Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Jau daugiau nei tris mėnesius uždarytų maitinimo ir naktinio gyvenimo įstaigų savininkai teigia skęstantys skolose ir tikina, kad subsidijos vėluoja jau kelis mėnesius. Populiaraus sostinės baro „Bardakas“ vienas akcininkų pranešė, kad šiuo metu jų skola Vilniaus miesto savivaldybei už patalpų nuomą siekia daugiau nei 200 tūkst. eurų.
„Labai sudėtinga situacija yra tiek „Bardake“, tiek šalia esančiame „Sanatorijos“ bare bei „Dirigentuose“. Visi šie barai yra tame pačiame pastate, kur patalpos yra nuomojamos iš savivaldybės, ir nors vyksta derybos, kol kas per mėnesį šių trijų patalpų nuomos kaina siekia 42 tūkst. eurų“, – Alfa.lt teigė vienas iš minėtų barų akcininkų Matas Puodžiūnas.
Barų atstovas teigė, kad Vilniaus miesto savivaldybė 2021 m. pažadėjo padaryti nuolaidą visų trijų patalpų nuomos kainai, tačiau jau susidariusi skola yra itin didelė.
„Ta suma kaupiasi, tik va čia vakar pavyko tokį susitarimą pasiekti, kad 2021 m. padarys 25 proc. nuolaidą nuo bendros sumos. Nors čia maža dalis, mes labai vertiname bent jau tokį žingsnį, nes nuo spalio buvome aklavietėje, kai buvo visa kaina skaičiuojama, ir viskas, ką leido, tai tik atidėti skolą, o bendra skola šiuo metu yra daugiau nei 200 tūkst. eurų“, – sako M. Puodžiūnas.
„Kol kas esame didelėje duobėje“
Sostinės baro „Bardakas“ atstovas nuogąstauja ir dėl prarastų darbuotojų. Jo teigimu, nemaža dalis minėtuose baruose dirbusių asmenų išvyko į užsienį arba susirado darbą kitoje srityje.
„Kaip tą skolą išdėlioti reikės ir kaip sumokėti – neįsivaizduojame, bet ir be skolos kažkaip sunkiai čia bus atsidarinėti, tad kol kas esame didelėje duobėje. Darbuotojai prastovose, bet kai jau tiek mėnesių praėjo, tai daug kas išskrido savanoriauti, kiti išvis kitas profesijas susirado, daug kas jau bijo grįžti į tą barų sektorių.
Kaip sakome – pirmus uždaro ir paskutinius atidaro, tai labai bijome, kad per tiek metų surinkto kolektyvo vėl nepavyks susirinkti taip paprastai. Pirmojo karantino metu buvome labai patenkinti, buvo pritaikyta tiek nuomos, tiek prastovos subsidija. Dabar nuomai netaikoma, o prastovas darbuotojai gauna“, – teigia M. Puodžiūnas.
Barų atstovas atkreipė dėmesį ir į dar vieną karantino sukeltą problemą. Anot pašnekovo, nauji verslai turi mažai galimybių išsilaikyti dėl didelės spragos finansuojant verslus.
„Norėčiau iškelti labai didelę problemą, tai yra naujos įmonės. Tarkime, mūsų projektas „Dirigentai“ yra visiškai naujas baras – vos mėnesį spėjome padirbti, o dabar kompensavimo sistema yra pagal sumokėtą GPM, o kadangi įmonė nauja, tai mes gauname tik simbolinę 500 eurų kompensaciją. O juk nuomos kaina nesiskiria, nesvarbu, sena ar nauja įmonė.
Nežinau, kaip prisikasti iki Aušrinės Armonaitės ar kitų kanalų, kad pasakytume, jog čia yra didžiulė spraga. Praleista tai, kad naujos įmonės negauna tos paramos“, – nuogąstauja vieno populiariausio baro Vilniuje atstovas.
„Prireiks dvejų metų, kol išsikapstysime“
Seniausio roko baro Lietuvoje „Bix“ savininkas Audrius Žydelis teigia, kad jų situacija yra kiek geresnė nei daugelio barų, kadangi šis baras iki karantino neturėjo jokių paskolų. Tiesa, baro vadovas pripažįsta, kad skolos jau kaupiasi.
„Kol kas nėra labai bloga ta situacija, žinoma, skolų kaupiasi, bet kadangi mes neturėjome jokių didelių investicijų ir jau seniai dirbame, tai turėjome einamąsias išlaidas. Aišku, kaupiasi skolos už nuomą, už visa kita, ir tos sumos nemažos yra Valstybinei mokesčių inspekcijai, „Sodrai“ bei už nuomą.
Dabar pasiskaičiavus kažkur dvejų metų reikės, kol išsikapstysime iš tų skolų, bet gerai, kad nėra tų perteklinių išlaidų“, – sako A. Žydelis.
Baro vadovas atkreipė dėmesį į tai, kad jau kelis mėnesius iš valstybės negauna lėšų už subsidijas, tad algas darbuotojams tenka mokėti iš santaupų.
„Subsidijas gauname, bet kol kas jos labai vėluoja, gal jau porą mėnesių jų negauname. Šitas dalykas tai yra labai blogai, nes kai turi darbuotojams susimokėti į priekį porą mėnesių, na, tai tam, kuris neturi tų apyvartinių lėšų, tikrai blogai, mes turėjome santaupų, bet jau galima sakyti viską ir išleidome. Vienareikšmiškai situacija nėra gera, bet tikimės dirbti ir gal per porą metų tas skolas grąžinsime“, – teigė „Bix“ baro savininkas.
Subsidijos vėluoja
Prieš pat antrojo karantino pradžią veiklą atnaujinusio kavinės-baro „Cafe de Paris“ savininkas Šarūnas Čėsna teigia, kad situacija taip pat yra liūdna. Anot direktoriaus, prasidėjus karantinui kavinė dar bandė veiklą tęsti ir tiekti maistą išsinešti, tačiau tai nepasiteisino.
„Mes savo veiklą pradėjome neseniai, spalio mėnesį perėmėme šį barą. Nemažai į jį investavome, ir aišku, tos investicijos grįžti nespėjo, dalis investicijų buvo iš santaupų, dalis iš paskolų, tai va dabar vasario 15 d. jau ateina pirma įmoka už paskolas, tai darosi nebesmagu, nes įsijungia laikrodis, kuris pradeda tiksėti.
Iš esmės jau matau tokią situaciją, kur pajamų yra tiesiog nulis, nes bandėme dar dirbti su „Wolt“ ir „Bolt“, bet pamatėme, kad nepelninga, neapsimoka ir tiesiog visai nutraukėme darbą“, – nuogąstavo „Cafe de Paris“ savininkas.
Š. Čėsna pasidžiaugė tuo, kad minėto baro patalpų savininkai yra itin supratingi šiuo laikotarpiu ir nuomos mokėti šiuo metu netenka.
„Mums dar pasisekė, nes mes esame šalia Prancūzų kultūros instituto ir šalia Prancūzijos ambasados, tai jie labai geranoriški, nes jie mūsų barą mato kaip jų veiklos pratęsimą, todėl mums mokėti nereikia. Aišku, rašėme daug laiškų, jie keliavo tiesiai į Prancūziją ir jų valdžia patvirtino, kad karantino metu reikia padėti verslams, ir sutiko tą nuomą sustabdyti“, – sakė Paryžiaus kavinės direktorius.
Pašnekovas tikino, kad pasitikėjimas subsidijomis blėsta. Anot kavinės savininko, subsidijos vėluoja jau kelis mėnesius.
„Mes svarstėme tą visų atleidimą, bet paskui įsijungė tas pasitikėjimas subsidijų mechanizmais, ir mes galvojome, kad viskas bus gerai. Visi, kurie pradėjome – penki darbuotojai, tai visi ir likome. Bet subsidijos vėluoja, o pinigai mūsų sąskaitoje senka. Esu sumokėjęs atlyginimus už gruodį bei sausį, bet už šiuos mėnesius subsidijų vis dar negavome. (...) Jei tos subsidijos neateina, sąskaitos senka, tai realiai jau esu pribridęs iki to, kad kitą mėnesį praktiškai turėsime savo asmenines lėšas kišti į įmonę, kad galėtume sumokėti“, – teigė Š. Čėsna.
alfalt-logo-skaidrus.png