PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Atliekų tvarkymas2022 m. Gegužės 12 d. 11:50

ŠRATC skundžia prokuroro nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl Kairių sąvartyno dujų utilizavimo projekto

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


216487

2022 m. gegužės 10 d. VšĮ „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras“ (toliau – ŠRATC) pateikė skundą Generalinei prokuratūrai dėl Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroro Andrej Mirnyj nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl Kairių sąvartyno dujų utilizavimo projekto.

2022 m. balandžio 29 d. Šiaulių apygardos prokuratūra išplatino pranešimą spaudai, kuriame nurodoma – „Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdybos atlikto ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad, siekdama įdiegti efektyviai veikiančią regioninę komunalinių atliekų tvarkymo sistemą Šiauliuose, 2008 m. kovo mėnesį ŠRATC paskelbė konkursą investuotojui parinkti. Konkursinėje medžiagoje buvo pateikta ir 2006–2007 m. Lenkijos įmonės „ENER-G Polska“ dujų tyrimo ataskaita, kurioje buvo nurodytas Kairių sąvartyne galimas išgauti dujų kiekis. Po konkurso sutartis buvo pasirašyta su UAB „Naujoji šiluma“, o projekto įgyvendinimui ir eksploatacijai įsteigta UAB „Energijos parkas“.

Tačiau pradėjus Kairių sąvartyno sumontuotų įrenginių eksploataciją paaiškėjo, kad dujų čia galima išgauti daug mažiau, nei buvo nurodyta konkursinėje medžiagoje pateiktoje ataskaitoje. Taip pat paaiškėjo, kad tikslesnį dujų išteklių tyrimą Kairių sąvartyne 2004 m. buvo atlikusi ir Vokietijos bendrovė „M&S Umweltprojekt GmbH“, bet dėl nežinomų priežasčių ši tyrimo ataskaita nebuvo įtraukta į Investicinio konkurso medžiagą. Negalėdama išgauti planuoto dujų kiekio, UAB „Energijos parkas“ kreipėsi į teismą, kuris bendrovės naudai priteisė iš ŠRATC apie 1,5 mln. Eur.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo siekiama nustatyti, kodėl konkursinėje medžiagoje buvo pateikta Lenkijos įmonės „ENER-G Polska“ dujų tyrimo ataskaita, o ne tikslesnius duomenis pateikusios Vokietijos bendrovės „M&S Umweltprojekt GmbH“ išvada, tačiau faktinių duomenų, kurie patvirtintų prielaidas dėl galimai padarytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų, ikiteisminio tyrimo metu negauta.

Įvertinęs ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis prokuroras konstatavo, kad baudžiamasis procesas negalimas, nes nepadarytos veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.“

ŠRATC pozicija

„Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro nuomone, prokuroras neįvertino, jog tirtoje situacijoje buvo padaryta 2 mln. Eur viršijanti žala iš viešųjų pinigų išlaikomam ŠRATC, o taip pat 1 mln. Eur viršijanti žala Europos Sąjungos biudžetui, ir galimai nusikalstamos veikos schema įgyvendinta taip, kad ŠRATC netgi nebuvo palikta galimybė reikšti regresinių ieškinių, dėl patirtos žalos atlyginimo.

Ikiteisminio tyrimo metu taip ir nebuvo paneigtos galimos Kairių sąvartyno dujų tyrimo ataskaitą pateikusios ir investicinį konkursą laimėjusios bendrovių sąsajos, neatliktos būtinos akistatos esant prieštaringiems liudytojų parodymams.

ŠRATC direktoriaus Žilvino Šilgalio vertinimu, viešasis interesas lieka neapgintas, jei situacijoje, kurioje yra padaroma tokio masto žala strateginės reikšmės viešajai įstaigai ir Europos Sąjungos biudžetui, Šiaulių apygardos prokuratūra nusprendžia, jog dėl to nėra atsakingas nei vienas asmuo.

Juolab, kad dar 2021 m. vasario 8 d. Šiaulių apygardos teismas, neskundžiama nutartimi be kita ko panaikinęs Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroro Andrej Mirnyj nutarimą, kuriuo buvo nepagrįstai pritarta atsisakymui pradėti ikiteisminį tyrimą, konstatavo – „civilinėje byloje nustatytas dujų tyrimo ataskaitos ydingumas verčia iš naujo peržiūrėti susidariusią situaciją, ypač turint omeny, kad dėl ataskaitoje pateiktų akivaizdžiai neteisingų duomenų buvo padaryta didelė žala“.