PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2019 m. Gegužės 30 d. 18:00

„Sodra“: darbo rinkoje daugiausiai lieka didesnes pajamas ir aukštesnę kvalifikaciją turintys pensinio amžiaus žmonės

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


86000

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 602 tūkst. senatvės pensijos gavėjų, rodo „Sodros“ duomenys. Daugėja senjorų, kurie, sulaukę pensinio amžiaus, lieka dirbti. Tačiau statistika rodo, kad darbo rinkoje lieka didesnes pajamas gaunantys ir aukštesnės kvalifikacijos darbuotojai. Tarp lyčių didelių skirtumų nepastebėta.

„Gali atrodyti, kad dirbti turėtų pasirinkti tie žmonės, kurie gauna pačias mažiausias pensijas, būtent jie turėtų siekti pasididinti savo pajamas, tačiau yra pastebimas toks dalykas, kad dažniau dirbti pasiryžta pensininkai, kurie jau būna įgiję didesnį stažą, kurie dirbo už didesnį atlyginimą ir kurių pensija yra jau didesnė“, – sakė „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Zitikytė.

„Sodros“ duomenimis, iš turinčių būtinąjį darbo stažą šiuo metu dirba apie 60 proc. pensininkų, o dar neturinčių būtinojo stažo dirbti lieka tik 10 proc.

Pensinio amžiaus sulaukusių ir dirbančių senjorų vidutinis darbo užmokestis šiandien siekia apie 841 eurą. Ir tai sudaro apie 70 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio. Dirba daugiau nei ketvirtadalis senjorų nuo 60 iki 70 metų. O jau vyresnių dirbančių pensininkų skaičius smarkiai krinta.

Tarp dirbančių pensininkų beveik penktadalį, 18 proc., sudaro vadovai. O tarp nedirbančių pensininkų trečdalį sudaro nekvalifikuoti darbuotojai.

„Tai leidžia sakyti, kad darbo rinka šiuo metu atsiveria nevienodai, o labiau būtent aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams. Tai, ką šiandien aptariame, yra senėjančios visuomenės požymis, kada mes matome tokią nelygybę ir kalbame apie dvi grupes žmonių. Viena grupė – tai tie, kurie yra aukštesnės kvalifikacijos, dirba už didesnį užmokestį, ir jie darbo rinkoje išlieka ilgiau, o kita grupė yra tie, kurie yra žemesnės kvalifikacijos, kurių pajamos mažesnės, kurie iš darbo rinkos pasitraukia anksčiau“, - sakė K. Zitikytė.

Lietuva nėra išskirtinė – visuomenė senėja visame pasaulyje. Mūsų šalyje esą yra vis daugiau ženklų, kad darbo rinka atsiveria vyresnio amžiaus darbuotojams. Kad jų kvalifikacija atitiktų darbdavių poreikius, esą būtina skatinti mokymąsi visą gyvenimą.

ELTA