PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Spalio 7 d. 13:42

Štai kas nutinka organizmui bent mėnesį nevartojant alkoholio

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Healthline.com


248003

Remiantis statistikos duomenimis, vidutiniškai lietuvis išgeria apie 12 l alkoholio per metus. Toks kiekis suvartojamas ne dėl priklausomybės, o tik išeinant į miestą su draugais smagiai praleisti laiką ir išgerti vieną kitą stiklą gėrimo. Spalio mėnuo daugelyje šalių vadinamas kaip „mėnuo be alkoholio (Sober October)“, kai grupė draugų bent vieną mėnesį susilaiko nuo alkoholio vartojimo. Jei be taurės vyno ar bokalo alaus nepraeina nė vienas savaitgalis, kartais verta leisti organizmui pailsėti ir padaryti bent mėnesio pertrauką.

Sumažėja svoris

Atsisakę alkoholio, galite maloniai nustebti netekę kelių ar net keliolikos kilogramų. O tai nieko keisto, turint omenyje faktą, kad alkoholis turi daug kalorijų, ypač saldūs gėrimai su pridėtiniu cukrumi. Nemažiau kenkia ir įvairūs užkandžiai, be kurių neįsivaizduojamas nuodėmingas pagurkšnojimas. Atsisakius kasvakarinių ar savaitgalinių papildomų kalorijų gėrimo porcijos ir užkandžių prie jų, gali ženkliai sumažėti svoris.

Oda tampa skaistesnė ir lygesnė

Kadangi alkoholis skatina dehidrataciją, reguliariai jį vartojant, oda tampa blyški ir suglebusi. Taip pat dažnas svaigiųjų gėrimų vartojimas sutrikdo normalią kraujo bei medžiagų apykaitą odoje, dėl to gali imti trūkinėti kraujagyslės, o tai pasireiškia kaip nuolatinis odos raudonis arba pamėlusi nosis. Atsisakius alkoholio, mūsų organizmo ląstelės geriau aprūpinamos joms taip reikalingu vandeniu ir deguonimi, o tai atsispindi išorėje – oda tampa skaistesnė, lygesnė, ją mažiau beria.

Pagerėja miegas

Nors daugelis klaidingai mano, kad stiklas alkoholinio gėrimo padeda greičiau užmigti, iš tiesų ėjimas miegoti išgėrus daro meškos paslaugą – galbūt užmigsite greičiau, bet miegas bus negilus, dažniau prabusite, todėl nepailsėsite, ką jau kalbėti apie pagirias po linksmo vakarėlio, kai alkoholio kiekis organizme ne tik trukdo pailsėti, bet ir žaloja ląsteles, dėl kurių ryte jaučiamas didžiulis nuovargis, galvos skausmas ir pykinimas. Reguliarus alkoholio kiekis organizme ilgainiui sutrikdo kūno savireguliacijos ir detoksikacijos procesus, organizmas nebesugeba perdirbti toksinių medžiagų, todėl jaučiamas nuolatinis pervargimas, energijos stoka ir smegenų rūkas. Atsisakę alkoholio bent mėnesiui, pastebėsite kaip miegas tampa gilus, miegodami mažiau vartotės ir atsibundate labiau pailsėję.

Pagirios. Pexels.com nuotr.

Sumažėja daugelio ligų rizika ir pagerėja organų veikla

Visi žino, kad alkoholis kenkia visiems kūno organams, o ypač kepenims, kurios gauna didžiausią apkrovą alkoholio pašalinimo iš organizmo metu. Atsisakius alkoholio jau po kelių savaičių sumažėja daugelio ligų rizika ir pagerėja bendra visų organų veikla. Kadangi sumažėja toksinių medžiagų kiekis, kepenys gali efektyviau skaidyti kitus teršalus: ne tokį sveiką maistą, įkvepiamą užterštą miesto orą, chemines medžiagas. Atsisakius alkoholio ženkliai sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika, nes padidėja gerojo cholesterio, kuris apsaugo širdį ir kraujagysles nuo oksidacinės pažaidos. Patikrinus žmonių, nevartojančių alkoholio mėnesį, sveikatą, paaiškėjo, kad cholesterolio kraujyje sumažėjo iki 5 %, gliukozės – 16 %, riebalų kepenyse – apie 15 %. Kadangi alkoholio vartojimas didina smegenų, stemplės, kepenų, krūties, storosios žarnos vėžio riziką, atsisakius alkoholio jau po kelių savaičių sumažėja tikimybė susirgti šiomis ligomis.

Pagerėja psichologinė būklė

Nors visuomenėje paplitęs požiūris, kad alkoholis pagerina nuotaiką, mažina nerimą, nuvija įkyrias mintis ir padaro mus linksmesnius, iš tiesų alkoholis yra depresantas ir nuslopintos emocijos po audringo vakarėlio smogia dvigubai – dažniausiai ryte jaučiamės neramūs, pikti ir sudirgę. Nuolatinis alkoholio vartojimas gali sukelti net depresiją. Viename tyrime dalyvavę žmonės pastebėjo, kad mėnesį nevartojant alkoholio ženkliai pagerėjo jų nuotaika ir ji išliko stabili, mažiau kamavo nuotaikų svyravimai.