PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Birželio 26 d. 20:32

Socialdemokratų viražai: pataisos dėl atsakomybės „čekiukų“ bylose bus priimamos skubos tvarka

Lietuva

Seimo narė Agnė Širinskienė / Marius Morkevičius/ELTA

Dominykas Biržietis, Jūratė SkėrytėŠaltinis: BNS


370477

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos prašymu atsakomybę vadinamosiose „čekiukų“ bylose švelninančios Baudžiamojo kodekso pataisos ketvirtadienį grąžintos į svarstymo stadiją ir nuspręsta jas pirmadienį priimti skubos tvarka.

Tai padaryta baigiantis vakariniam Seimo posėdžiui, kai didžiosios dalies opozicijos atstovų nebuvo posėdžių salėje.

Skubos tvarkos frakcijos vardu paprašė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūno pavaduotojas Karolis Podolskis.

Jis tai padarė praėjus trims valandoms, kai Seimas jau buvo apsvarstęs ir pritaręs Baudžiamojo kodekso pataisoms.

50-čiai parlamentarų balsavus „už“, keturiems – „prieš“ ir penkiems susilaikius, projektas buvo sugrąžintas į svarstymo stadiją ir, pritarus 47-iems Seimo nariams, šešiems balsavus „prieš“ ir susilaikius trims – pritarta jo skubiam priėmimui.

Tokiu būdu socialdemokratai siekia Baudžiamojo kodekso pataisas priimti dar Seimo pavasario sesijoje, tai yra per paskutinį jos posėdį pirmadienį.

Demokratų frakcijos narė Agnė Širinskienė priminė, kad skubus priėmimas, remiantis Konstitucinio Teismo nutarimu, turi būti motyvuotas ypatingomis politinėmis, socialinėmis, kultūrinėmis, ekonominėmis aplinkybėmis, kurios būtinos viešajam gėriu užtikrinti.

„Tai jeigu „čekutininkas“ yra konstitucinis gėris, tai šita skuba, patikėkite manimi, yra visiškai teisėtas dalykas, kuris sėkmingai praeis pasitikrinimą Konstituciniame Teisme“, – ironizavo politikė.

„Tai labai ačiū, kad formalų argumentą kreiptis (į Konstitucinį Teismą – BNS) davėte“, – sakė ji.

Demokratė Rima Baškienė teigė per 20 metų dirbdama Seime nemačiusi tokio veiksmo.

„Ir ko ko, iš socialdemokratų šito tikrai nesinorėjo tikėtis. Tai yra neigiamas pavyzdys ir ateičiai, ir mūsų jaunimui. Tai, kas vyksta su politikais, kurie nori savo mundurą išplauti, slėptis už Seimo nario mandato, dar kažkokius keistus dalykus daryti“, – kalbėjo parlamentarė.

„Tiesiog esu, švelniai pasakius, dideliam nusistebėjime, kaip taip gali vykti vakariniame posėdyje, šitaip vėlai. Primena kažkada buvusius naktinius balsavimus. Žodžiu, kolegos, pagalvokite, nes pirmadienis panašu, kad bus ne toks paprastas“, – pažymėjo R. Baškienė.

Kaip rašė BNS, už Baudžiamojo kodekso pataisas, smarkiai švelninančias atsakomybę vadinamosiose čekiukų bylose, ketvirtadienį po svarstymo balsavo 60 parlamentarų, prieš buvo 34 ir keturi susilaikė. Liko vienas balsavimas, kad projektas būtų priimtas.

Šias pataisas kritikuoja ne tik opozicija, Seimo demokratai, bet ir Generalinė prokuratūra, Specialiųjų tyrimų tarnyba. Jų teigimu, panaikinus atsakomybę už valstybei padarytą neturtinę žalą, dalis ikiteisminių tyrimų žlugs, jau nuteisti asmenys galės prašyti panaikinti bausmes.

Pagal pataisas, už piktnaudžiavimą ir pareigų neatlikimą, įgaliojimų viršijimą būtų baudžiami tie valstybės tarnautojai, dėl kurių veiklos didelę turtinę žalą patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo.

Jie būtų baudžiami bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų. Už labai didelės žalos padarymą grėstų iki septynerių metų nelaisvės.

Dabar galiojančiame Baudžiamajame kodekse kalbama apie didelę žalą, nenurodant, ar ji turtinė, ar neturtinė. Dėl to nėra nustatyta, kokia žala laikoma didele, vertinant ją eurais.

Visose „čekiukų“ bylose politikai, tarp kurių yra ir daug socialdemokratų, kaltinami ne tik turtinės žalos padarymu savivaldybei – ji dažniausiai siekia kelis tūkstančius eurų, bet ir didelės neturtinės žalos padarymu valstybei, nes buvo pakirstas pasitikėjimas valstybės institucija.

Siūlydami panaikinti atsakomybę už neturtinę žalą, projekto rengėjai taip pat pateikė pataisą, kokio dydžio turtinė žala būtų didelė ir labai didelė.

Pagal projektą didele turtine žala būtų laikoma ta, kurios dydis viršija 400 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžio sumą, bet neviršija 900 MGL dydžio sumos. Šiuo metu tai būtų nuo 20 tūkst. eurų iki 45 tūkst. eurų. Labai didelė turtinė žala prasidėtų nuo 900 MGL dydžio sumos.

#ČEKIUKAI#SOCIALDEMOKRATAI#SEIMAS#AGNĖ ŠIRINSKIENĖ#RIMA BAŠKIENĖ