PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Liepos 23 d. 10:32

Sutarta dėl naujų Lietuvos kariuomenės infrastruktūros vystymo projektų Pabradėje ir Šiauliuose

Šalčininkai

Asociatyvinė Lietuvos kariuomenės nuotrauka (aut. vrš. Gintautas Mauricas)

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


46154

Krašto apsaugos ministerija ir NATO Paramos ir pirkimų agentūra (NSPA) liepos mėnesį pasirašė sutartį dėl Lietuvos kariuomenės infrastruktūros vystymo projektų, kurių įgyvendinimas dar labiau pagerins sąlygas Lietuvoje treniruotis tiek mūsų šalies, tiek sąjungininkų kariams.

Pagal naują NATO saugumo investicijų programos (NSIP) pajėgumų vystymo paketą, iki 2021 m. Lietuvos kariuomenėje numatoma įgyvendinti 13 projektų: 12 suplanuoti Gen. Silvestro Žukausko poligone Pabradėje, 1 – Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose.

Infrastruktūros darbams pagal sudarytą sutartį iš viso numatoma skirti apie 47 mln. eurų, iš jų - apie 23 mln. eurų bus skirta iš NATO saugumo investicijų programos per NATO Paramos ir pirkimų agentūrą, kuri ir bus atsakinga už projektų įgyvendinimą ir sutarčių valdymą.

„Lietuvoje vykstančių nacionalinių ir tarptautinių karinių pratybų mastai išaugo tiek, kad visapusiškam mūsų ir sąjungininkų pajėgų priėmimui ir treniravimui nebeužtenka esamų poligonų dydžių, o paskutiniai kariniai konfliktai, tarptautinių operacijų patirtis sąlygoja ir karių treniruočių bazės tobulinimo poreikius. Be to, Lietuvos kariuomenę aprūpinant nauja ginkluote, siekiame, kad kariai įsisavintų visą iki šiol neturėtų pajėgumų potencialą, t.y. ginkluotę naudotų maksimaliais saugiais atstumais. Būtent dėl šių priežasčių Krašto apsaugos ministerija itin didelį dėmesį skiria karinės infrastruktūros tobulinimui ir plėtrai,“ – sako krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas.

Įgyvendinus šiuos infrastruktūros darbus, Gen. Silvestro Žukausko poligonas bus vienintelis Lietuvoje vienu metu pajėgus priimti iki brigados dydžio karinį vienetą – kelis tūkstančius karių ir šimtus karinės technikos vienetų. Tuo pačiu pratybose šiame poligone dalyvausiantiems tokio dydžio vienetams būtų užtikrinta ir visapusiška logistinė parama.

„Vienas svarbiausių Sausumos pajėgų poreikių buvo turėti poligoną, kuriame galėtume treniruoti brigados karinius vienetus vykdant taktines užduotis. Įgyvendinus poligono infrastruktūros plėtros projektą pereisime į kokybiškai ir kiekybiškai naują visų Sausumos pajėgų vienetų karinį rengimą, o tiek brigada „Žemaitija“, tiek ir brigada „Geležinis Vilkas“ ir į ją integruota NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė turės daugiau erdvės išnaudoti technikos ir ginkluotės galimybes,“ – poligono plėtrą įvertino laikinai Sausumos pajėgų vado funkcijas einantis plk. Tomas Masaitis.

Gen. Silvestro Žukausko poligono infrastruktūros vystymo projektas yra tęstinis, prasidėjęs 2014 metais. Lėšos į poligono plėtrą skiriamos iš Krašto apsaugos ministerijos biudžeto, taip pat iš Jungtinių Amerikos Valstijų Europos saugumo investicijų programos (ERI) ir NATO saugumo investicijų programos.

NATO saugumo investicijų programoje Lietuva dalyvauja nuo narystės Aljanse pradžios 2004 metais. Per 2004–2017 m. Lietuvoje įgyvendinta jau apie 30 NATO saugumo investicijų programos projektų, į kuriuos, kartu su Lietuvos indėliu, investuota daugiau nei 53 mln. eurų.

Pagrindinės šios programos projektų vystymo kryptys Lietuvoje yra NATO Baltijos oro policijos misijos, priimančiosios šalies paramos ir poligonų infrastruktūros plėtra, taip pat dalis lėšų skirta ir NATO Pajėgų integravimo vieneto infrastruktūrai.

NATO saugumo investicijų programa yra skirta finansuoti Aljanso saugumo poreikius užtikrinančius projektus. Pagrindinis dėmesys skiriamas su krizių valdymu susijusių poreikių įgyvendinimu: ryšiams, vadovavimui ir valdymui, mobilumo užtikrinimui, kovinio rengimo ir mokymo infrastruktūros vystymui, logistikai ir kt.