PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 13 d. 13:33

Startuoliai: mokestinė lengvata padės lengviau išlaikyti darbuotojus

Vilnius

VšĮ "Versli Lietuva" nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


91224

Seimas ketvirtadienį pritarė, kad neapmokestinamoms pajamoms turėtų būti priskirtos pagal pasirinkimo sandorius suteiktos akcijos jaunose įmonėse. „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros departamento „Startup Lithuania“ vadovė Roberta Rudokienė mano, kad tai labai svarbus sprendimas, nes su ribotu kapitalu yra sunku pasisamdyti aukštos kvalifikacijos specialistus.

„Mūsų nuomone, tai labai svarbus sprendimas startuoliams, būtent dėl to, kad pati šio pakeitimo iniciatyva ir kilo iš startuolių bendruomenės, pastebint, jog esamas opcionų apmokestinimas yra nepalankus startuolių kūrėjams, lyginant su kaimyninėmis šalimis“, – Eltai teigė R. Rudokienė.

Svarstant bei nagrinėjant šį siūlymą darbo grupėse Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, susitikimuose su Finansų ministerija dalyvavo tokie startuoliai kaip „Vinted“ ar „CGTrader“.

„Ši iniciatyva kilo todėl, kad startuoliai, kurdami ir vystydami inovatyvius, aukštųjų technologijų produktus, turi samdyti aukštos kvalifikacijos specialistus, nors įmonės turimas kapitalas yra ribotas. Dėl šios priežasties, atlyginimo išmokėjimas pasirenkamųjų sandorių būdu, vadinamaisiais opcionais, yra viena iš priemonių, suteikianti galimybę pritraukti aukštos kvalifikacijos ir rinkoje paklausius darbuotojus. Tai dažnai naudojama kaip motyvacinė priemonė jų išlaikymui“, – Eltai sakė R. Rudokienė.

Anot „Startup Lithuania“ vadovės, pajamų mokesčio įstatymo pakeitimas suteiks startuoliams ne tik naujų galimybių darbuotojų motyvacijai užtikrinti, bet pirmiausia palengvins inovatyvių verslų išgyvenamumo sąlygas, kas galiausiai turės įtakos ir investicijų pritraukimo galimybėms.

Kaip rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte, įsigijus akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą, nebūtų mokamas nei gyventojų pajamų mokestis (GPM), nei Valstybinio socialinio draudimo (VSD) mokestis tuo atveju, kai teisė į akcijas darbuotojams suteikiama ne anksčiau kaip po 3 metų nuo teisės į pasirinkimo sandorį suteikimo.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, kad įsikūrusiai naujai įmonei, dar neturinčiai veiklai vykdyti reikalingų lėšų ir galimybių pasiūlyti konkurencingo darbo užmokesčio, įstatymo projektas sudarytų geresnes galimybes pritraukti kvalifikuotų darbuotojų į komandą, užsitikrinti jų lojalumą ir taip juos motyvuoti bei didinti įmonės veiklos efektyvumą.

Kaip nurodo ministerija, šiuo metu, startuolių duomenų bazės duomenimis, Lietuvoje veikia daugiau kaip 600 startuolių. Jų skaičiaus augimas pastaraisiais metais siekė 58 proc. Pernai Lietuvos startuolių bendruomenė pritraukė 183 mln. eurų investicijų iš užsienio ir Lietuvos investicinių fondų.