PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 13 d. 17:18

Streikas prasidėjo

Klaipėda

BEVEIK PUSĖ. Vakar darželyje „Želmenėlis“ iš 50 darbuotojų streikavo 22. © Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


60226

Vakar vaikų lopšelis-darželis „Želmenėlis“ pirmasis Klaipėdoje pradėjo artėjančių streikų bangą. Vadovybė bandė suktis iš susidariusios padėties, nes kai kurie tėveliai vaikus vis dėlto atvedė į darželį. Nestreikuojančios auklėtojų padėjėjos, vadinamosios auklytės, buvo labai sunerimusios - ar pavyks joms vienoms susitvarkyti su vaikais.

Želmenėlio“ pedagogėms atrodo, kad šalies Vyriausybė tiesiog pamiršo, kad dar yra toks ikimokyklinis ugdymas. Jos sako, kad nėra nė vienos šalies, kurioje pedagogas turėtų dirbti 10,5 val. ir mano, kad Klaipėdos savivaldybės parengtas ugdymo modelis visiškai nepasitvirtino.

Tėvai per daug nesipiktino

Prieš 8 val. dar beveik miegantį mažylį atvedęs tėvelis visiškai nesipiktino tuo, kas vyksta, netgi sakė palaikąs darželio darbuotojas. Aiškino savo atžalą atvedęs todėl, kad bus sudaryta atskira vaikučių, kurių tėveliai neturi kur jų palikti, grupė.

„Vertinu tai normaliai. Kaip kitaip žmonės gali išsikovoti tai, ko nori. Pats dirbu pedagoginį darbą, tik ne darželyje, tad juos visiškai suprantu. Esame ir mes mokykloje streikavę„, - sakė tėvelis Paulius ir pridūrė, kad apie streiką buvo pranešta tėvams iš anksto, praėjusį trečiadienį.

„Neturiu, kur palikti vaikų, vedu juos į savo grupę, ir viskas. Tokia situacija netenkina. Esame dirbantys žmonės, nežinau ką daryti, taip išeina, kad turiu neiti į darbą„, - kalbėjo jauna mama.

Kitas tėvelis, sėdėjęs ant laiptų ir kantriai laukęs, kol pasirodys darbuotojai, galintys pasirūpinti jo sūneliu, sakė visiškai nepykstantis. „Direktorė sakė, atveskite vaiką, juo bus pasirūpinta. Aš palaikau jų streiką„, - atviravo tėvelis Kęstutis.

Direktorė nesmerkia

„Želmenėlio“, kurį šiuo metu lanko 176 vaikai ir dirba beveik 50 darbuotojų, o streikuoja 22, direktorė Genovaitė Žmuidienė aiškino pati nestreikuojanti, tai daro pedagogai ir dalis auklėtojų padėjėjų. „Prieštarauti ar uždrausti jiems streikuoti negaliu, neturiu teisės. Vadovaujuosi Darbo kodeksu ir Profesinių sąjungų įstatymu, man draudžiama kištis ir daryti įtaką tokiems dalykams. Mano darbuotojai tikrai geri - kūrybiški, kompetentingi, sutariantys su tėveliais. Kad jie kovoja už savo teises, negaliu jiems priekaištauti“, - kalbėjo direktorė.

Pasak jos, tėvai buvo įspėti, kad su vaikais per streiką dirbs tik auklytės.

Vakar apie 9 val. buvo atvesti į darželį tik 6 vaikai. Tikėtasi, kad jų bus 10-15. Direktorė ramino dvi auklytes, žadėjo joms pagalbą. Vaikus užimti buvo pasirengusi nestreikuojanti direktoriaus pavaduotoja ugdymui. „Esame pasirengę taip dirbti ir rytoj. Gali būti, kad vaikučių bus daugiau“, - vakar sakė direktorė.

Jeigu vaikų, kurių tėvai neturi kur palikti, daugės ir paaiškėtų, kad auklytės nesusitvarko, direktorė žada kreiptis į Savivaldybę dėl ugdymo proceso stabdymo.

Pasak G. Žmuidienės, blogiausia, kad streikas neterminuotas, tad nežinia, kiek jis tęsis, to nežino net profesinė sąjunga.

„Kovojame dėl geresnės ateities“

Kadangi vakar buvo pirma streiko diena, visos „Želmenėlio“ikimokyklinio ugdymo pedagogės buvo darbe. Jos džiaugėsi, kad tėveliai labai geranoriški ir jas palaiko. Prisipažino, kad joms gaila ir vaikelių, ir tėvų, bet klausia, o kas jų pagailės. Jos tikisi, kad prie jų prisidės ir kitų darželių pedagogės, išdrįsdamos kovoti už savo teises, nes Vyriausybė atviru tekstu iš jų šaiposi, esą viskas yra gerai.

„Mūsų valstybė remiasi Suomijos, kitų pažangių valstybių ugdymo procesu, tačiau atlyginimo, pedagogų skaičiaus grupėje klausimą pamiršta. Tik krauna reikalavimus, nori, kad mes individualiai bendrautume su kiekvienu vaiku. Bet kaip tai gali daryti vienas žmogus su 20 vaikų grupėje?„, - klausė moteris

Viena kitą papildydamos pedagogės išdėstė visus joms susikaupusius skaudulius, net ir tuos, kurie nesusiję su streiko reikalavimais. „Kovojame dėl geresnės ateities, tad nebesvarstome, ar mums mokės atlyginimą už tas dienas, ar ne, nes mūsų darbo sutartys bus stabdomos“, - kalbėjo viena streikininkių.

Moterys aiškino, kad dalyvauja visos Lietuvos streike, kurį organizuoja Andriaus Navicko švietimo darbuotojų profsąjunga. Derybos su Švietimo ir mokslo ministerija vyksta jau metus, bet situacija negerėja. Kitos švietimiečių profsąjungos patikėjo ministrės pažadais, pasirašė kolektyvines sutartis ir streikuoti negali. A. Navicko profsąjunga kuriai priklauso ir „Želmenėlis“, to nepadarė. Pedagogės pasakojo, kad dabar nemažai kitų profsąjungos narių bando perstoti į šią profsąjungą, tad jos streikus pradės vėliau.

Reikalauja ne tik didesnių atlyginimų

Vienas iš streikuojančių pedagogių reikalavimų - darželių grupėse mažinti vaikų skaičių nuo 20 iki 15, skirti šešias metodinių vadinamųjų nekontaktinių valandų su vaikais, o ne tris kaip dabar.

Darbų pedagogėms kasmet vis daugėja. Norima pritaikyti Lietuvos darželiuose užsienio praktiką, kuri, pasak moterų, yra visiškai neadaptuota mūsų sistemai. Tačiau nei papildomų etatų, nei papildomų valandų tiems darbams atlikti neskiriama.

Pedagogių atlyginimas yra mažesnis nei vidutinis Lietuvos atlyginimas. Auklėtoja, turinti aukštąjį išsilavinimą, įvairias kategorijas ir net 30 metų darbo stažą, į rankas gauna šiek tiek daugiau nei 500 eurų. Taigi pedagogų atlyginimas panašus kaip indų plovėjos. Pradedančio specialistui atlyginimas - 380 eurų į rankas.

Beje, pareigybės neseniai buvo pakeistos: auklėtojų nebeliko - jos dabar yra ikimokyklinio ugdymo mokytojos, o pareigybė auklėtojos padėjėja taip ir liko. Auklyčių darbas labai sunkus ir atsakingas: jos turi palaikytį švarą, padėti pedagogėms. Joms tenka dirbti ir su specialiųjų poreikių vaikais, nors neturi žinių, kaip reikia su jais susitvarkyti. Mokytojos mano, kad grupėje turi dirbti du auklėtojai ir auklėtojo asistentas, o patalpas valyti turėtų valymo tarnybos.

Kitas dalykas, daugėja specialiųjų poreikių turinčių vaikų skaičius. Darželiai, kuriuos lankydavo tie vaikai, uždaromi, tad jie integruojami į kitus darželius. Bet vėlgi pamirštama pasirūpinti papildoma darbo jėga ir specialia pagalba tokiems vaikučiams. Beje, kol nustatoma, kokie yra vaiko spec. poreikiai, neretais atvejais jis jau baigia ir darželį.

„Turiu grupėje mergaitę autistę. Ji lanko grupę tik su mama. O dar grupėje yra 18 vaikų. Ar galite įsivaizduoti, kokia yra įtampa. Ugdymo procesas nevyksta normaliai, nes mergaitė nuolatos verkia, šaukia“, - guodėsi pedagogė.

an53-27.jpg

Nežmogiškas grafikas

Pedagogių teigimu, drastiškai buvo sumažintas etatų skaičius. Dabar per savaitę būna tokių dienų, kad auklėtoja per dieną dirba 10,5 val. neatsitraukdama nė minutei nuo vaikų - nuo 7.30 iki 18 val.

„Nežmogiškas darbo grafikas. Tiek sumažintas etatų skaičius, kad sudaryti kitokį grafiką jau nebeįmanoma. Du etatai grupei yra tiesiog būtini, juk pedagogai dar ir suserga, tenka pavaduoti, kad nė vienas pedagogas nedirbtų 10,5 val.“ - sakė viena moteris.

„Iš mūsų reikalauja ugdymo kokybės. Kaip to pasiekti, jeigu nesudaromos sąlygos?, - stebėjosi kita moteris.

Jų nuomone, geriausia būtų, kad darželis dirbtų 12 valandų. Grupėje būtų du auklėtojai ir auklytės, tada visos problemos būtų išspręstos.

Savivaldybės modelis nepasiteisino

Moterys aiškino, kad Klaipėdos savivaldybės sugalvota sistema visiškai nepasiteisino. Pagal higienos normas grupėje turi būti du žmonės nuo darbo pradžios iki pabaigos. Taupydama lėšas Savivaldybė sugalvojo tokį modelį, kad ugdomasis procesas truktų tik 9 valandas. Pusantros valandos pedagogas yra paliktas vienas.

Pedagogės atkreipia dėmesį į tai, kad savivaldybės turi vienodas sąlygas. Pavyzdžiui, ikimokyklinio ugdymo pedagogė Kretingoje gauna 10 proc. didesnį atlyginimą nei Klaipėdoje. Jos klausia, kodėl Lietuvoje nėra vieningos švietimo sistemos, kodėl kiekviena savivaldybė, kaip Amerikoje valstijos, pati sprendžia kai kuriuos klausimus kaip jai parankiau. Beje, pernai Vilniaus savivaldybė padidino auklėtojų atlyginimus 150 eurų.

Visi darželiai Klaipėdoje statyti sovietmečiu, beje „Želmenėliui“ jau 50 metų, turi labai mažas erdves. „Visi žiūri tik į bendrą vaikų skaičių, o dėl erdvės galvos nesukama. Nepaisoma jokių higienos normų reikalavimų. Kažkodėl kaliniui skiriami 5 kv. metrai, o judriam vaikui - tik 3 kv. m“, - klausė viena iš streikininkių.

Štai kiek daug skaudulių susikaupę vaikų darželiuose.

Dėl ugdymo modelio jokių reikalavimų neturime“

Nijolė LAUŽIKIENĖ, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Ugdymo ir kultūros departamento direktorė:

Streikas darželyje „Želmenėlis“ yra tikrojo streiko pradžia. Ketina streikuoti visos Lietuvos ugdymo įstaigos. Į jį įsijungia ir Klaipėdos miesto savivaldybės tiek ikimokyklinio, tiek bendrojo ugdymo įstaigos. Prisijungimas prie streiko vyks palaipsniui iki lapkričio 2O d.

Pagal tuos dokumentus, kuriuos mes gavome iš „Želmenėlio“ direktorės ir jo profsąjungos, pedagogių reikalavimai yra susiję su visos Lietuvos streiku. Dėl atlyginimų streikininkai kelia reikalavimus Vyriausybei.

Dėl ugdymo modelio, kuris patvirtintas Klaipėdos miesto taryboje, mes negavome jokių reikalavimų. Jeigu auklėtojos yra nepatenkintos, galėtų ateiti ir mes aptartume patvirtintus modelius. Mes grįžtame prie savo patvirtintų dokumentų, jeigu vėl atsiranda naujų reikalavimų.

Prisidedančiųjų prie streiko daugėja

Laima JUKNIENĖ, Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto susivienijimo pirmininkė:

Lapkričio 12 d. streiką Klaipėdoje pradėjo vienas lopšelis-darželis, ketvirtadienį streikuos viena gimnazija, penktadienį dvi progimnazijos, kitą savaitę, pirmadienį prisijungs - 15, antradienį - dar 5 mokyklos. Kol kas tikslaus skaičiaus, kiek įstaigų dalyvaus streike, nežinome, nes prie jo Klaipėdoje jungiamasi masiškai.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.