PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2020 m. Birželio 19 d. 20:20

Specialistė pataria, kaip vasarą ištverti uodų kaimynystę

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


135683

Šiųmetė vasara kol kas dosni tiek saulės šilumos, tiek lietaus, kuris neleidžia mūsų ežerams ir kitiems vandens telkiniams išdžiūti. Šiluma ir drėgmė ypač patinka uodams, šiltuoju metų laiku besiveisiantiems būtent vandenyje. Tad džiaugdamiesi vandeningais ežerais, deja, turime rūpintis ir tuo, kaip apsisaugoti nuo uodų įgėlimų. Kuo jie gali būti pavojingi ir kaip jų išvengti, pataria Nacionalinio visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų specialistė medicinos entomologė dr. Milda Žygutienė.

Kuo šiltesnis oras, tuo daugiau uodų

Iš visų kraujasiurbių vabzdžių (sparvų, upinių mašalų, smulkiųjų mašalų) Lietuvoje labiausiai paplitę uodai, jų Lietuvoje yra bemaž 37 rūšių. Uodų antplūdis trukdo tiek darbui lauke, tiek poilsiui. Jų įkandimai skausmingi, daugeliui sukelia niežulį, deginimą, o alergiškiems žmonėms – įvairius odos patologinius simptomus. Nevalingai besikasant sukandžiotas vietas, galima sukelti infekciją.

Uodai, platinantys ligas (geltonoji karštligė, dengės karštligė, filiarijozės ir kt.), būdingesni tropinio klimato šalims, bet yra grupė uodų platinamų ligų, paplitusių ir vidutinio klimato juostoje – maliarija, uodų platinami encefalitai, karštligės.

Uodai vystosi vandenyje, o skraidyti ima jau suaugę. Jų vystymosi trukmė priklauso nuo oro temperatūros – kuo ji aukštesnė, tuo greičiau jie vystosi. „Tad tose Lietuvos vietose, kuriose daugiau stovinčio vandens telkinių, bus ir daugiau uodų. Tačiau miško uodams, kurie Lietuvoje sudaro daugiau nei 90 proc. visų paplitusių uodų, nereikia nė ežerų, jiems pakanka ir laikinų telkinių – tvenkinių, pakelės griovių, kelmų duobių, statinių ar kitų vandens talpų“, – pasakoja M. Žygutienė.

Apsisaugoti padeda specialios priemonės

Kad šie neprašyti svečiai šiltomis vasaros naktimis mums netrukdytų miegoti atvertais langais, patariama juos dengti specialiais tinkleliais. Na, o būdami gamtoje apsisaugoti galime net pasirinkdami tinkamą aprangą. M. Žygutienė tikina, kad šviesus vienspalvis apdaras mažiau traukia vabzdžius, todėl reikėtų vengti ryškiaspalvių, gėlėtų, tamsių drabužių.

Visgi dažnai gyvybiškai svarbus uodų poreikis pasimaitinti krauju toks stiprus, kad vien blyškūs drabužiai jų neatbaido. Tokiais atvejais patariama naudoti repelentus – specialias chemines priemones, skirtas uodams atbaidyti. Uodus atbaido ir stipriai kvepiantys aliejai.

Naudojant repelentus pirmiausia reikėtų perskaityti gaminio etiketę ir naudoti taip, kaip nurodo gamintojas. Svarbu išsiaiškinti, ar priemonė skirta naudoti tiesiai ant odos, ar ant drabužių. Naudojant purškiamas priemones, būtina saugoti akis, burną, nosį. Jeigu pasitepus ar papurškus pasireiškia alerginės reakcijos, paveiktas kūno vietas būtina tuoj pat nuplauti vandeniu ir kreiptis medicininės pagalbos.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png