PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Spalio 13 d. 13:30

Suaugusiųjų mokyklos reorganizacijos skaičiai kelia klausimų

Šiauliai

Suaugusiųjų mokykla. / A. Rutkausko/Etaplius.lt

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


248522

Reorganizavus Šiaulių suaugusiųjų mokyklą, šiemet mokytis priimta mažiau norinčių mokytis nei pernai. Šiaulių miesto mero Artūro Visocko teigimu, reorganizaciją reikėjo daryti dar anksčiau, neva dabar pasirodė tikrieji mokinių skaičiai ir pastatas buvo naudojamas neefektyviai. Buvę mokyklos pedagogai sako, kad daug mokinių perėjo į kitas mokyklas, dabar ugdymo sąlygos suprastėjo, todėl besimokančių liko mažiau. Bet be viso to, klausimų kelia ir pats ugdymo procesas.

Spalio mėnesio Šiaulių miesto tarybos posėdyje tarybos nariui Juozui Pabrėžai kilo klausimų dėl moksleivių „Saulėtekio“ gimnazijoje. Reorganizavus Suaugusiųjų mokyklą, pastaroji buvo prijungta prie „Saulėtekio“ gimnazijos.

Miesto valdžia, priimdama sprendimą, tikino, kad taip bus efektyviau išnaudojamas valdiškas turtas – nereikės išlaikyti didelio pastato, nes neva Suaugusiųjų mokykloje nesimoko tiek mokinių, kiek jų būdavo deklaruojama.

Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė posėdyje pateikė skaičius: „Saulėtekio“ gimnazijoje mokslo metus pradėjo 338 mokiniai. Suaugusiųjų mokyme dalyvauja 95 mokiniai. Dar 59 – mokosi Šiaulių tardymo izoliatoriuje. (492 iš viso.)

Pasak vedėjos, pernai „Saulėtekio“ gimnazijoje moksleivių skaičius nesiekė 300. Tuo tarpu Suaugusiųjų mokykloje mokėsi beveik du su puse šimto mokinių. Dabar jų likę beveik 150.

„Pasimatė tikrieji skaičiai, reorganizaciją reikėjo daryti žymiai anksčiau“, – į tokius skaičius posėdyje replikavo meras Artūras Visockas.

Perėjo kitur

Portalui Etaplius.lt buvusi mokyklos ilgametė Lietuvių kalbos mokytoja, suaugusiųjų mokymo specialistė (andragogė) Veronika Bekerienė teigė, kad bendrauja su buvusiais mokiniais ir, pasak jos, nemaža dalis jų perėjo mokytis į didelę patirtį turinčius ugdymo centrus kituose miestuose, pvz., Naujoje Akmenėje. Pasak pašnekovės, reorganizavus suaugusiųjų mokyklą, mokiniai galės rinktis tik lietuvių kalbos mokyklinį ir technologijų egzaminus.

„Suaugusiems neva užtenka šių dviejų egzaminų atestatui gauti, bet mokiniai praranda galimybę stoti į aukštąsias mokyklas. Pasirinkę nuotolinį mokymą, turi vieną savaitinę pamoką, į kurią jungiasi 6–8, berods, dar ir 9 klasės mokiniai vienu metu. Pirmomis rugsėjo savaitėmis pamokos suaugusiems visai nevyko. Mokiniai negalėjo suprasti, kas vyksta“, – teigė pašnekovė.

Motyvuoja mokinius

Pasak pašnekovės, į ją kreipėsi anglakalbiai mokiniai – jie nebuvo priimti į išlyginamąją klasę. Neva gavo atsakymą, kad užtenka ir rusakalbių. Tardymo izoliatoriuje nesurenkama mokinių, nes nebeliko specialistų, kurie motyvuotų suaugusius mokytis.

„Nebėra skyriaus vedėjo, kurio įdirbis buvo milžiniškas. Įkalintieji ne visi turi motyvaciją, reikia kalbėtis su jais, motyvuoti. Tas pats ir su kitais suaugusiais. Visą vasarą mokytojai, administracija, nežiūrėdami atostogų laiko, įvairiais būdais kviesdavom suaugusius, skleidėm žinią apie mokymosi galimybes. Dalinomės sėkmės istorijomis.

Štai ir atsakymas. Pervežus daiktus iš vienos mokyklos, į kitą nepersiveža mokyklos filosofija, kultūra, andragoginis požiūris į besimokantį suaugusįjį. Griauti lengva, bet sukurti sunku. Švietimo skyriaus vedėja aiškino ambicijas, kad reikia pakylėti suaugusiųjų ugdymą į aukštesnį lygį. Bet tokios ambicijos pranoksta galimybes, žinojimą, subrandintą ilgamečio darbo“, – komentavo Veronika Bekerienė.

Priėmė ukrainiečių vaikus

Pasak pašnekovės, vasarą buvo žinoma, kad „Saulėtekio“ gimnazijoje į pirmas klases nepavyko surinkti reikiamo skaičiaus. Todėl buvo aišku, kad tuščias vietas užpildys ukrainiečių vaikai.

„Žinoma, tai vienareikšmiškai džiugu, kad jie gali ugdytis kuo didesniame savų kolektyve. Ir mokytojams lengviau. Bet jeigu mokinių būtų nesurinkusi kita mokykla, tai būtų buvęs skandalas“, – mano Veronika Bekerienė.

Pašnekovės teigimu, mokyklos pastatas Žemaitės gatvėje liko tuščias. Buvo pažadų čia steigti ukrainiečių mokyklą arba leisti įsikurti bendruomeninėms organizacijoms. Tačiau, panašu, nesėkmingai.

„Dar vienas mestas argumentas visuomenei, kad štai kaip gerai mes čia padarėme tuos suaugusiuosius iškėlę. Tačiau kai asociacija „Karpatai“ paprašė galimybės ten prisiglausti vienoje klasėje, savivaldybė paprašė nuomos, kuri pasirodė neįkandama“, – teigia Veronika Bekerienė.

Prašo nuomos

Kaip portalui Etaplius.lt teigė asociacijos „Karpatai“ atstovai, jie kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę su prašymu dėl patalpų „Santarvės“ mokykloje vaikų vasaros stovyklai, bet jų negavo.

„Daugiau nebesikreipėm, nes nebematėm tikslo, supratom, kad vis tiek negausim. Neaišku, kas mokės už vandenį, elektrą, kas valys patalpas, toks buvo atsakymas“, – teigė asociacijos atstovai.

Švietimo skyriaus atstovai portalui Etaplius.lt nurodė, kad buvusiame Suaugusiųjų mokyklos pastate Žemaitės g. 83A veiklą vykdo keturios organizacijos: labdaros ir paramos fondo SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Šiaulių viltis“, Pareigūnų veteranų asociacija ir Sporto centras „Atžalynas“. Taip pat rengiami Savivaldybės tarybos sprendimai dėl patalpų nuomos pagal panaudos sutartis kitoms nevyriausybinėms organizacijoms.

Vyko konsultacijos

Pasak Švietimo skyriaus specialistų, nuo šių metų rugsėjo 1 d. „Saulėtekio“ gimnazijoje mokosi 492 mokiniai, į pirmą gimnazijos klasę priimti 104 mokiniai, iš jų – 19 ukrainiečių. Suaugusiųjų pamokos pirmosiomis savaitėmis, pasak Švietimo skyriaus atstovų, vyko, bet ne pagal pastovų tvarkaraštį.

„Buvo organizuojamos konsultacijos dėl individualaus plano rengimo, mokiniai supažindinti su dalykų programomis, ugdymosi aplinka ir reikalavimais“, – nurodė specialistai.

Šiais mokslo metais 6–9 klasėse mokosi labai mažai mokinių: po vieną 6–8 klasėse ir du 9 klasėje. Pagal Bendrųjų ugdymo planą (BUP), šiems mokiniams pasiūlyta mokytis savarankišku mokymo proceso organizavimo būdu pavienio mokymosi forma.

„Jiems skiriamas mažesnis valandų skaičius mokomiesiems dalykams (iki 15 procentų BUP tos klasės dalykui nustatyto minimalaus savaitinių / metinių pamokų skaičiaus). Šių klasių mokiniai turėtų daugiausia laiko dirbti individualiai, o su mokytojais susitikti kartą per mėnesį ar kas antrą savaitę. Šiuo metu jiems suteikiama galimybė jungtis kiekvieną savaitę (pagal tvarkaraštį) ir palaikyti kontaktą su mokytoju dažniau“, – teigė Švietimo skyriaus atstovai.

Skiriamos lėšos

Vis dėlto redakcijos šaltinių, kurie pageidavo komentuoti su anonimiškumo sąlyga, teigimu, vykdant pertvarką buvo akcentuojama, kad „Saulėtekio“ gimnazija yra akredituota organizuoti nuotolinį mokymą. Todėl neva po pertvarkos galės suaugusių mokymui pasiūlyti hibridinį mokymą ir taip pritrauks daugiau mokinių.

Tačiau, pasak redakcijos šaltinių, Švietimo valdymo informacinė sistema (ŠVIS) rodo, kad šiais mokslo metais suaugusiųjų mokymas „Saulėtekio“ gimnazijoje organizuojamas vieninteliu būdu – kasdieniu.

„Tuo pagrindu mokymo lėšos skirtos kasdieniam mokymosi procesui organizuoti. Šiuo metu mokymo lėšos priklauso nuo klasės dydžio. Jei bus kelios mažos klasės, lėšų bus mažiau. Didelė klasė – lėšų daugiau. Tačiau, jei net didelės klasės dalis mokinių mokosi mokykloje, dalis nuotoliniu būdu – reikia dvigubai lėšų apmokėti mokytojams už darbą, nes pamokų skaičius ir besimokantiems mokykloje, ir besimokantiems nuotoliniu būdu turi būti vienodas (skirtumas tas, kad nuotoliniu būdu besimokantys klasės mokiniai vienu metu susirenka namuose prie kompiuterių).

Kadangi pinigai iš dangaus nekrenta, tai, mokant dalį mokinių mokykloje, dalį nuotoliniu būdu, yra dvi galimybės: arba pravesti konkrečiam mokiniui mažiau pamokų negu pagal Bendruosius ugdymo planus priklauso, arba gauti papildomą finansavimą iš savivaldybės“, – komentavo su anonimiškumo sąlyga kalbėję šaltiniai.

Kelia neaiškumų

Su žurnalistais bendravusių šaltinių teigimu, atrodo keista, kad 6–8 klasėse besimokantys po vieną moksleivį ir du pirmoje gimnazijos klasėje dirba grupine mokymosi forma kasdieniu mokymo proceso organizavimo būdu. Per savaitę turi apie 20 pamokų.

„Jungtinių klasių Šiaulių mieste nėra, tai teoriškai mokosi po vieną. Bet praktiškai lėšų neužtektų. Tai kažkas daroma, kažkaip sukamasi, bet nepasirenkama visai legali pavienė mokymosi forma (nes mokymo lėšų mažiau?). Apie tokių dalykų teisėtumą spręskite patys“, – komentavo su žurnalistais bendravę asmenys.

Pasak jų, ŠVIS sistema rodo, kad „Saulėtekio“ gimnazijoje nuo šių metų rugsėjo 1 d. mokosi 42 užsieniečių vaikai.

Išnaudota tik dalis

Pasiteiravus dėl pastato Žemaitės gatvėje, šaltinių teigimu prieš reorganizaciją buvo kalbama, kad reikia efektyviai išnaudoti pastatą. Tą pačią informaciją ne kartą viešai kartojo miesto valdžia. Tačiau, pasak redakcijos šaltinių, nors pastate šiuo metu veikia keturios organizacijos, bet jos užima vos trečdalį šildomų patalpų – pastatas vis tiek stovi pustuštis.

„Praeitame Tarybos posėdyje Turto valdymo skyriaus vedėja Tarybos narius informavo, kad pastatą prižiūrės „Saulės dominija“. Tikriausiai ši įmonė laimėjo viešąjį konkursą teikti tokią paslaugą? O kiek ta priežiūra kainuos? Kaip ten bebūtų, kol kas tas viduje gerai sutvarkytas pastatas, be to, esantis miesto centre prie parko, matyt, yra galvos skausmas: kaip jį užpildyti, kad stovėdamas tuščias akių nebadytų“, – stebėjosi komentavę asmenys.