Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
i.redd.it nuotr.
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Programuotojų dieną – rugsėjo 13-ąją – pradėję pažintį su įmonės „Splius“ IT skyriaus specialistais, šiandien siūlome ją pratęsti ir sužinoti daugiau įdomybių iš jų gyvenimo. Kokios reakcijos sulaukia vienintelė įmonės programuotoja mergina ir kodėl konfliktai tarp IT specialistų yra gerai?
– Praktiškai nesutikau žmonių, kurie nenustebtų, kai sužino, jog aš mergina ir dirbu programuotoja, – pokalbį pradeda vienintelė IT skyriuje dirbanti mergina Ugnė. – Dauguma reaguoja taip: „Vau, mergina ir programuotoja!“, nors nemanau, kad nuo lyties čia kas nors priklauso, daugiau nuo asmeninių žmogaus savybių. Aš turiu užsispyrimo, tai tuo pačiu ir kantrybės. Kantrybė yra tobulinamas dalykas, jeigu patinka darbas. Kartais labai sunku atsiriboti nuo to darbo, todėl praleidi prie jo ištisas naktis. Iš visų darbų, kokius esu dirbusi, jis man duoda daugiausia pasitenkinimo, nes emocinį atlygį, kurį gauni, kai baigi darbą, supaprastinus galima būtų palyginti su išspręstu kryžiažodžiu.
– Aš jau seniai niekam neaiškinu, kuo dirbu, – prasitaria Martynas. – Sakau: su kompiuteriais ir tiek. Nes kas tas sistemų administratorius, žmonėms paaiškinti labai sunku, jiems – IT specialistas ir tiek.
– Mūsų darbas pats nedėkingiausias, – nusijuokia Darius, – nes sistemų administratoriai turi užtikrinti sistemų veikimą. Išeina taip, kad kai viskas veikia, tavo vadovams gali atrodyti: tai kam jis reikalingas, jeigu ir taip viskas veikia, o jeigu neveikia, tuomet atrodo, kad gal blogai dirbi, jeigu neveikia... Mūsų darbe nėra terminų, nėra prognozės, tačiau turime numatyti ir užtikrinti paslaugos veikimą visą parą, o tai reiškia, kad nuolat esi budėjimo režime. Grįžęs namo, pirmiausia įjungiu kompiuterį, o po to šviesą, – apie įprotį toliau pasakoja Darius, – nes jeigu kas nutinka, juk negali laukti, kol pasikraus kompiuteris, atidaryti reikiamų sistemos langų
– Todėl yra atliekamas nuolatinis prevencinis darbas, naktiniai testai, kad niekam netrukdytų, profilaktiniai patikrinimai, kurių darbuotojai ar klientai net nepastebi, – papildo Martynas. – Streso šiame darbe būna daug, nes jeigu kažkas negerai, esame pirmoji grandis. Bet kas iš to, kad stresuosi, nes ne viskas nuo tavęs priklauso: kartais nuo tiekėjų, trukdžių jų sistemose. Tenka priimti skubių sprendimų kuo greičiau, realiu laiku, prisiimant visą atsakomybę sau.
– 12-oje klasėje atlikau profesinio orientavimo testą, – į prisiminimus nuklysta Darius, – tai pagal gebėjimus man tada nustatė, kad tikčiau sistemos administratoriaus pareigybei, bet ten buvo nurodyti ir pavojai. Kaip dabar prisimenu: dažnai tenka dirbti viršvalandžių, daug streso, bet kaip ten bebūtų, savęs, dirbant kitokį darbą, net nelabai įsivaizduoju.
– Žmonoms net nebekyla minčių tikrinti mūsų telefonų, – juokiasi Raimondas, – nes žino, jog nuolat būna monitoringo programos pranešimų. Įsivaizduokite – jeigu per mėnesį po 2 500 pranešimų… Padalykite iš dienų ir valandų skaičiaus, kad suvoktumėte situaciją.
– Sako, jog tarp programuotojų ir sistemos administratorių užprogramuotas nuolatinis konfliktas, – bandau išprovokuoti atvirumui vaikinus.
– Pilnas internetas vaizdų šia tema, – nusijuokia Martynas.
– Taip, tarp programuotojų ir sistemos administratorių yra sukurtas natūralus konfliktas, nes sistemos administratoriai yra pirmieji, kurie pastebi programuotojų klaidas, bet tai nėra blogai ir to nereiktų sureikšminti. Jeigu abiem pusėms viskas gerai, tai gali būti, jog produktas netobulėja, nėra atnaujinimų, kad nė viena pusė nieko nepastebi. Pažiūrėkime, kiek nuolatinių atnaujinimų turi didžiosios pasaulyje pripažintos programos, tokios kaip „Windows“. Reikia džiaugtis, jeigu yra konfliktas, nes tai reiškia, kad yra kur tobulėti, ką vystyti.
– Tai ar atskirtumėte IT darbuotoją minioje? – paklausiu visų.
– Vizualiai ne, – sako Ugnė, – bet darbo vietoje iškart pasakyčiau, kas programuotojas, nes jis gali tiek atsiriboti nuo aplinkos, dirbdamas darbą, kad aplink gali net šokiai vykti ir tai nesutrukdys.
– Ir akinių stereotipas nebelabai tinka programuotojui. Žinoma, ilgas žiūrėjimas į kompiuterį regėjimą gadina, tačiau mes nenaudojame tokių ryškių darbalaukių, naudojame specialias apsaugas, tad akinių galima išvengti. Tai žmonės iš nesuvokimo dažnai užsideda pačias ryškiausias monitoriaus spalvas, tačiau reiktų žinoti, jog tikras gyvenimas nėra toks spalvingas, kokį galima nusistatyti monitoriuje, – nusijuokia Darius.
– Tai ar atsiųsite man internetinių programuotojų ir sistemos administratorių konflikto pavyzdžių? – paklausiu atsisveikindama ir, gavusi pažadą, išeinu.