Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių, laukia pokyčiai. Visi kaupiantieji mokės įmokas nuo savo darbo užmokesčio, o nenorintieji dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje turės teisę per pusę metų kaupimo atsisakyti, praneša „Sodra“.
Nuo 2019 m. gyventojai bus skatinami dalyvauti pensijų kaupime sumažėsiančiais mokesčiais ir papildomais pervedimais iš valstybės biudžeto kaupiantiesiems. Be to, nuo šiol dalyvaujantieji kaupime „neskriaus“ savo būsimos iš „Sodros“ mokamos senatvės pensijos - ji dėl kaupimo nebebus mažinama, nes pervedimų iš „Sodros“ į kaupimo fondus nebebus.
„Pateikiame penkis svarbiausius dalykus, kuriuos svarbu žinoti apie kaupimą, kad gyventojai galėtų ramiai priimti apgalvotą sprendimą, kuris lems, kokio dydžio pensiją jie gaus senatvėje“, - teigia „Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis.
Gyventojai, kurie šiuo metu dalyvauja kaupime ir moka įmokas į pensijų fondus, dalyvauja kaupime ir toliau perveda įmokas nuo savo darbo užmokesčio į pensijų kaupimo fondus nuo sausio. Jeigu šie gyventojai nori toliau dalyvauti kaupime, jiems nieko daryti nereikia.
Jeigu gyventojas iki šiol į pensijų fondus mokėjo tik „Sodros“ įmokas ir lėšų nuo savo darbo užmokesčio nepridėjo (2+0+0), tuomet nuo sausio į fondą bus pervedama 1,8 proc. šio gyventojo darbo užmokesčio. Įmoka kasmet laipsniškai didės, kol pasieks 3 proc.
Jeigu gyventojas iki šiol į pensijų fondus prisidėjo ir lėšomis nuo savo darbo užmokesčio (2+2+2), tuomet nuo sausio į fondą bus pervedama 3 proc. jo darbo užmokesčio.
Jeigu šie gyventojai norėtų kaupime nebedalyvauti, jie turėtų apie tai informuoti savo kaupimo bendrovę iki birželio 30 d. Įmokų pervedimas stabdomas nuo to mėnesio, kai įsigalioja kaupimo bendrovei pateiktas prašymas.
Gyventojai, kurie iki šiol kaupime nedalyvauja ir yra jaunesni nei 40 metų, įtraukiami į pensijų kaupimą. Yra kelios svarbios sąlygos. Šie gyventojai įtraukiami, jeigu jie sausio 2 dieną yra Lietuvos gyventojai, turi darbą ar vykdo bet kurią savarankišką veiklą. Į kaupimą taip pat įtraukiami tie gyventojai, kurie dalyvavimą kaupime sustabdė 2013 m. nepriklausomai nuo jų amžiaus.
Žmogus, kuris sausio 2 dieną neturi darbo ir nevykdo savarankiškos veiklos ar yra emigravęs, į kaupimą nėra įtraukiamas.
Beje, į kaupimą taip pat įtraukiami tėvai, kuriems tuo metu yra suteiktos motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogos.
Visi šie iki šiol nekaupę ir įtraukti gyventojai mokėti įmokas nuo savo darbo užmokesčio į pensijų kaupimo fondus pradės nuo liepos 1 d. Viena iš penkių kaupimo bendrovių jiems bus parenkama atsitiktine tvarka (jeigu kaupimą sustabdė, lieka ta pati bendrovė).
Jeigu šie gyventojai nori dalyvauti kaupime, jiems nieko daryti nereikia. Įmokos dydis bus 1,8 proc. nuo darbo užmokesčio ir kasmet laipsniškai didės, kol pasieks 3 proc.
Į kaupimą įtraukti gyventojai gali atsisakyti dalyvauti kaupime. Jie apie tai turėtų informuoti „Sodrą“, prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir iki birželio 30 d. pateikę atitinkamą prašymą.
Nuo 2019 m. sausio keičiasi pensijų kaupimo tarifai. Iki šiol galiojusių kaupimo tarifų „2+2+2“ ir „2+0+0“ nebelieka. Gyventojai nuo sausio mokės 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio įmokas į pensijų kaupimo fondą, o valstybė pridės 1,5 proc. nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio vidurkio - 16,4 euro.
Jeigu gyventojai iki šiol nekaupė arba neprisidėjo prie kaupimo įmokomis nuo darbo užmokesčio, jie pradės kaupti nuo 1,8 proc., o valstybė proporcingai pridės 0,3 proc. Tiek gyventojo įmoka, tiek valstybės paskata penkerius metus laipsniškai augs, kol 2023 m. visi mokės 3 proc. įmokas ir gaus 1,5 proc. paskatą iš valstybės.
„Kadangi nuo šiol į pensijų kaupimo fondus nebebus pervedamos įmokos iš „Sodros“, dėl kaupimo „Sodros“ senatvės pensija nebemažės. Žmogus kaups tik iš savo darbo užmokesčio. Jeigu žmogus kuriuo nors laikotarpiu neturės darbo, tuo laikotarpiu ir įmokų į pensijų kaupimo fondą nemokės“, - sakė S. Jarmalis.
Tačiau nuo kitų metų taip pat mažėja mokesčiai. Dėl sumažėjusių mokesčių daugelis gyventojų, kurie pradės į pensijų kaupimo fondus mokėti įmokas nuo savo darbo užmokesčio, nuo sausio vis tiek gaus didesnį atlyginimą, nei gavo šiais metais.
„Kadangi pensijų kaupimo sąlygos nuo kitų metų keičiasi, visiems gyventojams, tiek šiuo metu dalyvaujantiems kaupime, tiek tiems, kurie į kaupimą įtraukiami, suteikiama galimybė atsisakyti dalyvauti kaupime“, - aiškina „Sodros“ atstovas.
Tie gyventojai, kurie kaupė iki šiol, turi kreiptis į savo kaupimo bendrovę ir ten pasirinkti: ar sustabdyti kaupimą ir palikti lėšas fonde iki senatvės pensijos, ar visą sukauptą sumą pervesti „Sodrai“ ir taip padidinti savo „Sodros“ senatvės pensiją. Tai galima padaryti iki birželio 30 dienos.
Tie gyventojai, kurie iki šiol nekaupė ir į kaupimą yra įtraukiami, apie atsisakymą dalyvauti kaupime turėtų informuoti „Sodrą“ prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pateikę atitinkamą prašymą iki birželio 30 d.
Visi gyventojai, kurie dalyvauja kaupime ar bus įtraukti į kaupimą, detalią informaciją apie tai, į kokį pensijų kaupimo fondą pervedamos jų įmokos ar kokia kaupimo bendrovė jiems parinkta, bei skaičiuoklę, kurioje bus galima paskaičiuoti, kokio dydžio „Sodros“ senatvės pensiją ir kokio dydžio papildomą išmoką iš sukauptų lėšų pasirinkę vieną ar kitą kaupimo variantą gautų, nuo sausio ras asmeninėje „Sodros“ paskyroje gyventojui.
„Sodra“ juos informuos ir elektroniniu paštu, jeigu gyventojai, prisijungę prie paskyros, yra nurodę savo elektroninio pašto adresą. Taip pat daugiau atsakymų į dažniausiai užduodamus klausimus galima rasti interneto svetainėje www.kiek.lt.
ELTA