PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 9 d. 16:28

Spalį vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,6 procento

Vilnius

pixabay.com nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


59776

2018 m. spalio mėnesį, palyginti su rugsėjo mėnesiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,6 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Daugiausia tam įtakos turėjo drabužių, degalų, avalynės, šilumos energijos kainų padidėjimas bei atostogų išvykų, keleivių vežimo oro transportu paslaugų, daržovių kainų sumažėjimas.

Per šį laikotarpį vartojimo prekių kainos padidėjo 1 proc., o paslaugų sumažėjo 0,4 proc. Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 1 proc., o rinkos kainos - 0,6 proc.

Palyginti su rugsėju, dėl naujų rudens-žiemos sezono kolekcijų drabužių ir avalynės kainos padidėjo 5,2 proc. Drabužiai pabrango 5,4 proc., avalynė - 5,3 proc. Būsto apstatymo, namų apyvokos įrangos ir kasdienės būsto priežiūros prekės ir paslaugos pabrango 1,8 proc. Tam daugiausia įtakos turėjo trumpalaikio naudojimo namų ūkio prekių, neelektrinių virtuvės rykų ir reikmenų kainų padidėjimas.

Iš būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų (kainos padidėjo 1,6 proc.) daugiausia pabrango suskystintos dujos maistui gaminti, šilumos energija, gaminiai ir medžiagos būsto priežiūrai ir remontui.

Transporto prekių ir paslaugų kainos padidėjo 1 proc. Pokytį nulėmė degalų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto kainų padidėjimas bei keleivių vežimo oro transportu paslaugų kainų sumažėjimas.

Poilsio ir kultūros prekės ir paslaugos atpigo 1,4 proc., tam daugiausia įtakos turėjo atostogų išvykų kainų sumažėjimas.

Iš maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų labiausiai kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos. Iš jų daugiausia sumažėjo citrinų, o padidėjo trumpavaisių agurkų kainos. Užfiksuotas didelis kininių kopūstų, obuolių, vėlyvųjų baltagūžių kopūstų, burokėlių, vėlyvųjų bulvių kainų sumažėjimas bei pomidorų, melionų, kivių kainų padidėjimas.

Iš kitų maisto produktų daugiausia atpigo kruopos, šviežias nugriebtas pienas, margarinas ir kava, o pabrango šviežios ar atšaldytos jūros gėrybės, miltai, kitas valgomasis aliejus, džiovinti vaisiai, valgomieji ledai, valgomieji subproduktai. Užfiksuotas daugumos energetinių prekių kainų padidėjimas.

2018 m. spalio mėn. metinė (palyginti su 2017 m. spalio mėn.) infliacija sudarė 2,9 proc. Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo degalų ir tepalų, kietojo kuro, daržovių, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto, tabako gaminių kainų padidėjimas bei vaisių ir cukraus, uogienės, medaus, šokolado ir saldumynų kainų sumažėjimas.

Per metus vartojimo prekių kainos padidėjo 2,5 proc., paslaugų - 4,1 proc.

ELTA