Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS fotobanko nuotr.
Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt
Ukrainiečiams padėti įkurta iniciatyva „Stiprūs kartu“ kaltina beveik identišku pavadinimu neseniai registruotą viešąją įstaigą vardo pasisavinimu bei kreipėsi į policiją dėl sukčiavimo.
Kaip savo „Facebook“ paskyroje ketvirtadienį informavo viešosios įstaigos steigėjas Edmundas Jakilaitis, „Stiprūs kartu“ taip pat žada kreiptis į teismą siekiant, kad Registrų centras panaikintų naujos įstaigos registravimą.
Naujos organizacijos „Mes stiprūs kartu“ steigėja Natalija Činčikienė BNS patikino, kad pavadinimu nesiekė panašumo, o jis kaip tik trukdo rinkti paramą. Visgi ji pripažino, kad neseniai dirbo E. Jakilaičio įstaigoje ir ją teko palikti „pasibaigus finansavimui“. Moteris taip pat tvirtino, kad iki šiol įstaiga beveik nesulaukė paramos.
E. Jakilaitis sako, kad nei jis, nei kolegos N. Činčikienės nepažįsta, o jos veiklą vertina kaip sukčiavimą.
„Dėmesio! Būkite atsargūs. Nežinia, kokie veikėjai, prisidengę svetimais vardais, renka lėšas. Šiandien “Stiprūs kartu” parašė pareiškimą Lietuvos policija dėl sukčiavimo. Artimiausiu metu kreipsimės į teismą, siekdami panaikinti prieš dešimt dienų priimtą Registrų centro sprendimą registruoti juridinį asmenį “Mes stiprūs kartu”, – feisbuke rašė A. Jakilaitis.
Anot jo, ši įstaiga „pasisavino visuotinai žinomą ir registruotą mūsų organizacijos pavadinimą“.
Jis taip pat stebisi, ar pakanka vieno žodelio „mes“, kad Registrų centras įregistruotų ir kitus pavadinimus su žinomais prekių ženklais, pavyzdžiui, „Mes Coca Cola” ar „Mes Lietuvos Respublikos Vyriausybė”.
E. Jakilaitis taip pat primena, jog jo organizacija užtikrina karo pabėgėlių atvežimą į Lietuvą, jų apgyvendinimą Lietuvos žmonių namuose, grįžimą į tėvynę, tačiau nerenka lėšų Ukrainos kariuomenei, o ragina tai daryti per kitą įstaigą „Blue / Yellow for Ukraine“.
Tuo metu „Mes stiprūs kartu“ skelbia, kad užsiima iš esmės visomis įmanomomis veiklomis remiant ukrainiečius – renka lėšas Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, nukentėjusiems civiliams, vaikams, rūpinasi gyvūnų transportavimu, maisto siuntimu.
Įstaigos steigėja ir vadovė N. Činčikienė BNS tvirtino, kad su dar keliais prisijungusiais savanoriais anksčiau dirbo COVID-19 centre, kur ir susipažino, „o paskui dirbome pas tą patį Jakilaitį“.
„Bet tiesiog čia buvo projektas, kai prasidėjo karas. Mus įdarbino per „Amber Team“ įdarbinimo agentūrą. Iš kažkur buvo finansavimas, iš kur tiksliai – nelabai ir žinau, kaip paprasti darbuotojai nesigilinome, dirbome ir tiek. Paskui pasibaigė finansavimas ir pasakė, kad mūsų pagalba nereikalinga“, – tvirtino moteris.
Ji sako iš pradžių bandžiusi įsidarbinti Raudonajame kryžiuje, kelis kartus siuntusi CV, tačiau „nieko nepavyko“, bet bandžiusi padėti ukrainiečiams asmeniškai. Tuomet nusprendė įsteigti ir viešąją įstaigą.
Kodėl nusprendė registruoti beveik tapatų pavadinimą, N. Činčikienė aiškiai neatsakė.
„Čia buvo tiesiog akcentas, kad mes stiprūs, kad mūsų pagalba nereikalinga, bet mes stiprūs. Žmonės iš mūsų prašo pagalbos, ir kas prašo – tikrai padedam, ar iš savo lėšų nuperkam, ar randam kažkokių būdų. Bet mes – stiprūs kartu“, – kalbėjo ji.
„Tai, žinokit, (pavadinimas – BNS) trukdo žiauriai. Nes visi painioja, sako, mes jau padėjome (...). Tas pavadinimas tiesiog kilo. O ką mes darysime toliau, aš net neįsivaizduoju, nes tikrai nesitikėjau, kad susidursime su tokiomis problemomis dėl pavadinimo. Šiandien mes absoliučiai nieko nedarome“, – tikino moteris.
Ji neslėpė, jog buvo pasipiktinusi, kad buvo priversta palikti „Stiprūs kartu“, nes nuo karo bėgančių ukrainiečių vis dar yra daug ir pagalba jiems reikalinga.
„O mums buvo pasakyta, kad pagalba nereikalinga. Čia ne pyktis, ne kerštas. Tiesiog, žmonės kreipiasi, prašo pagalbos. Mes nieko bendro su juo nenorime turėti, jau aiškinau, kad „Mes stiprūs kartu“, dėl to, kad kreipiasi pas mus“, – aiškino moteris.
N. Činčikienė sako, kad iki šiol vienas „geras žmogus“ per naująją jos įstaigą apmokėjo pusei metų nuomą ukrainiečių šeimai, taip pat viena įmonė atidavė kompiuterį Kauno rajone įsikūrusiems ukrainiečių vaikams.
Ji tvirtino, kad įstaiga iš tiesų nusiteikusi rinkti paramą ir „jokio sukčiavimo čia nėra“, bet apie pavadinimo keitimą negalvoja.
Tuo metu E. Jakilaitis sako, kad N. Čineikienės nepažįsta nei jis, nei jo kolegos iš „Stiprūs kartu“ ar ankstesnių COVID-19 iniciatyvų koordinatoriai, skambučių centro darbuotojai ar Lietuvos skautijos vadovai.
„Tiesiog, pamatėme jos rusišką feisbuko profilį, bandėme prisiminti, bet niekas tokio žmogaus nei matęs, nei regėjęs (...). Visiškai aišku, kad tai tiesiog bandymas prisidengti žinomu vardu – nei jie vykdo kažką, nei daro, man atrodo, labiau akivaizdu būti negali“, – sakė iniciatyvos savanorių koordinavimo centro vadovas.
Anot E. Jakilaičio, N. Činčikienė rašo laiškus įvairioms įmonėms su prašymu paremti, o dalis užkimba ant šio kabliuko. Jis žada kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją, informuoti ir komercinius bankus apie nesąžiningai renkamus pinigus.
Registrų centras BNS informavo, kad įstaiga tik turi nustatyti, ar naujai registruojamas juridinis asmuo nėra tapatus jau registruotam. Jei juridinis asmuo mano, kad jo vardas naudojamas neteisėtai, Civilinis kodeksas numato galimybę kreiptis į teismą prašant įpareigoti pakeisti pavadinimą.
„Laikoma, kad pavadinimas netapatus, kai nesutampa bent viena raidė ar skaitmuo (...) Taigi, Registrų centras, gavęs prašymą įregistruoti naują juridinį asmenį vertina tik pavadinimo tapatumą, o dėl pavadinimo panašumų ginčus sprendžia teismai“, – nurodė Registrų centras.
BNS