Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Čėplos nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Marijampolės Filharmonija
Sūduvos jaunimo simfoninio orkestrą subūrė marijampolietis dirigentas Marius Reklaitis. Šiuo metu gyvenantis ir dirbantis Jungtinėje Karalystėje. Čia jis įkūrė ir vadovauja Kento grafystės filharmonijos orkestrui. Tačiau vienu svarbiausių savo kūrybinio kelio tikslu jis laiko klasikinės muzikos sklaidą savo gimtajame krašte. Tad jau antrus metus Rugsėjį jis su kolegėmis ir kraštietėmis operos soliste Laura Latvaityte – Zaman ir pianiste Kamile Zaveckaite organizuoja tarptautinį klasikinės muzikos festivalį „Kultūros savaitė“. Šiemet, siekdami auginti festivalį ir stiprinti jo misiją, menininkai įkūrė Marijampolės filharmoniją.
Kaip Jums gimė idėja į orkestrą suburti Sūduvos krašto muzikos mokyklų mokinius?
Dar visai neseniai aš ir pats buvau muzikos mokyklos moksleiviu Marijampolėje, ir puikiai prisimenu, ką reiškia, kai savo gimtajame mieste jautiesi šiek tiek per toli nuo kultūros centrų Kaune ir Vilniuje. Dėl to mažiau drąsiai žvelgi ir į profesionalaus muzikanto kelią. Man pasisekė dar visai jaunam susidurti su profesionaliu muzikavimu ir patikėti, kad nepaisant nuo gyvenimo vietos pasiekiamos yra visos svajonės. Su tokia misija kūrėme ir Sūduvos jaunimo simfoninį orkestrą, - teigė orkestro dirigentas Marius Reklaitis.
Menas turi stulbinančią galią transformuoti žmonių gyvenimus ir prisidėti prie jų pasaulėžiūros. Tikiuosi, kad ši patirtis įkvėps moksleivius tobulėti. Tad šiemet nusprendėme įtraukti ir naujo Sūduvietiško orkestro premjerą į „Kultūros savaitės“ programą. Tai ypač svarbu dėl to, kad Lietuva šiemet mini ir Sūduvos metus, kai prieš 600 metų Sūduvos kraštas visiems laikams tavo Lietuvos dalimi. Nors turiu pripažinti, kad Lietuvos kultūros tarybos tokie istorinės atminties ir regiono jaunimo simfoninio orkestro subūrimo ir reikšmės argumentai neįtikino. Tačiau su Anglijos meno tarybos, Marijampolės Savivaldybės ir Kento Grafystės Filharmonijos skirtu finansavimu, šio orkestro idėją pavyko įgyvendinti šiais šventiniais metais.
Kokia Jūsų akimis buvo koncerto sėkmės ir ko toliau galima tikėtis iš šio jaunimo orkestro?
Šv. Vincento Pauliečio bažnyčia yra vienas ryškiausių Marijampolės kultūros lopšių. Matyti ją ne tik pilną augančių muzikantų, bet ir sausakimšą klasikinės muzikos gerbėjų man yra tikras svajonės išsipildymas.
Taip pat, koncerte Sūduvos jaunimo simfoninis orkestras pasirodė ne vienas. Ji dalinosi scena su operos soliste Laura Latvaityte - Zaman, pianistu Luku Butkumi ir Marijampolės jaunimo choru. Tai įrodo, kad muzikantai yra lankstūs, nebijo skirtingų atlikimo formų ir kaip vienetas, jaučia kitus scenos partnerius. Kai šią užduotį kėliau muzikantams, supratau, kad rizikuojame, nes tai didelis uždavinys, bet jie su tuo susitvarkė net nekrūpteldami. Didžiuojuosi jais.
Galiausiai, koncertui pasirinkome ir labai nevienodą lietuvių ir užsienio autorių programą. Skambėjo C. Franck, A. Noviko, J. Kalco, G. Bizet, A.Dvořák ir kitų autorių kūriniai. Moksleiviams reikėjo ne tik išmokti partitūrą, bet atskleisti kelis muzikinius stilius, skirtingas kūrinių formas. Galiu drąsiai teigti, kad Sūduvos jaunimo simfoninio orkestro muzikantai yra tikri profesionalai. Kai kitą kartą pamatysite šį pavadinimą renginių kalendoriuose – raginu nepraleisti progos juos išgirsti.
Dainiaus Čėplos nuotr.
Ko norėtumėte pasakyti naujojo orkestro muzikantams, ko dar pasakyti neteko?
Visų pirma, tikiuosi, kas inauguracinio koncerto sėkmė įkvėps kiekvieną iš jų, pirmiausia, siekti daugiau. Linkiu drąsiai šturmuoti geriausias konservatorijas, akademijas ir galiausiai – visą muzikos Olimpą. Kiekvienas iš jų savo pirštų galiukuose turi pakankamai talento pasiekti muziko kelią. O tol, kol tam ruošimės, su šia nuostabia orkestro sudėtimi, neabejoju, sugrosime dar ne vieną sėkmingą koncertą vis didesnėse salėse ir vis labiau tobulėdami.
Papasakokite, kas dar laukia likusioje „Kultūros savaitės“ programoje?
Festivalis toliau vyks iki rugsėjo 29 dienos. Marijampolėje bei jos regionuose nuskambės dar keturi koncertai bei vyks interaktyvios paskaitos ir užsiėmimai pedagogams.
Rugsėjo 21-25 dienomis vyks iš ties ypatingas Johann Sebastian Bach muzikos Koncertų ciklas. Rugsėjo 21d. 18 val. pirmasis koncertas vyks Sasnavos Šv. Mergelės Marijos vardo bažnyčioje, Rugsėjo 23d. 18 val. – Liudvinavo Šv. Liudviko bažnyčioje, o Rugsėjo 25d. 15 val. koncertuosime Igliaukos Šv. Kazimiero bažnyčioje. Šiuos koncertus itin nepamirštamais pavers jų svečiai. Prie manęs, Lauros ir Kamilės prisijungs talentinga pianistė Giedrė Muralytė ir Klaipėdos kamerinis orkestras.
Galiausiai – Rugsėjo 29 d. Marijampolės Kultūros centre „Kultūros savaitę“ vainikuos didysis GALA koncertas. Jame vėl pasirodysime aš su Laura ir Kamile ir mūsų draugai iš Klaipėdos kamerinio orkestro. Tačiau kartu su mumis koncertuos ir vieno unikaliausių balsų Lietuvoje savininkas ir virtuozas – kontratenoras Viktoras Gerasimovas. Šis vakaras bus iš ties nepamirštamas, tad kviečiu Rugsėjo 29 d. vakarą į Marijampolę atvykti klasikinės muzikos gerbėjus iš visų Lietuvos kraštų.