PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Balandžio 21 d. 13:48

Susitikimas – diskusija su spektaklio Michal Walczak „Kasykla“ kūrybine grupe

Šiauliai

Eva KazlauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


79

Balandžio 25 d. 17 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje publikai bus pristatoma naujausia Valstybinio Šiaulių dramos teatro premjera – vienos dalies spektaklis M. Walczak „Kasykla“. Pristatyme dalyvaus ir su būsimais žiūrovais diskutuos spektaklio kūrybinė grupė ir aktoriai. Susitikimą modernuos Nomeda Šatkauskienė, Valstybinio Šiaulių dramos teatro literatūrinės dalies vedėja.

Spektaklį „Kasykla“ pagal žinomo jaunosios kartos lenkų dramaturgo Michal Walczak pjesę stato drąsiais režisūriniais sprendimais garsėjantis režisierius Artūras Areima. Tai pirmasis iš Šiaulių kilusio režisieriaus darbas Šiauliuose. Simboliška, kad ir spektaklio tema glaudžiai siesis su mūsų miesto realijomis. Tačiau šis spektaklis turėtų intriguoti ne tik savo tematika, bet ir novatoriškais meninės raiškos būdais.

„Kasykla“ pasakoja keistą istorija apie „liūdną miestą, kuriame niekada nevykdavo nieko įdomaus, ypač tada, kai uždarė kasyklą“. Miesto gyventojams netekus pagrindinio pragyvenimo šaltinio, atsiskleidžia neišsipildžiusios svajonės ir troškimai, jų neapleidžia skausmas dėl prarasto pragyvenimo šaltinio. Ši situacija leidžia pažvelgti į savo gyvenimą tarsi iš šalies, atskleidžia miesto gyventojų beviltišką įstrigimą kasdienybės rutinoje.

Režisieriui A. Areimai svarbu ne kiekvieno personažo vertė, bet personažų santykis su kitais „sistemos“ nariais ir pačiu miestu bei tai, kaip kiekvienas iš mūsų ir pats miestas daro įtaką bendruomeniškumui. Pasak režisieriaus, netgi darbo praradimas nėra viso gyvenimo praradimas. Į šią problemą jis siūlo žiūrėti ironiškai ir su humoru, neprarandant gyvenimo džiaugsmo ir vilties.

Spektaklio „Kasykla“ kūrėjai norėtų paskatinti Šiaulių miesto gyventojus pasidalinti bendrai išgyventa patirtimi ir apmąstyti dabartinę miesto situaciją: ką galime nuveikti, kad miestas taptų gyvesnis ir konkurencingesnis, mažėtų migracija ir miesto nepaliktų jauni žmonės, nematantys čia ateities perspektyvų.

M. Walczako (g. 1979) pjesės yra išverstos į daugelį kalbų, jos plačiai statomos Europos ir JAV teatruose. Autoriaus kūrybai būdingas tragikomiškas, grubokas ir gana tiesmukas požiūris į žmonių santykius. Pjesėse jungiamos skirtingos teatro tradicijos, persipina siurrealistinio ir absurdo teatro elementai.

Šis spektaklis pirmiausia skiriamas Šiaulių miesto ir regiono publikai, bet tuo pačiu jis aktualus daugeliui Lietuvos miestų ir miestelių gyventojams.

Spektaklio premjera – 2017 m. gegužės 12 d. 18 val. Valstybiniame Šiaulių dramos teatre

Pjesę iš lenkų kalbos vertė – Andrius Jevsejevas

Režisierius – Artūras Areima

Scenografas – Artūras Areima

Scenografo asistentė - Barbora Skaburskė

Kostiumų dailininkė – Monika Gurskytė

Kompozitorius, video menininkas – Dominykas Morkūnas

Šviesų dailininkas – Julius Kuršys


Vaidina:

Nepažįstamasis/Adzikas – Valerijus Kazlauskas

Moteris (jo motina) – Jūratė Budriūnaitė

Vladekas (tėvas) – Mindaugas Jurevičius

Valekas (senelis) – Juozas Bindokas

Julija (pana) – Giedrė Žaliauskaitė

Direktorius (Julijos tėvas) – Aurimas Pintulis

Ministrantas (kunigas) – Aidas Matutis

Ramunė – Inga Jarkova

Žaliasis – Anicetas Gendvilas

Šunelis-Waršuva – Vilija Paleckaitė

Karalienė – Paulius Ignatavičius

Karalius – Aurimas Žvinys