PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2018 m. Gruodžio 19 d. 10:24

Sunki ligonė dingo be žinios: artimiesiems pasiūlyta kreiptis į Rusiją

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


65182

Skaudi situacija Kaune: be žinios dingus sunkia psichikos liga sergančiai 39 metų kaunietei, jos artimieji pasigenda pagalbos ir informacijos. Ligonės, kuri, neturėdama vaistų ir pinigų, motinos žiniomis, išvyko į Maskvą, likimas po 3 mėnesių vis dar neaiškus. Ikiteisminis tyrimas – vangus: artimieji iki šiol nėra tikri, ar prokurorai apskritai yra paskelbę tarptautinę dingusiosios paiešką. Teisininkų vertinimu, šioje situacijoje itin sunkių pasekmių turėjo klaidos, padarytos sprendžiant dėl riboto ligonės veiksnumo.

„Policijos tyrėjams primygtinai kartojau: situacija išskirtinė, reikėtų ieškoti ne šiaip dingusio suaugusio asmens – o ieškoti kaip mažo vaiko, kaip išties sunkaus ligonio, kuris ištikus ūmiai psichozei, gali pasielgti kaip tik šaus į galvą”, – pabrėžė susisielojusi ligonės motina ir globėja N.B.

Rugsėjo 10-ąją pradingus dukteriai, moteris ne tik kreipėsi į policiją, bet ir pati ėmėsi paieškų: klausinėjo žmonių, išsiaiškino, kurios tarptautinių maršrutų firmos autobusu J.B. išvyko iš Kauno. Tačiau net ir perdavus šiuos duomenis policijai, ikiteisminis tyrimas Kauno miesto Žaliakalnio policijos komisariato Veiklos skyriuje buvo atliekamas taip vangiai, jog ji iš nevilties pati ėmė ieškoti neoficialių kontaktų su Maskvos policijos tyrėjais.

Moters bandymas tarpininkauti dviejų valstybių teisėsaugos atstovams nebuvo sėkmingas: Žaliakalnio policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėjai (pavardės žinomos) iš pradžių motinos paprašė pateikti jiems oficialų Rusijos policijos atstovų kreipimąsi, o galop pasakė verčiau apskritai jų netrukdyti. „Bet juk dingo Lietuvos pilietė – argi ne mūsų valstybės institucijos turėtų imtis iniciatyvos?”, – klausia N.B.

Motinos teigimu, ligai paūmėjus J.B. ir anksčiau yra bandžiusi išvažiuoti iš Lietuvos. Atkaklų J.B. siekį išvykti į kurią nors rytinę kaimyninę šalį, nors nė vienoje iš jų neturi artimųjų nei pažįstamų, motina aiškina ligonės įsitikinimu, esą ji sveika, tik Lietuvoje neranda teisybės.

Globėja mano, jog dukros būklę galėjo smarkiai paveikti visus šiuos metus Kauno apylinkės teisme vykęs teisminis procesas dėl jos pripažinimo ribotai veiksnia. Lietuvoje pasikeitus asmens veiksnumo ribojimo teisiniam reguliavimui, šiemet reikėjo teismo keliu nustatyti, kokiose srityse J.B. gali suprasti ir valdyti savo veiksmus.

J.B. namuose aplankė Kauno miesto savivaldybės administracijos Sveikatos priežiūros skyriaus socialinės darbuotojos, jų išvada apie ligonės gebėjimus buvo palanki, ir Kauno miesto savivaldybės administracija kreipėsi į teismą, kad ji būtų pripažinta ribotai veiksnia tam tikrose turtinių ir asmeninių neturtinių santykių srityse, pavyzdžiui, galėtų pati tvarkyti asmenines pajamas, disponuoti turtu, verstis individualia veikla, sukurti šeimą, ar kt.

Tačiau kitaip nei prieš 3 metus, šįkart teismas pačiai ligonei leido dalyvauti posėdžiuose. Pasak motinos, J.B. aktyviai įsitraukė į procesą: kai negalėjo atvykti valstybės skirtas advokatas, ji veržėsi savo teises ginti pati ir netgi parengė teismui kalbą. Bet atsižvelgęs į prieš 3 metus teismo sprendimu nustatytą neveiksnumą, teismas ligonei atstovauti pačiai sau neleido.

Globėjos teigimu, būtent šis rugpjūčio 27 d. įvykęs teismo posėdis dukrai galėjo sukelti didelį emocinį stresą, nusivylimą ir paskatinti įgyvendinti įkyrią idėją išvykti. Iš motinos paėmusi savo pasą, J.B. tą pačią dieną įsigijo autobuso bilietą į Maskvą rugsėjo 10 -ajai ir užsisakė Rusijos Federacijos vizą.

Pradingus J.B., civilinė byla Kauno apylinkės teisme sustabdyta, iki kol bus baigta neveiksnaus asmens paieškos procedūra.

Ligonės motiną konsultuojanti advokatė Diana Višinskienė visame J.B. veiksnumo peržiūros ir vėlesniame jos paieškos procese įžvelgia spragų.

Viena jų – jog vertinti, ar sunki psichikos ligonė suvokia savo veiksmus, patikėta ne medikams, o specialaus medicininio išsilavinimo neturinčioms socialinėms darbuotojoms. Kita – jog ligonei leista dalyvauti svarstant jos veiksnumą – ypač atsižvelgus į faktą, jog 2015 m. vykęs teismas laikė, kad pacientė dėl ligos posėdžiuose dalyvauti negali.

„Šiemet skirta ambulatorinė psichiatrinė teismo ekspertizė bei gydančių medikų išvados patvirtino ankstesnės ekspertizės išvadas ir psichikos ligos diagnozę. Ligonės psichinė sveikata per gydymo laikotarpį nepakito – tačiau šį kartą teismas leido J.B. dalyvauti, ir tai galėjo pabloginti pacientės būklę”, – pastebėjo advokatė.

Prieštaringa ir dingusiosios paieška užsiimančių Kauno Žaliakalnio policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėjų bei prokurorų komunikacija. Advokatė D.Višinskienė du kartus užklausė pareigūnų, ar tikrai jie yra paskelbę tarptautinę J.B. paiešką. Abu kartus gavo patvirtinantį atsakymą – tačiau susisiekus su policijos pareigūnais Maskvoje, jie šio fakto nepatvirtino.

Paprašius pateikti rašytinius įrodymus, jog dėl J.B. paieškos iš tiesų kreiptasi į Interpolą, atsakymo iš Kauno Žaliakalnio policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėjų negauta.

Siekdama išsiaiškinti padėtį, advokatė išsiuntė užklausą į Rusijos Federaciją. Visus šiuos 3 mėnesius apie dingusiąją nėra jokių žinių.

„Ši liga baisi. Pats žmogus nesuvokia, kad serga. Kol nėra paūmėjimo, nepasakysi, kad ligonis: net dukros draugė nieko neįtarė. Tačiau paūmėjimai – neprognozuojami. Jaučiuosi patekusi į padėtį be išeities: dingo žmogus – nejau niekas jo neieško?”, – guodėsi dingusiosios motina. Ji prasitarė neoficialiai sulaukusi netgi siūlymų kreiptis į egzorcistą.

Vis dėlto kaunietė drauge su advokate dar tikisi, kad nežinią pavyks įveikti teisiniu keliu.