PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Birželio 2 d. 17:26

Atnaujintoje Ferdinando aikštėje įamžintas ir tramvajus

Klaipėda

Virginijos Kesminės nuotr. /VE

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


177223

Trečiadienį Klaipėdos miesto vadovams pristatyta atnaujinta Ferdinando aikštė. Joje įamžintas XX amžiaus pradžios Vitės kvartalas - gatvelės, pastatai ir tarp jų vingiavusi tramvajaus linija. Aikštę pagyvina ir neįprasti įrenginiai, skleidžiantys garsus.

Ant naujo skvero grindinio pavaizduotas XX a. pradžios Vitės priemiesčio gatvių tinklas, pritvirtintos lentelės su jų pavadinimais, šalia gatvių pažymėti stilizuoti pastatų kontūrai. Per aikštę vingiuoja ir nerūdijančio plieno juostelėmis pažymėta buvusi tramvajaus linija.

Aikštės centre įrengtas trijų dalių, sveriančių po 400 kilogramų, pjedestalas. Ant jo rugsėjį turėtų atsirasti erdvinis kvartalo maketas, kuriame bus vaizduojamas miestas iki Antrojo pasaulinio karo. Jo gamybai ruošiasi komanda - skulptorius Gintautas Jonkus, istorikas Dainius Elertas ir dizaineris Kęstutis Mickevičius.

Atnaujinant skverą išsaugota požeminės II pasaulinio karo laikų slėptuvės dalis. Virš jos įrengti pažintiniai elementai, kuriais galima "pasikalbėti" vieniems su kitais ir pasiklausyti iš slėptuvės sklindančių karo bei uosto darbo garsų. Greta įrengti ir cilindriniai varpai su Klaipėdos laivininkysčių, kurių dalies administracija buvo įsikūrusi Vitėje, laivų kaminų ženklais.

ferdinandoa42.jpg

Vienas iš aikštės projektuotojų, architektas Mantas Daukšys sakė, kad aikštės tvarkymo klausimas buvo pradėtas judinti dar 2005 metais. Buvo siekiama atskleisti senosios ir dabartinės Klaipėdos ryšį per gyventojų paliktus pėdsakus - gatvių pavadinimus, pastatus ir kt. Dalies gatvelių ir statinių nebėra, tačiau tai užfiksuota grindinyje.

"Tikimės, kad ateityje aikštė praturtės kokiais nors mažojo dizaino elementais - miniatiūromis ar reikšmingais įamžinimais: buvusių pastatų ar gyvenusių žmonių. Siekėme, kad čia atėję žmonės galėtų pasivaikščioti po senąjį miestą, atrasti įdomių detalių, sužinoti ką nors naujo", - kalbėjo M. Daukšys.

Įdomu tai, kad archeologai aikštės teritorijoje atrado senesnę, nei iki šiol žinota, žmonių gyvenamąją vietą Klaipėdoje. "Tai kaip ir panaikina iki šiol pasakotą istoriją, kad Klaipėdą įsteigė kryžiuočiai. Čia buvo atrasta gyvenvietė iš akmens amžiaus, neolito laikų", - pasakojo architektas.

Aikštės rekonstrukcijos darbus atlikusios UAB "Tilta" projektų vadovas Egidijus Skarbalius "Vakarų ekspresui" teigė, kad šis objektas išskirtinis vien tuo, kad čia rasti radiniai leido perrašyti miesto istoriją. Taip pat išsiskiria ir aikštėje įrengti suolai - tarp jų niekur nėra 90 laipsnių kampo, jie išdėlioti skirtingai, tarsi vingiuoja aikštės pakraščiuose.

Rekonstruojant aikštę buvo išsaugota dalis senųjų medžių, o perimetras apsodintas naujais - plačialapėmis liepomis. Aikštėje pasodinta ir kalninių guobų.

"Kuo gražesnis projektas, tuo sudėtingesnis įgyvendinimas. Bet manau, kad klaipėdiečiams ši erdvė patiks. Net per užtvertas tvoras kai kurie lįsdavo į vidų. Vienas užsienietis buvo ypač atkaklus, dažnai ateidavo su šuniuku, reikėjo jam aiškinti, kad vyksta darbai, iškasti grioviai ir vaikščioti nesaugu, bet jis tiesiog veržėsi čia pasivaikščioti", - su šypsena apie darbą pasakojo E. Skarbalius.

Skvere tai pat įrengta visa būtina infrastruktūra – suoliukai, šiukšliadėžės, automobilių stovėjimo vietos ties Krovėjų gatve, apšvietimas, vandentiekio, nuotekų tinklai, įrengta vandens gertuvė. Rekonstrukcijos darbų vertė – 853,9 tūkst. Eur.