Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Kitąmet minėsime Lietuvos valstybės šimtmečio sukaktį, todėl itin svarbu prisiminti, ką Šiauliai, Šiaulių regionas davė valstybei, mūsų tautai. Su miesto istorija susijusi ne vieno to meto rašytojo ar poeto literatūrinė ir visuomeninė veikla. Norint išvardyti šio laikmečio Šiaulių inteligentijos žiedo žmonių pavardes, reikėtų ilgoko sąrašo, nes Šiauliai garsėjo gausia ir kūrybinga inteligentija. Vienas jų – Stasys Lukauskis.
mb139-221stasys-lukauskis.jpg
Už lietuviškų knygų platinimą su šeima ištremtas į Saratovą
S. Lukauskio vardu pavadinta gatvė Šiauliuose, tačiau retas žino, kas ir koks jis buvo, kokioje aplinkoje formavosi jo politinės pažiūros. Jis gimė 1869 m. rugsėjo 8 d. Varkaliuose (Raseinių r.), o mirė 1925 m. gegužės 22 d. Šiauliuose sulaukęs vos 55-erių.
Stasys mokėsi Šiluvos pradžios mokykloje, 1885 m. įstojo į Liepojos gimnaziją, kur susipažino ir iki mirties bendradarbiavo su Pauliu Kalniniu, būsimuoju Latvijos Saeimos ir LSDSP (Latvijos socialdemokratų darbininkų partija) pirmininku. Įtakos jo politinėms pažiūroms labiausiai turėjo dėdė inžinierius Jonas Bielskis, pas kurį gyveno Liepojoje.
1890 m. S. Lukauskis baigė Šiaulių gimnaziją. Buvo išvykęs į JAV mokytis inžinieriumi, bet nusivylęs grįžo ir įstojo į Peterburgo universiteto Teisės fakultetą, kurį baigė 1899 m. Nuo 1900 m. advokatavo Šiauliuose. 1902–1904 m. už lietuviškų knygų platinimą buvo su šeima ištremtas į Saratovą.
1904 m. su Jonu Jablonskiu, Vladimiru Zubovu ir Petru Vileišiu stengėsi gauti leidimą leisti Šiauliuose lietuvišką dienraštį. 1912 m. su Kazimieru Venclauskiu ir Vaclovu Bielskiu buvo išrinktas į Šiaulių miesto Dūmą. Dalyvavo įvairių draugijų ir organizacijų veikloje, buvo renkamas jų valdybų nariu.
Pasitraukęs nuo Pirmojo pasaulinio karo frontų 1915–1918 m. dirbo Petrapilyje Putilovo laivų statyklos reikalų vedėju, vėliau – Maskvoje Sandonato platinos kasyklų bendrovės juriskonsultu.
1918 m. birželio mėn., grįžęs iš Rusijos, steigė kooperatyvus Šiauliuose, buvo Kalinių globos, „Varpo“ ir „Kultūros“ draugijų narys.
1918–1925 m. S. Lukauskis buvo Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys ir prisidėjo prie Šiaulių miesto tvarkymo. Su žmona Elena Ziabickaite-Lukauskiene, kuri buvo dantų gydytoja, užaugino dvi dukras: agronomę Sofiją Jasaitienę ir poetę Oną Lukauskaitę-Poškienę.
Bostone išleistoje enciklopedijoje rašoma, kad S. Lukauskis buvo didelis tolerantas, drąsiai kėlė balsą gindamas nuskriaustuosius. Advokatas buvo visiems prieinamas ir pasižymėjo kaip kovingas savo klientų gynėjas, ypatingai politinėse bylose, dar rusų laikais valstiečiams besibylinėjant dėl žemės su dvarininkais.
Socialdemokratų judėjimo Šiauliuose pradžia
S. Lukauskis buvo socialistas ir jo veikla glaudžiai susijusi su socialdemokratinės minties organizacija.
Pirmoji slapta socialdemokratinės minties organizacija Šiauliuose, įsteigta 1884 m. Tai buvo V. Bielskio, vėliau kitų vadovaujamas Šiaulių berniukų gimnazijos moksleivių savišvietos būrelis, veikęs iki 1905 m., turėjęs bibliotekėlę Zubovų dvare. Jam priklausė Vincas Čepinskis, Andrius Domaševičius, Augustinas Janulaitis, Steponas Kairys, Vladas Sirutavičius ir kiti. Vėliau įsisteigė ir kiti būreliai, studijavę vokiečių socialdemokratų ir rusų narodninkų teorijas.
Organizacijai didelę įtaką padarė „Proletariato“ partijos veikėjas Liudvikas Janavičius, Šiauliuose subūręs grupę, kuriai priklausė V. Bielskis, F. Rubinas, Michailas Voiničius, V. Zubovas.
1895 m. atsirado pirmosios darbininkų kuopelės brolių Kaganų saldainių fabrike, 1897 m. – batsiuvių, 1898 m. odininkų ir kitos organizacijos, tačiau jų ryšys su 1896 m. įsikūrusia LSDP buvo silpnas.
1899 m. Šiauliuose buvo surengtas pirmasis Gegužės 1-osios mitingas, pradėtos organizuoti gegužinės, kuriose dalyvavo ir kitų politinių srovių atstovai – tiek aušrininkai, tiek varpininkai.
Tokia veikla neliko nepastebėta, tad 1899 m. pabaigoje daugelis socialdemokratinių grupių narių buvo suimti ir ištremti.
Socialdemokratai revoliucijų metais
LSDP skyrius įkurtas iš naujo 1902 m. Be S. Lukauskio jam priklausė J. Šepetys, Pranas Mažylis, Jonas Ambrozaitis (Pupų dėdė), Steponas Žiupsnys, K. Venclauskis, Stanislava Jakševičiūtė-Venclauskienė, V. Bielskis, Jonas Biliūnas, Antanas Povylius ir kiti.
1905–1907 m. susikūrė daugiau darbininkų organizacijų įmonėse. Savo partinę organizaciją 1905 m. įsteigė 30 Ch. Frenkelio ir brolių Nurokų odų fabrikų darbininkų.
1905 m. sausio 18–20 d. buvo organizuotas visuotinis streikas, kuriame dalyvavo apie 2 tūkst. žmonių. Tais pačiais metais Šiauliuose veiklą išplėtė „Draugo“ organizacija, surengusi dar vieną visuotinį streiką
1905 m. gegužės 3–5 d.
Birželį jau vyko masinės demonstracijos, prasidėjusios kazokų nužudyto LSDP nario J. Ivanausko laidotuvėmis. Spalio 21 d. visuotiniame streike miesto socialdemokratai išreikalavo paleisti politinius kalinius.
Iki tol susiskaldžiusios tautiniu principu, revoliucijos metais visos miesto socialdemokratų organizacijos sudarė jungtinį komitetą. 1907 m. miesto LSDP organizacijoje buvo 100 narių.
1907 m. kovo mėn. rinkimuose į Rusijos Valstybės dūmą šiauliečių atstovu buvo išrinktas A. Povylius. 1908 m. buvo areštuota ir ištremta 200 LSDP narių, mieste jų liko 31.
1910 m. skyrius faktiškai nutraukė veiklą, likę laisvėje jo vadovai buvo priversti išvykti, kiti įsijungė į kultūrinę šviečiamąją veiklą. Jų įkurta draugija „Varpas“ rengė gegužines, teatro spektaklius, platino žurnalą „Visuomenė“. Marksistinės pakraipos grupė susiformavo ir aušrininkų organizacijoje.
Gynė darbininkų teises
1912 m. rinkimuose į IV Valstybės dūmą skyriaus veikla atnaujinta, jam priklausė Petras Avižonis, Vincas Dudelis, Ignas Augustinavičius, Antanas Maciūnas, Jadvyga Netupskaitė. Tik skyriaus kandidato areštas sutrukdė pasiekti žymesnių rezultatų.
1913 m. socialdemokratai, ypač jų atstovai miesto dūmoje, darbininkams padėjo pasiekti, kad būtų įkurtos ligonių kasos stambiausiose įmonėse – brolių Nurokų, Ch. Frenkelio, brolių Kaganų fabrikuose ir bendra Zubovo alaus daryklos, A. Zaborskio bei P. Pliaterio-Zibergo įmonių ligonių kasa.
1914 m. suaktyvėjo profsąjungos, surengusios visuotinį odos darbininkų streiką, kuriame dalyvavo 800 darbininkų.
Iš naujo LSDP skyrius organizuotas 1918 m. lapkričio mėn., jo pirmininku išrinktas K. Venclauskis. Šiauliečiai aktyviai dalyvavo steigiant savivaldybes Šiaulių apskrityje. 1918 m. lapkričio 24 d. buvo išrinkta Šiaulių miesto savivaldybės taryba, gruodžio 7 d. apskrities taryba, kurių pirmininku buvo išrinktas K. Venclauskis.
Vykdomosios komisijos pirmininku buvo išrinktas K. Venclauskis, pavaduotoju S. Lukauskis, sekretoriumi Rapolas Skipitis.
Prasidėjus kovoms su bolševikais, vokiečiais ir bermontininkais, Šiaulių socialdemokratai organizavo partizanų būrius, jų štabui vadovavo V. Bielskis, Vladas Požela ir Sofija Lukauskaitė.
Prieš mirtį kaltintas priklausius revoliucinių socialistų partijai
1925-ųjų gegužės 22 d. S. Laukauskį ištiko staigi mirtis. Savaitraštis „Šiaulių naujienos“, rašydamas straipsnį apie laidotuves, advokatą pristatė kaip idėjos žmogų ir nurodė, kad užrašytų vainikų nuo įvairių asmenų, organizacijų – teismų, kontorų, mokyklų, advokatūrų, kooperatyvų ir kt. buvo 30, o keturi vainikai buvo raudoni.
Straipsnyje taip pat rašoma, kad prieš mirtį S. Lukauskis buvo priverstas imtis kito darbo. Jam besirūpinant gauti notaro vietą, „skersai kelio stojo politinė „Žemės ir laisvės“ organizacijos byla, 1924 m. iškelta prieš jį kartu su kitais, kaltinant jį priklausius revoliucinių socialistų partijai“.
„Tebūna velionies darbai ir jo gyvenimas pavyzdžiu gyviesiems, ypač gi jaunajai kartai, pastarąjį laiką taip atšalusiai ir nutolusiai nuo idealizmo ir visuomeninio pareigingumo“, – rašoma straipsnyje, kurį pasirašė „Gk“.