PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gegužės 21 d. 16:23

Sovietų karių kapai – iškelti ar palikti?

Šiauliai

Gabrielė PastaukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


3522

Šiaulių Prisikėlimo aikštės rekonstrukcija – finišo tiesiojoje. Baigtas rengti techninis projektas, gautas statybos leidimas, netrukus prasidės rangovo paieškos. Darbai galėtų prasidėti jau kitų metų pradžioje, bet vienu klausimu sutarimo rasti nepavyksta – ką daryti su maždaug penktadalį visos teritorijos užimančiais okupantų – sovietų karių – kapais.

Gyventojai vieningos nuomonės neturi
Savaitraščio „Etaplius“ redakcija sulaukė net kelių skaitytojų skambučių, pasipiktinusių, kad rekonstruojant Prisikėlimo aikštę ketinama iškelti ten palaidotus sovietų karių palaikus. Žmonės teigė, kad mirusiųjų ramybės trikdyti negalima, kad numirę žmonės tikrai niekam žalos nebepadarys.
Šiaulių gatvėse pakalbinti šiauliečiai vieningos nuomonės šiuo klausimu neturėjo. Vieni įsitikinę, kad okupantų kapams sutvarkytoje Prisikėlimo aikštėje – ne vieta, kitiems atrodo, kad drumsti mirusiųjų ramybę būtų šventvagystė.
Indrė, prisipažino jaučianti gilią pagarbą žuvusiems, bet mano, kad sovietų karių kapams miesto centre – ne vieta. „Juk galima juos taip pat gražiai, garbingai, su visa pagarba žuvusiems okupantams, palaidoti kitoje vietoje, daug ramesnėje“, – sakė ji.
Laima teigė mananti, kad sovietų karių kapai turėtų likti. „Visuomet ta vieta buvo ir bus. Vis tiek yra senų žmonių, kurie ir kariavo, ir buvo, ir vis tiek nori prisiminti, kur jiems ateiti. Jie ateina bent į tą vietą. Aišku, ir mums pavyzdys pasižiūrėti, pagerbti. O jie susitinka bendražygius, draugus, nors pabendrauja prieš amžiaus pabaigą. Kur juos iškelsi? Kaip aš sakau, kaip radom, taip ir palikim. Nuo to nei mums geriau bus, nei kam kitam. Čia tik bus pinigų plovimas“, – sakė moteris.
Trys variantai, sprendimą priims Taryba
Prisikėlimo aikštė ir jos prieigos – maždaug 9 ha teritorija pačioje Šiaulių širdyje – turėtų būti sutvarkyta iki 2020 m. Tam iš ES URBAN programos lėšų ketinama skirti 6 mln. Eur.
Valdžios atstovai pripažįsta, kad sovietų karių kapai ir paminklai su sovietiniam okupantų laikotarpiui būdingomis regalijomis – penkiakampe žvaigžde – ir obeliskas Šiauliams, tapo nemenku galvos skausmu. Kapinių teritoriją teko atskirti nuo bendro techninio projekto, nes vis dar nėra apsispręsta, kaip elgtis su palaikais.
Pasak miesto mero pavaduotojo Domo Griškevičiaus, yra trys alternatyvos: pirma – palikti viską taip, kaip yra, antra – palaiminti techninį projektą rengusio architekto Vytenio Rudoko siūlymą per šią teritoriją nutiesti tolyn, Talkšos ežero link, vedantį taką su žuvusiųjų įamžinimu, ir trečia – perkelti palaikus kur nors kitur.
Tiek miesto valdžios atstovai, tiek architektai sutaria dėl vieno – blogiausias variantas būtų palikti dabartinį vaizdą, visiškai nederantį prie naujojo Prisikėlimo aikštės įvaizdžio, juolab kad visai netoliese, skvere prie savivaldybės, turėtų atsirasti paminklas tautos laisvei. Tenka pripažinti, kad ši erdvė, užimanti apie penktadalį visos tvarkomos Prisikėlimo aikštės teritorijos, vis dar yra planavimo ir architektūrinių pamąstymų stadijoje.
„Mes puikiai suvokiame, kad tai yra ir kitų šalių tam tikri interesai. Ir mes kalbame su Tarybos nariais, kad yra dvi alternatyvos, nes pirmoji – nieko nedaryti – turbūt irgi nėra pats geriausias sprendimas. Susitvarkius aikštę, ši zona tarsi iškristų iš konteksto, todėl dabar ir vyksta didžiausios diskusijos, kuriuo keliu pasukti – ar antruoju, ar trečiuoju. Turbūt visas puses tenkinantis variantas būtų antras, bet Taryba, aišku, dar turės priimti sprendimą. Bet kuriuo atveju, jis nebus vien tik Tarybos narių valioje. Kadangi klausimas yra svarbus, neišvengiamai reikia bendrauti ir bendradarbiauti su Rusijos ambasada, natūralu, su mūsų Užsienio reikalų ministerija, kad būtų rastas tinkamiausias sprendimas, kad mūsų miestas nesustotų ties tuo, kas pasiekta, bet ir judėtų į priekį, nepažeidžiant atminimo klausimo“, – komentavo
D. Griškevičius.
Projekto autorius – už iškėlimą
Rasa Budrytė, Šiaulių miesto savivaldybės Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vedėja prisipažįsta, kad jai ypatingai patiko architekto V. Rudoko architektūrinis spendimas.
„Ateina takas, jis toliau nueina Auksinio berniuko, Talkšos link, šiek tiek keičia kryptį, medžiagiškumą. Yra pažymėtos vietos su visomis pavardėmis, kurios čia dabar yra, kad čia yra palaidota šitų žmonių. Jei kada nors giminės atvažiuotų, galėtų atrasti savo artimųjų kapavietę ir kad, galų gale, tie, kurie likę ir kuriems tai yra svarbu, turėtų vietą gegužės 9-ąją pažymėti“, – sakė R. Budrytė.
Vis tik R. Budrytė pataria paklausti nuomonės paties aikštės rekonstrukcijos projekto autoriaus
V. Rudoko. Jos žiniomis, architektas pasisako už kapų iškėlimą.
„Aš asmeniškai tokios kategoriškos nuomonės už iškėlimą ar palikimą neturiu. Nes galvoju, kad tie, kurie jau guli palaidoti, jie ir yra palaidoti. Tų palaikų nereikėtų judinti. Bet kad architektūrinė išraiška turėtų būti kitokia – tai besąlygiška“, – sakė vedėja.