PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugpjūčio 30 d. 10:11

Statistikos departamentas: išankstinė metinė infliacija rugpjūtį siekia 21,1 procento

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


244343

Išankstinė metinė infliacija (2022 m. rugpjūtį, lyginant su anų metų rugpjūčiu), apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI), sudaro 21,1 proc., praneša Statistikos departamentas. Tai 0,2 proc. punkto daugiau nei išankstinis įvertis liepą (20,9 proc.).

Departamento duomenimis, labiausiai per metus išaugo kietojo kuro (166,3 proc.), šilumos energijos (89,1 proc.) ir elektros energijos (62,7 proc.) kainos. 59,8 proc. brango dujos, o degalai ir tepalai – 38,4 proc.

Beveik 47 proc. kilo pieno ir jo produktų bei kiaušinių kainos, aliejaus ir riebalų – 40,1 proc., duona ir grūdų produktai brango 33,6 proc. Kava, arbata ir kakava per metus pabrango 33,6 proc., mėsa ir jos produktai – 21,6 proc.

Statistikos departamentas skaičiuoja, kad nuo liepos kainų pokytis, apskaičiavus pagal SVKI, siekė 0,6 proc., išankstiniu įverčiu. Liepą šis rodiklis siekė 0,8 proc., birželį ir gegužę – 2,2 proc. Didžiausias mėnesinis kainų pokytis šiemet statistikų fiksuotas kovą, kai sudarė 2,4 proc.

2022 m. liepos metinė (2022 m. liepą, palyginti su 2021 m. liepa) infliacija sudarė 21,6 proc. Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 25,6 proc., paslaugų – 12,3 proc. Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus padidėjo 32 proc., rinkos –20 proc.

Lietuvos bankas: infliaciją rugpjūtį lėmė rekordinės elektros ir dujų kainos

Lietuvos bankas (LB) savo ruožtu pastebi, kad rugpjūtį infliacija išliko panaši kaip ir liepą. Pasak LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresniosios ekonomistės Lauros Mociūnaitės, rugpjūtį mažėjo degalų kainos įtaka bendrai infliacijai, kadangi Brent rūšies naftos kaina vidutiniškai mažėjo iki 97 JAV dolerių už barelį.

Vis dėlto LB ekspertės komentare pažymima, kad prekės ir paslaugos brangsta dėl rekordinių energijos kainų.

„Degalai rugpjūčio mėn., palyginti su liepos mėn., atpigo, jų įtaka metinei infliacijai taip pat sumažėjo. Vis dėlto, nors, palyginti su piku, pasiektu prasidėjus karui, šiuo metu rinkose fiksuojamos sumažėjusios ne tik naftos, bet ir maisto žaliavų bei metalų kainos, tačiau į rekordines aukštumas pakilusios elektros ir dujų kainos rinkose didina prekių bei paslaugų savikainą“, – LB pranešime teigia L. Mociūnaitė.

„Tai turės įtakos infliacijos raidai ir ateityje“, – pažymi ji.