PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Liepos 23 d. 11:40

Susitelkusi opozicija ketina organizuoti neeilinę sesiją: svarsto inicijuoti apkaltą G. Paluckui (papildyta)

Lietuva

Gintautas Paluckas. ELTA / Josvydas Elinskas

Benas BrunalasŠaltinis: ELTA


375091

Premjerui Gintautui Paluckui toliau aiškinantis dėl praeities istorijų ir turimo verslo, parlamento opozicija sako sutarusi dėl neeilinės Seimo sesijos organizavimo. Konservatorių lyderio Lauryno Kasčiūno teigimu, jos metu gali būti sprendžiama ir dėl apkaltos premjerui komisijos sudarymo.

„Įmanomos visos opcijos: ir kreipimasis į Konstitucinį Teismą, ir sprendimai dėl apkaltos komisijos, ir dėl daug kitų dalykų“, – Eltai sakė L. Kasčiūnas.

„Visa ko esmė yra premjero situacija“, – pridūrė jis.

Politiko teigimu, opozicijoje dirbantys konservatoriai, liberalai ir „valstiečiai“ artimiausiu metu dar tarsis dėl neeilinės sesijos klausimų.

„Šiandien dar tarsimės, kas bus neeiliniame posėdyje, bet faktas yra tai, kad mes tikrai teoriškai turime 47 parašus. Taigi, neeilinės Seimo sesijos galimybė įmanoma“, – akcentavo politikas.

Tai, kad surengus neeilinę sesiją galima išjudinti apkaltos premjerui klausimą mano ir Liberalų sąjūdžiui vadovaujanti Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Dėl apkaltos galima pajudėti į priekį. Tačiau svarbu, kad mes turime jėgos ir parašų tam, kad suburtume neeilinę sesiją. Tai jau būtų geras žingsnis“, – Eltai sakė ji, pridurdama, kad visgi realizuoti apkaltą G. Paluckui nebus lengva.

„Apkaltos iniciatyva yra miglota kol dauguma stoja už Palucką. Klausimas kiek tas jų noras ginti bus toliau tvirtas“, – kalbėjo liberalė.

Abu politikai tvirtino, kad kalbėti apie neeilinę sesiją iš esmė leido „valstiečių“ pozicija. Pastarieji antradienį paragino G. Palucką trauktis iš ministro pirmininko ir Seimo nario pareigų.

„Mūsų manymu tokia situacija, kokia yra šiandien, yra netoleruotina, todėl LVŽS valdyba ragina Gintautą Palucką trauktis iš premjero ir Seimo nario pareigų“, – socialiniame tinkle rašė A. Veryga.

Kaip numato Seimo statutas, šaukti neeilinę sesiją gali pasiūlyti ne mažiau kaip trečdalis Seimo narių – 47 parlamentarai. Opozicijoje dirbantys konservatoriai, liberalai bei „valstiečiai“ iš viso Seime turi 51 mandatą.

ELTA primena, kad naujausias „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimas atskleidė, jog premjeras G. Paluckas galutinai atlygino dar 2012 m. LAT vadinamoje žiurkių byloje priteistą žalą Vilniaus miesto savivaldybei vos prieš kelias savaites – paskutinius 4,9 tūkst. eurų politikas sumokėjo šių metų liepos 8 d. Iš viso jam buvo priteista atlyginti kiek daugiau nei 57 tūkst. litų (apie 16,5 tūkst. eurų).

Vis tik, tyrime skelbiama, kad G. Paluckas buvo sutaręs su savivaldybe atsiskaityti dalimis – atlyginti žalą iki 2015 m. pabaigos. Tačiau sutarto grafiko politikas nesilaikė – į savivaldybės biudžetą 2014 m. gegužę pervedė 40 tūkst. litų (maždaug 11,5 tūkst. eurų), daugiau pavedimų nebuvo.

Premjero patarėjas Justinas Argustas tikino, jog pastaroji situacija susiklostė dėl aplaidžios žmogiškos klaidos. G. Paluckas savivaldybei sumokėjo ir priskaičiuotus delspinigius bei atsiprašė dėl susiklosčiusios situacijos.

Tuo metu pirmasis „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimas atskleidė, jog premjero iš dalies valdoma įmonė „Garnis“ gavo 200 tūkst. eurų paskolą iš nacionalinio plėtros banko ILTE. Sutartis sudaryta politikui jau einant Vyriausybės vadovo pareigas.

Antroji žurnalistinio tyrimo dalis kelia klausimus dėl Vyriausybės vadovo iki 2018 m. valdytos ežerų dugnų topografijos aplikaciją vysčiusios įmonės „Sagerta“ gautų ir negrąžintų šimtatūkstantinių paskolų iš su verslininku Darijumi Vilčinsku susijusios bendrovės „Uni Trading“.

Tyrime nurodoma, kad ryšių tarp G. Palucko ir D. Vilčinsko – ir daugiau. 2012 m. būsimasis premjeras iš verslininko vadovaujamos įmonės įsigijo 223 tūkst. eurų vertės būstą sostinės Verkių regioninio parko teritorijoje, kurio taip pat nebuvo deklaravęs 2013 m. turto bei interesų deklaracijose.

Aiškindamiesi, kur iki buto įsigijimo gyveno premjeras, žurnalistai trečiajame tyrime paviešino, kad Kipro įmonė 2012 m. G. Paluckui Vilniaus centre pigiai pardavė butą, o sklypą, ant kurio stovi iš dalies politiko valdomas pastatas, suformavo pats ministras pirmininkas, kai dar ėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.

Dėl „Garnio“ gautos paskolos panaudojimo aplinkybių ikiteisminį tyrimą pradėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba – kaip liudytojas buvo apklaustas ir G. Paluckas. Dėl antrojo tyrimo aplinkybių aiškinasi Specialiųjų tyrimų tarnyba.

#LAURYNAS KASČIŪNAS#OPOZICIJA#GINTAUTAS PALUCKAS#SESIJA#APKALTA
#PREMJERAS#SKANDALAI