Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Paulina KuzmickaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Ne paslaptis, kad gebėjimas užmegzti pažintis yra svarbus ne tik asmeniniame, bet ir profesiniame gyvenime. Nors įtakingų pažįstamų ratas savaime sėkmės negarantuoja, pasimokyti, kaip jį plėsti – tikrai verta. 21-erių Aivaras Rastenis įsitikinęs, kad užmegzti reikalingus kontaktus pačiam nėra taip sunku, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Aivarą juokais ar rimtai galima pavadinti pažinčių mezgimo profesionalu.
Aivaras Rastenis su Pasaulio ekonomikos forumo steigėju ir valdybos pirmininku Klausu Schwabu
patarimai-kaip-megzti-pazintis.png
Kauno technologijos universitete (KTU) Automatiką ir valdymą Elektros ir elektronikos fakultete studijuojantis ketvirtakursis jau spėjo susipažinti ir palaiko ryšį su daugybe verslo atstovų, pardavimų bei marketingo profesionalų, didelių lietuviško ir užsienio kapitalo įmonių vadovų, investuotojų, akademinės bendruomenės narių.
„Kaip reaguočiau, jeigu mane pavadintų „pažinčių mezgimo meistru“? Nusijuokčiau. Labai skambus titulas! Taip, turiu daug vadinamo networkinimo patirties. Gal ir daugiau nei didžioji dalis mano bendraamžių. Na, bet vien dėl to nevadinčiau savęs meistru – dar turiu daug ką išmokti“, – kuklinasi Aivaras, jau spėjęs šia tema vesti ne vienus mokymus.
Pažintys mezgamos dvejopai
Šią vasarą korporacijoje „Mars“ praktiką atliekantis, o laisvu metu su komanda pardavėjų profesionalų bendruomenę „Salesclub“ kuriantis studentas mano, kad kontaktų tinklo kūrimo strategijas gali taikyti ne tik solidūs verslininkai ar politikai. Paprasti patarimai tinka bet kuriam žmogui, kuris nori praplėsti socialinį ratą ir ieško naujų galimybių.
Jis paaiškina: anglų kalbos žodį „networking“ Lietuvos kalbininkai verčia „tinklaveika“. Šia sąvoka įvardijami aktyvūs ir sąmoningi veiksmai kuriant, plečiant ir palaikant pažinčių ratą.
Pasak Aivaro, kontaktus megzti su žmonėmis galima dviem būdais – veikiant spontaniškai arba strategiškai apgalvojus. Spontaniškas kontaktų užmezgimas vyksta visur, visada, nuolatos – žmonės susitinka ir pažindinasi kavinėse, viešajame transporte, netgi vestuvėse.
Tuo tarpu strategiškai apgalvota pažinčių paieška yra pagrįsta tam tikru planu, kuris orientuotas į tikslą. Pavyzdžiui, pažintis su tam tikru žmogumi galima siekiant išspręsti tam tikrą problemą.
Koją pakiša baimė
Aivaras sako, kad baimė pradėti pokalbį su nepažįstamu žmogumi natūrali ir būdinga daugeliui. Susipažinti su naujais žmonėmis stabdo nuogąstavimai: bijome suklysti, pasirodyti kvailai, nežinome, kaip save pristatyti, pradėti ir užbaigti pokalbį. Dar net nepriėję prie potencialaus pašnekovo sukame galvą, ką pagalvos kiti arba kad pokalbyje pristigs minčių, klausimų.
„Pradžioje gali būti tikrai sunku tvardyti kimstantį ar aukštėjantį balsą, stiprėjančius širdies dūžius, nevalingus kūno judesius“, – pasakoja studentas. Pasak jo, būna nelengva nuvyti į šalį vidinį balsą, kuris tarsi burba: „Sustok, ką tu darai? Tu neturi ką pasakyti! Kodėl čia atsidūriau?“.
„Viskas yra tavo paties galvoje. Jeigu galvoji, kad esi nieko vertas, tai kūnas bei žodžiai siųs signalą kitam žmogui, kad toks ir esi“, – įsitikinęs Aivaras, pabrėždamas, kad būtinas pozityvus nusiteikimas.
Vaikino manymu, baimė susidūrus su nepažįstamuoju yra tipinė reakcija į nežinomybę. Jis primena Danielio Golemano knygos „Emocinis Intelektas“ mintį, esą žmogus natūraliai reaguoja į nežinomas situacijas dvejopai – tęsia veiksmą arba pasitraukia. „Mes esame labiau linkę rinktis komfortiškas, žinomas situacijas. Svarbu suprasti, kad taip veikia mūsų savisaugos instinktas, todėl pasitikime nežinomybę drąsiai“.
Studentas juokauja, kad pažinčių mezgimas yra toks pats mokymosi procesas, kaip ir važiavimas dviračiu, skambinimas pianinu ar fizinio aktyvumo pratimai. Kol išmokstame, tai reikia daryti ne vieną kartą. Todėl nerimastinga būsena išnyksta sulig dvidešimtuoju nepažįstamu žmogumi, su kuriuo mezgamas pokalbis.
Kuo užkariauti dėmesį?
Jaunam žmogui jis pataria pradžioje daugiau klausytis nei kalbėti pačiam. Be to, galima pasiruošti keliolika klausimų, kuriuos užduotumėte pokalbio metu. Būtina išmokti aktyviai klausytis, daugybę naudingos informacijos apie tai galima rasti internete.
„Prisimink, kad dar esi jaunas ir šį privalumą išnaudok. Vyresni už tave supranta, kad dar neturi patirties, jie irgi kažkada pradėjo panašiai. Labai retas žmogus tave teis už tai, kad bandei su juo susipažinti“, – drąsina Aivaras.
Jis prisimena vieną pirmųjų patirčių, kai apsilankė verslo tematikos konferencijoje, o galvoje sukosi mintys, kad beprasmiška su kuo nors pažindintis – pats pašnekovams negali pasiūlyti nei patirties, nei gerų istorijų. Toks požiūris pasikeitė po pažinties su verslininku iš Estijos.
„Tomai, aš nieko nepasiekęs, neturiu verslo, dar nebaigiau studijų ir apskritai nelabai kuo galiu būti tau naudingas. Kodėl tu su manimi bendrauji?“ – atvirai paklausė Aivaras. Tomas iš Estijos atsakė, kad geriausia tokioje situacijoje, ką gali pasiūlyti studentas – nuoširdus dėmesys, žingeidumas ir aktyvus klausymasis. „Daugelis mėgsta kalbėti apie save ir dalintis mintimis su kitais“, – paaiškina Aivaras.
Aivaro Rastenio patarimai, kaip užmegzti pažintis