PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Tarp knygų lentynų2022 m. Birželio 23 d. 15:48

Stacey Vanek Smith „Machiavellis moterims“: kaip auginti savo vertę ir pasiekti tikslų darbovietėje

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Vaga


238431

Šiandien moterys vis dažniau renkasi sritis, kuriose įprastai dominuoja vyrai. Tačiau, dešimtmečius vykstanti moterų kova už lygybę neketina rimti. Deja, net pasaulį apskrieję judėjimai #MeToo ar #TimesUp aiškaus proveržio pasiekti nepadeda.

Leidyklos VAGA išleistoje knygoje „Machiavellis moterims“ autorė Stacey Vanek Smith kviečia moteris skaityti šiuolaikiniam gyvenimui pritaikytus garsiojo XVI amžiaus filosofo Nicolo Machiavellio knygoje „Valdovas“ aprašytus vadovavimo principus bei Renesanso politikos subtilybes, išdrįsti perimti kontrolę į savo rankas ir išsilaikyti karjeros aukštumose.

Nuo tada, kai Machiavellis prieš penkis šimtus metų parašė „Valdovą“, daug kas labai pasikeitė: turime elektrą, kurą naudojančius variklius, lėktuvus, kompiuterius ir antibiotikus. Ištyrinėjome Saulės sistemos išorines ribas ir platybes, Marso paviršių, vandenyno dugną, netgi suskaidėme atomą. Bet žmonės nei kiek nepasikeitė. Pavydas, išdavystė, klasta, manipuliacijos, apgavystės ir agresija, būdingi žmonėms XVI a., puikiausiai tebegyvuoja ir šiuolaikinėse darbovietėse. Tiesą sakant, Machiavellis geriau nei bet kas kitas padėjo išaiškinti kai kurias moterims darbovietėse kylančias prieštaras, kurios mane visuomet kamuodavo: tam tikra pažanga yra labai žavi, įkvepianti ir tikrai stulbinama, bet kitose srityse moterys, regis, įstrigusios vienoje vietoje. Tik pagalvokite: mokyklose mergaitės gauna geresnius pažymius už berniukus iš visų mokomųjų dalykų, net ir matematikos ar gamtos mokslų; jos baigia vidurinę mokyklą ir įstoja į koledžą aukštesniais balais nei jaunuoliai; medicinos ir teisės mokyklose moterų yra daugiau nei vyrų; beprecedentis moterų skaičius įžengia į visų sričių darbovietes. JAV kone keturiasdešimt procentų verslų yra įkūrusios moterys. Kultūrinės permainos, atneštos „MeToo“, „Black Lives Matter“ ir kitų socialinių bei politinių judėjimų, visose darbovietėse keičia bendravimo kultūrą. <...> Visa tai nuostabu – reali ir esminė pažanga, sunkiai iškovota daugelio novatoriškų moterų generacijų. Tik, deja, kitais atžvilgiais padėtis atrodo sukrečiančiai regresuojanti“, – sako Stacey Vanek Smith.

Autorė kalba apie tai, kad net ir vykstant aktyviam moterų įsitraukimui į darbo rinką, kurioje didžiaja dalimi dominuoja vyrai, to nepakanka, nes tyrimai rodo, jog aktualių problemų yra daug: generaliniai direktoriai, korporacijų vadovai vis dar dažniausiai yra vyrai, moterims tebėra skiriamas kur kas mažesnis užmokestis nei vyrams, už tą patį darbą, o norėdamos išlyginti finansinę padėtį moterys turi ilgą laiką įrodinėti savo kompetencijas dėl lygiaverčio užmokesčio, kurio neretai taip ir nepasiekia: „Pavyzdžiui, tyrimai byloja, kad jeigu vyras elgiasi ekscentriškai, bjauriai ir yra viskuo nepatenkintas, jis dažniausiai bus laikomas sąžiningu, doru, teisiu žmogumi. Žmonės bus linkę juo pasitikėti ir žvelgti į jį kaip į potencialų būsimą lyderį. O jeigu moteris elgiasi ekscentriškai, bjauriai ir niurna, ji laikoma sunkaus charakterio ir priekabia, klastinga, visiškai netinkama tapti vadove. <...> Jeigu dėl to pykstate, tai pagrįstai. Darbovietėse daug neteisybių ir ten ne viskas gerai. Tačiau tokioje situacijoje esame atsidūrę ir aš, sekdama Machiavelliu, siūlau pasidomėti bendra padėtimi ir suvokti ją, rengiantis veikti, – nustatyti, su kokiomis kliūtimis moterys susiduria darbovietėje, kokių jos turi pranašumų, kaip būtų galima daryti pažangą. Šiuose puslapiuose tikiuosi pateikti tam tikrą strategiją ir veiksmų planą, kuris padėtų moterims darbovietėje pasiekti valdžią ir gerovę. Machiavellio valdovas valdžią ir gerovę matavo auksu, kariuomene ir žemės plotais. Tačiau įstaigose valdžia pasireiškia kiek kitaip.“

Būdų, kaip įtvirtinti aukštas pozicijas darbovietėje, Stacey Vanek Smith pateikia ne vieną. Knygoje nuodugniai apžvelgiama, kaip valdžią pasiekti per pinigus, pasitikėjimą savimi, pagarbą, palaikymą ir padėtį. Šios penkios atramos – kelias į produktyvų ir sąžiningai vertinamą moters darbą. Knygos „Machiavellis moterims“ autorė pateikia įkvepiančius moterų pavyzdžius, kuriuos, pasitelkusioms šias strategijas pavyko realizuoti net sunkiausiai įgyvendinamus tikslus bei svajones. Negana to, autorė pasidalina savo ilgamete patirtimi, kurią sukaupė nelengvame karjeros kelyje. Žinoma, visa tai šmaikščiai ir įtraukiančiai aprašo pasitelkdama įsivaizdavimą apie tai, ką nūdienos moterims patartų pats Machiavellis. „Viena iš pagrindinių Machiavellio knygoje „Valdovas“ pateikiamų žinučių yra paprasčiausia ir kartu sunkiausia: aiškiai matyk situaciją, kurioje esi atsidūręs. Žvelk realybei į akis. Nemirksėk ir neužsimerk. Machiavellis manė, kad negebėjimas (ar nenoras) matyti daiktų ir dalykų tokių, kokie jie yra, – įprasčiausi spąstai princams. Jis prisimena daugybę pavyzdžių apie lyderius ir princus, kurie nematė tikrosios savo padėties ir dėl to pralaimėjo mūšius arba neteko karalysčių. Jo išvada yra tokia: pilnutinai matyti realybę yra svarbiausia net ir protingiausiam, gudriausiam, labiausiai pasirengusiam vadovui, nes „gyvenamasis laikas yra daug galingesnis už mūsų smegenis“, – Machiavellio įžvalgas aptaria autorė.

Machiavellis moterims“ – drąsi, ryžtinga ir įkvepianti knyga kiekvienai moteriai, kuri jaučia, kad gali gauti kur kas daugiau, nei gauna dabar, tačiau nežino, kas trukdo tai pasiekti, kokius žingsnius ir kaip reikia žengti, kad iš esmės pakeistų nusistovėjusius darbo rinkos principus ir taptų pilnaverte darbuotoja, uždirbančia orų atlygį.

Kviečiame skaityti knygos ištrauką:

Machiavellio pamoka: apsimeskite tol, kol tokia tapsite

Nors suvaidintas ir apsimestinis pasitikėjimas savimi nėra toks paveikus kaip tikras, dr. Cameronas Andersonas iš Kalifornijos universiteto Berklyje teigia, kad jis vis tiek labai efektyvus. Jeigu du žmonės darbe pasirodo lygiai taip pat gerai, tas, kuris atrodo labiau savimi pasitikintis, galiausiai atrodys ir daug kompetentingesnis. Nepamirškite to, kai bijote išreikšti savo nuomonę per susirinkimą ar paprašyti, kad pakeltų algą. Apsimesdama, kad pasitikite savimi, kur kas daugiau pasieksite. Kaip pažymėjo Machiavellis: „Visi mato, koks atrodai, bet tik nedaugelis žino, koks esi iš tiesų.“

Tad kaip tai pasiekti? Kaip suvaidinti, kad pasitiki savimi? Štai keli patarimai, ką galite padaryti, kad atrodytumėte, o galiausiai ir taptumėte labiau pasitikinti savimi.

Machiavellio pamoka: tiesiog darykite

Daugeliu aspektų Cesareʼės Borgiaʼos svajonė sukurti savo mažą valstybėlę nuo nulio buvo beprotiška. Jis nebuvo princas nei generolas, nei karys. Pagal profesiją jis buvo kunigas. Iš jo tikėtasi maldos, pasninko ir pasaulio kančių bei kasdienio gyvenimo nelaimių apmąstymo, o ne sutelkti kariuomenę, išskersti valstiečius ir užgrobti teritoriją. Be to, Cesareʼė buvo pavainikis popiežiaus sūnus, – taigi, daugumos žmonių nuomone, – vaikštanti šventvagystė. Apie Cesareʼę ir jo šeimą sklido blogų gandų – tarp jų ir tas, kad jis nužudė savo brolį ir miegojo su savo seserimi. Tai galėjo labai paveikti jo savivertę. Cesareʼė buvo ligotas. Sirgo sifiliu ir kartais jo veidas būdavo nusėtas siaubingomis žaizdomis, tad jis nešiojo tamsią odinę kaukę, kad jas paslėptų. Sifilis tuo metu buvo mirtina liga ir jam grėsė siaubinga mirtis. Aukos pamažu apkursdavo ir išprotėdavo, nebeįstengdavo valdyti savo kūno dalių. Daugeliui žmonių tai būtų įvarę siaubą, jie būtų jautęsi pažeminti ir pasileidę, visą laiką praleistų melsdamiesi, pasninkaudami ir mąstydami apie šio pasaulio kančias. Tik ne Cesareʼė. Jis pasitikėjo savimi. Labai pasitikėjo. Beprotiškai pasitikėjo. Įsikalė į galvą sukurti Cesareʼės šalį, subūrė kariuomenę ir ėmė žygiuoti su ja po Italiją. Jo agresija, permaininga arogancija ir gudrumas pasirodė labai veiksmingi, bendraujant su savo kariuomene ir pasaulio lyderiais. Cesareʼė gavo popiežiaus (savo tėvo) paramą, pinigų ir visa tai įgyvendino.

Pasitikintys savimi žmonės veikia. O tie, kuriems stinga pasitikėjimo, dvejoja ir tuščiažodžiauja. Štai kodėl pasitikėjimo savimi stoka gali padaryti tikros ir ilgalaikės žalos karjerai – ji veda į neveiklumą. Savo knygoje „Pasitikėjimo kodeksas“ (The Confidence Code) autorės Claire Shipman ir Katty Kay apibrėžia pasitikėjimą savimi kaip „tai, kas mintis paverčia veiksmais“. Žmonės, kurie stengiasi įgyti pasitikėjimo savimi, dažnai blogoje situacijoje užims neutralią poziciją ir pralauks, kol viskas tobulai susitvarkys, tik tada paprašys daugiau ar mėgins kažką pakeisti. Jie patenka į perfekcionizmo spąstus.

Stacey Vanek Smith, „Machiavellis moterims“, iš anglų kalbos vertė Nida Norkūnienė, leidykla VAGA, 2021.

Remiamas turinys