Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Autorės nuotr.
Daiva ČepėnienėŠaltinis: „Utenos diena“
Svarbu žinoti
Žodis „tvarumas“ žinomas ir dažnai girdimas. Dažnam suprantama ir jo reikšmė bei svarba. Siekiant įgyvendinti tvaraus vartojimo idėjas prieš kelerius metus Lietuvoje ėmė plėstis „Dalinkimės“ stotelių tinklas. Į jas gyventojai gali pristatyti nereikalingus, tačiau dar tinkamus naudoti įvairius namų apyvokos daiktus, baldus, veikiančius elektronikos prietaisus, žaislus, knygas, dviračius ir kt. Šiose stotelėse taip pat nemokamai galima pasiimti kitų paliktų daiktų.
D. Linkevičiaus tikinimu, apie rūšiavimą kiekvienas žmogus turi savitą supratimą.
„Į mūsų stotelę atvažiuojantys žmonės taip pat atvyksta su savo įsitikinimais. Viena iš mūsų misijų yra švietėjiška veikla. Siekdami skatinti žmones plačiau mąstyti ir skleisti žinią apie tvarumą kviečiame gyventojus užsukti į „Dalinkimės“ stotelę“, – „Utenos dienai“ kalbėjo URATC aikštelių eksploatavimo inžinierius ir ragino neskubėti paversti nebereikalingų daiktų atliekomis – suteikti jiems galimybę gyventi antrą gyvenimą.
Švietėjišką veiklą URATC vykdo įvairiomis formomis. Štai šiemet ši bendrovė paskelbė piešinių konkursą, kuriame dalyvavo Utenos ugdymo įstaigų mokiniai. Jie piešė piešinius ir pasitelkdami savo vaizduotę atskleidė, kaip supranta atliekų perdirbimą, žodžio „tvarumas“ reikšmę.
D. Linkevičiaus teigimu, kad vaikai tinkamai suprastų atliekų rūšiavimo būtinybę, svarbus suaugusiųjų indėlis ne tik šviečiant jaunąją kartą, bet ir rodant deramą pavyzdį. Anot pašnekovo, pasaulis keičiasi labai greitai, todėl mokymosi ir žinių apie tai, kaip saugoti aplinką, nė vienam iš mūsų niekada nebus per daug.
URATC aikštelių eksploatavimo inžinierius Darius Linkevičius teigė, kad didmiesčių gyventojai šiuolaikiškiau galvoja apie tvarumą ir dalijimosi daiktais reikšmę
Galvoja šiuolaikiškiau
„Stotelėje „Dalinkimės“ sezonas įsibėgėja pavasarį, kai atšyla orai ir pasirodo saulė. Žiemą ši veikla sulėtėja. Į stotelę atvežama pačių įvairiausių dalykų. Žmonės yra atvežę ir nebereikalingus žemės ūkio padargus – plūgą, akėčias, šakes, kastuvus. Mūsų stotelėje yra visko, kas gali praversti buityje: knygų, kompiuterių, televizorių, žaislų, vaikiškų vežimėlių, automobilinių kėdučių, šviestuvų, baldų, indų ir kitų reikmenų namams ar ūkiui. Priimame viską, kas naudojama buityje, išskyrus drabužius“, – „Utenos dienai“ pasakojo D. Linkevičius.
Utenos rajone, Mockėnų kaime, URATC teritorijoje stotelė „Dalinkimės“ veikia nuo 2019 metų. Artimiausiu metu ją žadama atnaujinti. Tokios stotelės taip pat veikia Molėtuose, Anykščiuose, Ignalinoje, Zarasuose. Aktyviausiai, pasak aikštelių eksploatavimo inžinieriaus, veikia Molėtuose, Anykščiuose ir Ignalinoje esančios stotelės.
„Molėtai dalijimosi klausimu pastaruoju metu itin stipriai paaugo, mat į šį kraštą atsikėlė gyventi ar poilsiui sodybas įsigijo daug naujakurių iš Vilniaus. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose juntama šiek tiek kitokia dalijimosi kultūra, didmiesčių gyventojai šiuolaikiškiau galvoja apie tvarumą ir dalijimosi daiktais reikšmę“, – pastebėjimus išsakė pašnekovas.
Kasmet žmonių, apsilankančių „Dalinkimės“ stotelėse, skaičius vis auga. Praėjusiais metais Utenos apskrityje veikiančiose stotelėse apsilankė ir sau naudingais reikmenimis apsirūpino iš viso apie 1 300 žmonių.
Palikti daiktai laukia antro gyvenimo galimybės
Naujove džiaugiasi ne visi
Nuo šių metų sausio 1 d. Lietuvoje pradėtas vykdyti atskiras maisto ir virtuvės atliekų surinkimas, kaip tai numatyta Europos Sąjungos direktyvoje. Gyventojai turės atskirai rūšiuoti minėtas atliekas. Savivaldybėse bus renkamos augalinės kilmės maisto atliekos kartu su virtuvės atliekomis (lupenos, obuolių graužtukai, kavos tirščiai, sugedę vaisiai, panaudoti popieriniai rankšluosčiai, popieriniai kavos filtrai, panaudoti arbatos maišeliai).
Tiesa, dalis žmonių, ypač gyvenančių individualiuose namuose, šia naujove piktinasi. Tačiau URATC atstovas įsitikinęs, kad tai tik laiko klausimas.
„Žmonių sąmoningumas auga. Gana gerai išmokome rūšiuoti stambiagabarites atliekas, ilgainiui išmoksime rūšiuoti ir maisto atliekas bei suprasime to svarbą“, – teigė D. Linkevičius.