PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Birželio 26 d. 16:10

Sprogimą planavęs jaunuolis buvo stebimas teisėsaugos

Vilnius

Arūnas Paulauskas. Policijos nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


136482

Sprogimą sostinėje planavęs jaunuolis teisėsaugos nebuvo baustas, bet buvo stebimas, sako Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas.

„Teisėsaugai jis nebuvo žinomas, jis nebuvo baustas už jokius pažeidimus, nebuvo prieš tai teistas“, – žurnalistams penktadienį sakė vienas policijos vadovų.

Jo teigimu, teroristinį aktą planavęs 1999 metais gimęs jaunas vyras buvo stebimas, tačiau jis neatskleidė, dėl kokių konkrečiai priežasčių.

„Buvo tam tikri pagrindai jį stebėti“, – teigė A. Paulauskas.

Teisėsaugos duomenimis, šiuo metu suimtas jaunuolis save priskiria ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistų „Feuerkrieg Division“ grupuotei.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas pernai spalio 6 dieną, kai prie pastato, kuriame Vilniuje įsikūrusi tarptautinė bendrovė „Western Union“, sienos aptiktas savadarbis sprogmuo bei juodos spalvos dažais ant pastato sienos išpurkšti užrašai „FK DIVISION“, „SIEGE“ ir svastikos ženklas.

Apie šį įvykį sostinės J. Balčikonio gatvėje policija pranešė spalio 7 dieną, tačiau daugiau informacijos apie atliekamą ikiteisminį tyrimą bei įtariamąjį iki šiol teisėsauga nebuvo pateikusi.

„Ji buvo neviešinama, nes praėjo nemažai laiko nuo pačio nusikaltimo padarymo, tačiau buvo priimtas sprendimas šio tyrimo ir nusikaltimo neviešinti tam, kad nepakenktume ir kolegoms užsienyje atlikti tam tikrus darbus“, – kalbėjo policijos generalinio komisaro pavaduotojas.

Jis taip pat teigė, kad jaunuolis duoda parodymus ir neneigia įvykdęs nusikaltimą, be kita ko, policijos duomenimis, pastaruoju metu įtariamasis gyveno Vilniuje, bendrabučio tipo pastate, studijavo IT.

Teisėsauga kol kas neatskleidžia nei ugdymo įstaigos, kurioje asmuo mokėsi, nei to, ar suimtasis gyveno studentų bendrabutyje.

Jaunuolis sulaikytas pernai spalio 15 dieną, per specialią sulaikymo operaciją, kurioje dalyvavo „Aro“ pareigūnai, pas įtariamąjį rasta bei iš neteisėtos apyvartos išimta jau paruošta sprogdinti didelės galios sprogstamoji medžiaga ir cheminės medžiagos, iš kurių galima pagaminti savadarbį didelės sprogstamosios galios mechanizmą.

Taip pat rastas ir iš neteisėtos apyvartos išimtas tinkamas šaudyti savadarbis šaunamasis ginklas, bei C kategorijos ginklo dalis, kuri vadovaujantis Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu priskiriama prie šaunamųjų ginklų.

Per kratas taip pat rasti ir paimti kiti tyrimui reikšmingi daiktai, ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistinė ir nacionalsocialistinė literatūra bei simbolika.

Policijos teigimu, jaunuolis sprogmenį pasigamino naudodamasis instrukcijomis vadinamajame tamsiajame internete.

„Visagalis internetas, tas pats darkwebas (tamsusis internetas – BNS), kur, turint šiek tiek gilesnių žinių IT srityje, galima susirasti tiesiog tuos pačius vaizdo įrašus, kuriuose instruktuojama, kaip pasigaminti, kokias chemines medžiagas naudoti tam, kad būtų galima pasigaminti tam tikrus sprogmenis“, – pasakojo A. Paulauskas.

„Mūsų žiniomis, jaunuolis pasinaudojo būtent tokiu kanalu“, – pridūrė jis.

Pareigūnas teigė, kad jeigu sprogimas prie pastato sostinėje būtų įvykęs, nebūtų pavykę išvengti tragiškų padarinių.

„Gali būti, kad kelių šimtų metrų spinduliu būtų išdužę langai, galbūt jeigu būtų buvę žmonių netoli epicentro, galbūt nepavyktų išvengti ir aukų“, – teigė vienas policijos vadovų.

Jis taip pat teigė, kad sprogmuo rastas netrukus po jo padėjimo, tačiau neatskleidė, kas pranešė apie sprogmenį. Be kita ko, pareigūnas priminė, kad internetinė erdvė nuolat stebima, taikomos prevencinės priemonės.

„Mes nuolat stebime aplinką ir internetinę erdvę ir tikrai matome tą ultradešiniųjų jėgų judėjimą ir tam tikrą aktyvumą, vėlgi taikomos tam tikros prevencinės priemonės“, – sakė A. Paulauskas.

Birželio 17 dieną baudžiamoji byla su kaltinamuoju aktu perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.

Už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą Baudžiamajame kodekse nustatyta laisvės atėmimo bausmė iki dešimt metų.

BNS