PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2024 m. Balandžio 16 d. 10:07

Sporto aistruoliai atranda krosfitą: išskirtinės treniruotės lavina visą kūną

Šiauliai

Etaplius.lt nuotr.

EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT


298208

Įsibėgėjus pavasariui, daugelis ieško būdų, kaip atsikratyti per žiemą sukauptų kilogramų. Deja, motyvacijos sportuoti dažnai stinga. Jeigu svorių kilnojimas sporto salėje ilgainiui įgriso, o treniruotės namų sąlygomis ne jums, sporto atstovai ragina išbandyti šį tą naujo. Šiuo metu sparčiai populiarėjančią sporto šaką – krosfitą (angl. CrossFit) – renkasi vis daugiau sporto aistruolių. Kuo išskirtinė ši treniruočių programa ir kokią naudą ji turi kasdieniame mūsų gyvenime?

Sportas, turintis filosofiją

„Krosfito filosofijoje svarbiausia yra žmogaus sportiškumas. Šio sporto atstovai sako, kad, jeigu esi aktyvus ir sportiškas žmogus reiškia, esi sveikas. Sportas yra sveikata“, – sako licencijuotas krosfito treneris Mindaugas Rupšys.

Nors ši sporto metodika pasaulyje paplitusi jau daugiau kaip du dešimtmečius, toli gražu ne visi lietuviai apie ją turi pakankamai žinių. Krosfitas skiriasi nuo mums įprastų treniruočių sporto salėje ar įvairių grupinių užsiėmimų. Šiose aukšto intensyvumo treniruotėse derinama ištvermė, jėga, koordinacija, greitis, vikrumas ir bendras kūno valdymas.

Kaip sako Šiauliuose įsikūrusio klubo „SunCity CrossFit“ įkūrėjas, svarbiausias žmogaus tikslas yra tapti aktyviu žmogumi, o krosfito treniruotės padeda šį tikslą pasiekti.

„Jeigu įsivaizduotume prieš save kreivę, kurios pradžios taškas yra ligos, vidurinis – normos ribos, o galutinis – sportiškumas, galėtume išsiaiškinti, kokioje kreivės vietoje esame šiuo metu. Tikslią organizmo būseną atspindi sveikatos rodikliai, tokie kaip raumenų masė, riebalų kiekis, kaulų tankis, cholesterolio kiekis kraujyje ir kiti. Jeigu dauguma šių rodiklių yra geri, tikėtina, kad žmogus yra aktyvus ir sportiškas. Manau, kad visi nori save laikyti sportiškais žmonėmis. Juk smagu gerai jaustis, atsikelti su nuotaika, pabučiuoti savo antrą pusę ir su gera energija išeiti į darbą“, – sako M. Rupšys.

Jėgos, ištvermės ir kūno valdymo - krosfito programa, sudaryta iš įvairių funkcinių pratimų, kurie pasižymi intensyvumu ir įvairove, skatinančia „įdarbinti“ keletą sąnarių ir raumenų raumenų grupių vienu metu, gali padėti tapti sportišku. Tačiau tai dar ne viskas. Ilgametę sporto patirtį sukaupęs treneris atskleidžia, kad svarbi ir bendra žmogaus savijauta.

Kas lemia gerą savijautą?

Remiantis krosfito filosofija, bendrai žmogaus savijautai yra svarbūs skirtingi komponentai. Jų visuma padeda ne tik gerai jaustis, bet ir būti sveikam bei aktyviam. Krosfito atstovas M. Rupšys dalijasi sveikos gyvensenos piramide, kuri turi tiesioginę įtaką žmogaus savijautai.

Sportiško žmogaus piramidė

„Pagrindinė geros savijautos dedamoji – mityba. Dar vienas komponentas – kokybiškas miegas. Jo trūkumo arba nekokybiško miego sukeltų problemų negali atstoti nei sveika mityba, nei sportas. Noriu pabrėžti, kad dar vienas svarbus faktorius, lemiantis mūsų savijautą – stresas, kuris yra daugelio ligų priežastis. Antroji piramidės dalis – ištvermė. Treniruodami ištvermę, treniruojame svarbiausią raumenį mūsų organizme – širdį, o taip pat kraujagysles ir kvėpavimo organus. Dar viena piramidės dalis - gimnastika, o tai yra savo kūno valdymas ir supratimas apie taisyklingas kūno pozicijas. Tai yra, viskas, ką mes darome su savo kūnu, nenaudodami papildomo inventoriaus. Kylame aukščiau ir sutinkame svorių kilnojimą ir kitą sportinio inventoriaus naudojimą. Kai jau gerai pažįstame savo kūną ir išmokstame su juo elgtis tinkamai, galime treniruotėse naudoti svorius.

Piramidės viršuje sutinkame žodį „sportas“. Tai apima bet kokią fizinę veiklą – tiek pasivaikščiojimus parke, tiek žaidimus su vaikais ar kopimas į kalnus“, – aiškina krosfito treneris.

Anot pašnekovo, labai svarbu, kad kiekvienas žmogus, pradėjęs intensyvų sporto režimą, suprastų, kas lemia jo savijautą. Esą visi piramidės komponentai sudaro darnią visumą, kuri gali ženkliai pagerinti gyvenimo kokybę.

Svarbiausia – būti aktyviu

Krosfito treniruotės iš kitų sporto šakų išsiskiria savo intensyvumu ir pratimų gausa. Treniruočių metu atliekami funkciniai, dažnai besikeičiantys judesiai. Dinaminės treniruotės pasižymi trumpu, bet aukštu intensyvumu.

„Nėra lengva trumpai atsakyti, kokios yra krosfito treniruotės. Programos esmė – žmogui įdiegti visas reikiamas savybes, kad jis išmoktų suprasti ir valdyti savo kūną, saugiau ir efektyviai naudotų sporto inventorių, bei taptų sportiškas ir universalus. Jeigu sudėtume maratonininkų, sunkiaatlečių bei gimnastų įgūdžius ir savybes, tikslą tapti universaliu sportininku pasiektume. Krosfito treniruočių metu yra treniruojamos būtent šios savybės“, – aiškina M. Rupšys.

Krosfito sporte nėra naudojami treniruokliai, kurie ypač populiarūs sporto klubuose. Pratimai atliekami su svoriais ir kitu sportiniu inventoriumi. Atliekamų judesių amplitudė – labai įvairi. Krosfito treniruočių metu tenka bėgti, šuoliuoti, prisitraukinėti, kelti, stumti, traukti, irkluoti. Visos vykstančios treniruotės yra suskirstytos į keletą skirtingų lygių, tad krosifitą pradėti sportuoti gali bet kas, net ir jokio bendro fizinio parengimo neturintis žmogus. Visi reikiami įgūdžiai, bei judesių atlikimo technika yra išmokstama krosfit treniruočių metu, nes kiekviena treniruotė vyksta nedidelėje grupėje su nuolatine trenerio priežiūra.

„Iš šalies gali atrodyti, kad visko šiame sporte labai daug. Bet norint treniruoti ištvermę, jėgą ir kūno valdymą, būtina įvairovė. Treniruočių metu susikoncentruojame į vieną arba kelias disciplinas. Viskas priklauso nuo trenerio ir žmogaus poreikių“, – sako krosfito šalininkas.

Paklaustas, ką daryti, kad aktyvi veikla taptų žmogaus kasdienybe, M. Rupšys išduoda tris pagrindines taisykles, kuriomis vadovaujasi „SunCity CrossFit“ klubas.

„Visų pirma, mūsų tikslas, kad žmonės, kurie ateina pas mus, išmoktų sveikai ir efektyviai sportuoti. Mes, treneriai, supažindiname visus su judesių atlikimo technika ir išmokome taisyklingai judėti. Mums svarbu, kad tai, ką žmogus išmoksta treniruočių metu, taikytų ir kasdieniame gyvenime. Antra taisyklė – kad žmogus pamiltų sportą. Be galo džiaugiamės, kai žmonės prisijaukina aktyvesnį gyvenimo būdą. Trečia sudedamoji dalis – bendruomenė. Kai klube atsiranda bendrystės sinergija, sportas natūraliai tampa gyvenimo būdu“.

Reklama