Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Devynerių metų berniuką terorizavę nepilnamečiai jaunuoliai jautėsi nebaudžiami, kol jo mama apie pasikartojusius incidentus nepapasakojo „Facebook“. Jonavoje gyvenanti šeima sako, kad viešumas pasitarnavo ir įvykį tiriančiai policijai, tačiau kelia klausimą – kokia atsakomybė už smurtą tenka patiems vaikams.
Vieną kartą sumušė, kitą – išsireikalavo nupirkti saulėgrąžų
Jonavietės devynerių metų sūnus ėjo namo ir sugalvojo į savo gyvenamą mikrorajoną ant kalvos ne kaip įprastai užlipti laiptais, o keliauti miškeliu. Ten jį užpuolė trys berniukai, stumdė, spardė, tyčiojosi, kol šis pabėgo. Netrukus nutiko antras įvykis, jonavietės sūnui kelią skriaudėjai pastojo prie parduotuvės.
„Labai myliu savo miestą ir džiaugiuosi čia gyvendama. Tačiau jau antrą kartą šiais metais, visai netoli namų, užpuola mano vaiką. Na, šį kartą jo nemušė, bet grasindami nusivarė į parduotuvę ir liepė pirkti jiems to, ko pageidavo, reikalavo duoti paskambinti. Šį kartą pasisekė, kad „Maximoje“ viskas filmuojama. Kai panašus įvykis prie laiptų buvo pavasarį, jis buvo nutrauktas, nors ir žinojome vaikučių vardus. Pasirodo, neapsimoka jo tęsti, nes juk tai nepilnamečiai, kurie yra nebaudžiami. Baisiausia, kad tie pabaisos tai žino“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pasipiktino nesaugia vaikui miesto erdve jonavietė Lina.
Po viešo pasidalijimo kilo diskusijų banga, šeima sulaukė policijos dėmesio ir pažado atidžiau pasidomėti šiais atvejais. Kilus pirmajam smurto protrūkiui, užčiuopti siūlo galo nepavyko, nebuvo nustatytos skriaudėjų asmenybės.
„Sūnus pabėgo nuo tų vaikų, buvo pradėtas tyrimas. Labai geranoriškai padėjo mokyklos direktorė, bandė surasti tuos vaikus. Nukeliavome į policiją, jie sakė nesurinkę duomenų, ir nutraukė tą įvykį, neva nepilnamečiai, nerado, kas kaip“, – Alfa.lt pasakojo moteris.
Netrukus skriaudėjai vėl pasirodė. „Jis kaupia tuščius butelius, taupo pinigus, už juos važiuos į stovyklą. Tie vaikai pristojo, kad atiduotų butelius. Jis neatidavė, nunešęs butelius pridavė, tada trise pradėjo grasinti: „Nupirk mums saulėgrąžų, arba mes tave suspardysim“. Sūnus išsigando, nupirko saulėgrąžų. Įvykį užregistravau e-policija.lt“, – sakė ji.
Pasidalinusi savo sūnaus istorija socialiniame tinkle, jonavietė sulaukė daugybės palaikančių komentarų. Jai paskambino ir policijos atstovas, paaiškino, kad bus peržiūrėti prekybos centro vaizdo kamerų įrašai.
Padėjo situacijos paviešinimas „Facebook“
Tokio amžiaus vaikai nebaudžiami, atsakomybė tenka jų tėvams. Jiems gali būti išrašomos administracinės baudos.
„Policija gali surasti tuos vaikus ir nubausti jų tėvus, bet manau, kad tam tikrais atvejais ji bejėgė. Kai įvyko pirmas smurto atvejis, mano sūnus žinojo tų vaikų vardus, tačiau policija negali viešinti, negali imti ir parašyti į „Facebook“, kad buvo toks atvejis. Aš tarsi padariau jiems paslaugą, parašydama tą įrašą, ir galbūt surinksiu daugiau informacijos, negu jie gebėtų“, – viešo kalbėjimo apie nemalonią situaciją privalumus įžvelgė Lina.
Pasak jos, sūnus materialiai nelabai nukentėjo, tačiau pats faktas, kad mieste negali jaustis saugiai, piktina. Tuo labiau, kad smurtaujantys paaugliai dažnai žino iki keturiolikos metų būsią beveik nebaudžiami.
„Man iš dalies pikta – nubaus tėvus, jie galbūt pabars tuos vaikus, bet kodėl patiems vaikams tada nieko? Aišku, vaiko nenubausi pinigine bauda, į kalėjimą neuždarysi, bet kodėl negalėtų būti tam tikri privalomi psichologų konsultavimai? Nes jei vaikas smurtauja, vadinasi, turi tam tikrą psichologinę problemą“, – svarstė Jonavos gyventoja.
Tėvai ir patys gali kreiptis į vaiko teisių specialistus
Tėvams, kurių vaikai patiria smurtą viešoje vietoje, dažnai kyla klausimų, kaip spręsti tokią problemą. Pirmiausia tokiais atvejais rekomenduojama kreiptis į policiją, kur būtų sprendžiamas klausimas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
Pasak Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, Generalinė prokuratūra, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga tokiems atvejams turi bendradarbiavimo susitarimą. Prokurorai ar jų pavedimu ikiteisminio tyrimo pareigūnai turi informuoti savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrių (VTAS) apie vaiko atstovų pagal įstatymą netinkamo pareigų vykdymo atvejus, kai atitinkamo asmens veikoje nėra nusikalstamos veikos požymių, tačiau galima manyti, kad yra pagrindas spręsti klausimą dėl asmens civilinės ar administracinės atsakomybės, pagalbos vaikui teikimo ir panašiai.
„Tėvams dėl pažeidžiamų vaiko teisių, smurto prieš vaiką, rekomenduotina ir patiems kreiptis į VTAS“, – patarė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pagalbos vaikams skyriaus vedėja Evelina Firaitė.
Kiekvienos savivaldybės VTAS rūpinasi savo teritorijoje esančių vaikų teisių ir teisėtų interesų apsauga.
„Vienokia ar kitokia pagalba gali būti reikalinga ne tik nukentėjusiam, bet ir smurtavusiems berniukams bei jų šeimoms. VTAS specialistai, įvertinę situaciją, esant poreikiui, inicijuotų reikalingos pagalbos vaikui ir šeimai teikimą: pavyzdžiui, vaikų tėvus nukreiptų lankyti pozityvios tėvystės kursus, inicijuotų šeimai socialinės, psichologinės pagalbos teikimą.
Įvertinus, kad vaikų atstovai pagal įstatymą netinkamai vykdo pareigas, neužtikrina vaikų teisių ir teisėtų interesų, piktybiškai neatsižvelgia į rekomendacijas, spręstų klausimą dėl administracinės atsakomybės tėvams taikymo, kaip tai numatyta Administracinių nusižengimų kodekse“, – paaiškino E. Firaitė.
Už vaikus iki 18 metų teisiškai yra atsakingi jų tėvai. Civiliniame kodekse numatoma jų teisė ir pareiga auklėti savo vaikus, rūpintis jų sveikata, dvasiniu ir moraliniu ugdymu. Už tėvų valdžios nepanaudojimą taikoma teisinė atsakomybė, numatyta įstatymuose.
„Tėvai dėl vaiko išgyvenamų jausmų, psichologinės būsenos gali kreiptis į specialistus dėl psichologinės pagalbos vaikui suteikimo. Nemokamai tam tikrą psichologo konsultacijų skaičių galima gauti ugdymo įstaigoje, jei joje dirba psichologas, pedagoginėje–psichologinėje tarnyboje, poliklinikoje, kurioje vaikas registruotas, psichikos sveikatos centre, krizių centre. Taip pat dėl pagalbos savivaldybėje galimybių, tėvai gali kreiptis į VTAS specialistus“, – patarė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė.
14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg