lenkiškai kalbantys parapijiečiai siuntinėjo skundus Vilniaus vyskupui, reikalaudami bausti kleboną arba iškelti jį į kitą parapiją.

Vaižgantas liudijo, kad kun. Kybelio lietuviškumui didelę įtaką turėjo Maironis: „Jei Kybelis tapo lietuvių simpatėliu, kovotoju už lietuvių kalbos teises Vilniaus vyskupijos bažnyčiose – tai Mačiulio nuopelnas, jo padaras.“ Su Maironiu kun. K. Kybelis palaikė ryšius ir klebonaudamas Žasliuose. Maironis ne kartą buvo atvykęs pas savo bičiulį į Žaslius, aukojęs šioje bažnyčioje šv. Mišias. Reikia prisiminti, kad tie laikai buvo nepalankūs lietuviškai veiklai, o lietuvių kalba ir raštas draudžiami. Klebonas palaikė ryšius su vienminčiais aplinkinių bažnyčių klebonais, skatino knygnešius, padėjo slėpti nuo žandarų ir platinti tarp gyventojų lietuviškas knygas, maldaknyges. Taip pat padėjo steigti slaptas lietuviškas daraktorines mokyklas.

2024-10-17 Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos šeštosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdyje buvo nutarta suteikti apsaugą Knygnešio, kunigo Kazimiero Kibelio (Kazimiero Kybelio) kapui (u. k. 48609), esančiam Kaišiadorių r. sav., Žaslių sen., Žaslių mstl., Vytauto g., nustatyti vertingąsias savybes, nacionalinį reikšmingumo lygmenį ir apibrėžtas teritorijos ribas.

Vertinimo tarybos 2024-10-17 patvirtintas Knygnešio, kunigo Kazimiero Kibelio kapo (u. k. 48609), esančio Kaišiadorių r. sav., Žaslių sen., Žaslių mstl., Vytauto g. nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktas Nr. KPD-JG-305 yra registruotas Kultūros vertybių registre ir skelbiamas adresu https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-detail/aacfe05e-2a93-408b-946d-0c04f125f034 .

#KAZIMIERAS KYBELIS#ŽASLIAI#KAPAS#APSAUGA