PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 12 d. 19:05

Stabili situacija Kazachstane neįtikina Lietuvos verslo atstovų dėl rinkos padėties ateityje

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


200493

Kazachstane praėjusią savaitę vykę protestai dėl dujų kainų šuolio esminio poveikio Lietuvos eksportui nepadarė, sako verslo atstovai. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) verslo tarybos su Kazachstanu vadovas Romas Austinskas teigė, kad trukdžiai transportui bei logistikai truko iki trijų parų.

„Manau, kad labai simboliškai paveikė Lietuvos eksportą, trukdžių buvo para dvi, gal iki trijų parų, bet tai nėra daug, – kalbu apie transportą, logistiką, krovinių nuvežimą, pervežimą. Kiek tai paveikė bankinius mokėjimus, kas negalėjo pirkti, parduoti, atsiskaityti, matyt, čia yra kiti dalykai ir šitos informacijos aš neturiu, negalėčiau ja pasidalinti kol kas. Dabar viskas veikia, buvo prieš tai išjungtas internetas, neveikė muitinės sistema, stovėjo kroviniai arba vidinėse muitinėse, kas buvo įvažiavę, arba netgi neįleido į valstybę, laikė prie sienos įvažiavimo muitinėse, bet dabar viskas vyksta, yra šiek tiek trikdžių, bet reikalai stabilizuojasi“, – Eltai sakė R. Austinskas.

Jam antrino ir Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos (LitMEA) direktorius Giedrius Bagušinskas, patvirtinęs, kad situacija Kazachstane stabilizavosi.

„Mes toliau tą situaciją stebime, ji lyg ir stabilizavosi. Prieš gerą savaitę buvo klausimas – čia trumpalaikė ar ilgalaikė krizė, ar tai yra maža kliūtis ir santykių persiskirstymas, ar čia yra kliūties pradžia, turbūt niekas to nežinojo. Dabar tikėtina, kad visos pusės bus suinteresuotos grįžti į normalų gyvenimą“, – aiškino G. Bagušinskas.

Didesni nuostoliai buvo patirti Kazachstano vidaus rinkoje ir vykdant atsiskaitymus

Kalbėdami apie patirtus nuostolius, verslo atstovai akcentavo, kad didžiausius nuostolius patyrė tie, kurie yra labiau įsitraukę į vidaus rinką Kazachstane bei vykdo atsiskaitymus.

„Didesnius nuostolius nebent galėjo patirti tie, kas verčiasi prekyba, daro atsiskaitymus, transportas nuostolių neturėjo, turėjom nemalonumų, turėjom išlaidų, bet jos nėra esmė“, – tikino LPK verslo tarybos vadovas R. Austinskas.

Didžiausią problemą dirbantiems vidaus rinkoje išskyrė ir G. Bagušinskas.

„Nuostolius pirmiausia patyrė mūsų partneriai, kurie dirba vidaus rinkoje, galime tik įsivaizduoti – šalyje sustojo gyvenimas ir buvo šventinis laikotarpis, tai tas periodas įnešė nuostolių, kažkokie verslai, parduotuvės buvo apvogtos, pinigai pavogti, buvo suniokotas turtas, patirta materialinių nuostolių. Problema ta, kad sustoja prekyba, prarandame savaites laiko ir maisto produktai turi ribotą galiojimą, nors jis yra pakankamai ilgas tokiose eksporto rinkose, bet produktų vertė su laiku mažėja. Tas nepridėjo pliuso, tai gali daryti įtaką kitiems užsakymams, bet dar anksti kalbėti, nes viskas tik pradeda grįžti į gyvenimą“, – tvirtino LitMEA direktorius.

Nuogąstavimai dėl bendradarbiavimo ateityje

Maisto eksportuotojų asociacijos vadovas G. Bagušinskas nuogąstavo, kad Kazachstanas tapo nestabilia šalimi, kurios situacija neteikia optimizmo, ir logistikos įmonėms gali kilti problemų dirbant šioje šalyje.

„Kitas nerimas, kad logistikos įmonėms gali kilti problemų dirbant su šita rinka, ta rinka, jeigu bus mažiau logistinių paslaugų, bus aukštesnės kainos, aukštesnės rizikos, kai mažesnis tiekėjų skaičius, pakyla kainos. Pakilusios kainos yra mūsų eksportuojamos produkcijos kaštų dalis. Tokia situacija neprideda optimizmo, kad vėliau bus geriau, jau pasekmės, matyt, bus dėl buvusių įvykių. Tai gali paveikti Kazachstano valiutą, ir jei ji devalvuosis, mes pabrangsime, tad dėl šios rinkos ateities yra nerimo“, – tikino Maisto eksportuotojų asociacijos vadovas.

„Tolesnę situaciją dėl Kazachstano galėtume apibendrinti sausio pabaigoje, tuomet žiūrėsime, kas ten bus toliau“, – pridėjo G. Bagušinskas.

ELTA primena, kad praeitą savaitę tūkstančiai žmonių išėjo į gatves Almatoje ir vakariniame Mangystau regione teigdami, kad kainų kilimas buvo nesąžiningas, atsižvelgiant į didžiulius naftos ir dujų eksportuotojo Kazachstano energijos išteklius. Protestai sukėlė didžiausią iki šiol grėsmę režimui, kurį įkūrė prezidentas Nursultanas Nazarbayevas, atsistatydinęs 2019 metais ir savo įpėdiniu pasirinkęs Kasimą Žomartą Tokajevą. Šalies vadovas bandė užkirsti kelią tolesniems neramumams pranešdamas apie ministro pirmininko Askaro Mamino vadovaujamos vyriausybės atsistatydinimą, tačiau protestai tęsėsi.