Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Visagalis feisbukas liudija, kad 2019 m. sausį rengdamasis vietos savivaldos rinkimams M. Varaška savo sekėjus informavo, kad „į rinkimų komitetą „Už Jaunąją Sūduvą“ susitelkė 50 jaunų, kūrybingų, veržlių Kazlų Rūdos krašto žmonių“ ir nurodęs, kad jaučiasi pozityviai su 40 asmenų, tarp jų pažymėjo ir auklėtoją R. K. Ji, beje, užfiksuota (apvesta žaliai) ir rinkiminiame komiteto „Už Jaunąją Sūduvą“ plakate.
Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt
Skandalas dėl smurto prieš mažamečius toliau drebina visą Kazlų Rūdos savivaldybę. Jis prasidėjo, kai viešoje erdvėje pasklido vaizdo įrašas apie tai, kaip ikimokyklinio ugdymo pedagogė smurtauja prieš mažametę darželinukę. Tokių vaizdų pamatyti nenorėtų ne tik nė vienas tėvas ar motina, bet ir bet kuris padorus žmogus. Be to, šio atvejo tyrimas kreiptis į įvairias institucijas paskatino ir įstaigos, kurios jau buvusi darbuotoja įtariama smurtu prieš auklėtinius, vadovė. Ji išsakė nuomonę, kad Savivaldybės mero Manto Varaškos elgesį Kazlų Rūdos pradinės mokyklos kolektyvo atžvilgiu, irgi galima traktuoti kaip smurtą, tiesa, psichologinį.
Skelbiama, kad smurtavo Kazlų Rūdos pradinės mokyklos auklėtoja R. K. Kovo 8 d. šios mokyklos auklėtinių tėvų skundas pasiekė Savivaldybės administraciją, policiją ir Vaikų teisių apsaugos tarnybą. Prie skundo buvo pridėtas ir vaizdo įrašas.
„Suvalkietis“ apie šią situaciją nusiuntė klausimus Kazlų Rūdos savivaldybės merui. Mantas Varaška atrašė, kad prieš savaitę buvo gauti keli tėvų pranešimai, jog mokykloje vaikai nesijaučia saugūs, bet konkrečių veiksmų ir pedagogų pavardžių nebuvo. Meras pasiskundė, kad iš šios mokyklos vadovybės apskritai negauna išsamių žinių, kaip valdoma krizinė padėtis. Patikino, kad auklėtoja R. K. nėra ir nebuvo nei jo suburtos politinės jėgos – asociacijos „Jaunoji Sūduva“ – narė, nei visuomeninio rinkimų komiteto „Už Jaunąją Sūduvą“ narė.
Dėl asmens, kuris nufilmavo, bet delsė paviešinti faktą, pasak mero, spręs teisėsauga ir ugdymo įstaigos vadovas. „Jeigu ši smurto scena iš tiesų buvo užfiksuota prieš metus, bet nedelsiant neperduota įstaigos vadovui, ar perdavus nesikreipta į vaiko teisių apsaugos specialistus ir prokuratūrą, šis ugdymo specialistas negali tęsti profesinės veiklos“, – rašė meras.
Savivaldybės administracija dėl šio atvejo įstaigos vadovei pateikė klausimus apie krizės mokykloje suvaldymą, pirmadienį organizavo nuotolinį susitikimas su vaikų tėveliais dėl jų vaikų saugumo užtikrinimo, taip pat inicijavo tyrimą dėl įstaigos vadovės tarnybinės atsakomybės įvertinimo.
Savivaldybės vardu meras feisbuke atsiprašė vaikų, tėvelių, kitų artimųjų dėl ugdymo įstaigoje patirto nederamo pedagogų elgesio.
Vaiko teisių gynėjai suskubo užtikrinti vaikams saugią aplinką, išsiaiškinti situaciją ir pasiūlyti pagalbą
„Suvalkietis“ irgi kreipėsi į Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrių (VTAS), klausdamas apie minėtą tėvų skundą dėl smurto. Buvo atsakyta, kad informaciją apie galimą smurto atvejį Kazlų Rūdos pradinėje mokykloje Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius gavo kovo 8 dieną. Kadangi informacija susijusi su pačiais mažiausiais ir pažeidžiamiausiais, reaguota nedelsiant.
„Pagrindinis mūsų tikslas buvo kuo skubiau užtikrinti vaikams saugią aplinką, išsiaiškinti situaciją ir pasiūlyti pagalbą. Vaiko teisių gynėjai tą pačią dieną kreipėsi į šią įstaigą dėl saugios aplinkos vaikams užtikrinimo. Stengtasi kuo skubiau susitikti su tėveliais, pabendrauti dėl situacijos, išklausyti vaikus. Šiuo metu jau susitikta su didžiąja dalimi ikimokyklinio ugdymo grupę 2019–2020 m. lankiusiais ir šiemet lankančiais vaikais ir jų tėvais. Suteikta visa informacija apie nemokamos pagalbos galimybes Kazlų Rūdoje. Mūsų skyriaus duomenimis, kai kurie iš tėvelių jau kreipėsi psichologinės pagalbos. Vaiko teisių gynėjai pateikė Švietimo skyriui rekomendacijas dėl tolimesnių veiksmų ir pagalbos organizavimo vaikams, tėvams, pagal poreikį – pedagogams ir prevencijos priemonių. Informacija perduota ir policijai“, – teigė Dovilė Burbaitė, Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.
Su Kazlų Rūdos pradinės mokyklos atstovais VTA skyrius bendradarbiauja dėl bendro tikslo: užtikrinti fiziškai ir emociškai saugią aplinką vaikams, pagalbos priemones vaikams ir jų tėvams. Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Kazlų Rūdoje informacijos apie galimai netinkamą elgesį su vaikais šioje mokykloje anksčiau nebuvo gavęs. Tokie atvejai, kai pranešama apie galimai netinkamą elgesį ikimokyklinėse įstaigose, Marijampolės regione yra itin reti. Kiekvienas toks atvejis yra labai skaudus. Vaiko teisių gynėjai kviečia tėvelius būti dėmesingus vaikų emocijoms, elgsenai ir, kilus bent menkiausiam nerimui, kreiptis pagalbos.
Smurtavusi auklėtoja iki šiol viską neigdavo
„Suvalkiečiui“ pavyko susisiekti ir pasikalbėti ir su Kazlų Rūdos pradinės mokyklos direktore Lina Laužaitiene. Sunkiai dūsaudama direktorė pripažino, kad smurto atvejis buvo, faktas užfiksuotas. Ji patvirtino, kad smurto atvejų įstaigoje yra buvę ir daugiau.
„Užjaučiu tą vaiką, taip pat kitus vaikus, kurie kentė smurtą, kai nebuvo galimybių užfiksuoti tokius atvejus. Kenčiu, nes sunku apie tai šnekėti. Dabar jau vyksta ikiteisminis tyrimas, visi kviečiami į apklausas. Visus duomenis mes pateikėme, ko prašė vaiko teisių gynėjai ir policija. Tikiuosi, kad viskas paaiškės – visi atvejai“, – sakė direktorė.
L. Laužaitienė prašė padrąsinti ir pakviesti visus Lietuvos vaikų tėvus pranešti, parašyti policijai ir vaikų teisių gynėjams pareiškimus apie kiekvieną atvejį, kada nors įvykusį ir likusį neištirtą. „Galbūt jie nežinojo, kur kreiptis, todėl tylėjo. Dabar reikia visiems prabilti“, – sakė direktorė.
Nufilmuotą smurto epizodą direktorė sakė pirmą kartą pamačiusi kovo 8 dieną per pasitarimą mokykloje. Kai tądien atėjo į darbą, buvo gautas VTAS raštas, kad turi iki 12 val. pateikti auklėtojos R. K. grupę lankančių vaikų sąrašą. „Dar nieko nežinojome, dėl ko to reikia. Tik paskui radome kitame e. pašte informaciją apie smurtą. Tai buvo tėvų atstovo laiškas apie nekompetentingą auklėtojos R. K. elgesį. Kada tas smurtas įvykęs, net nežinau, nes ten nebuvo parašyta. Rašė apie tai, kad mergaitė neužsisegė striukės ir buvo už tai pakratyta už rankos. Iš tiesų, man prieš kelias dienas buvo skambinusi mergaitės mama ir apie tai pranešė. Pažadėjau pakalbėti su auklėtoja. Pakalbėjau su ja, ji teigė, kad su mama išsiaiškino. Auklėtoja neigė, kad kratė vaiką už rankos. Aš patikėjau, nes sakė, kad buvo ir kita auklėtoja, ši irgi kalbėjo nieko panašaus nemačiusi“, – pasakojo direktorė.
L. Laužaitienė mano, kad viskas vyko lauke, o teritorija stebima vaizdo kameromis, tad viskas turėtų būti įrašyta. Sakė planavusi sukviesti visas darbuotojas pasikalbėti apie tai, kas grupėje vyksta, nes auklytė teigė neva kažką mačiusi. „Buvau visas jas pasikvietusi ateiti kovo 8 dieną pokalbio ir aptarti įvykį dėl to užtrauktuko. O tada atėjo tas skundas. Kai tą raštą gavome, susėdome iš karto kalbėtis – atėjo ta riba. Buvau aš, pavaduotoja, specialioji pedagogė, darbuotojos ir aš paklausiau, kodėl auklėtoja taip pasielgė, bet ši gynėsi. Auklytė sakė: „Tikrai taip darei, ir dar kitaip, man tokia mama sakė, kita mama sakė, buvo daugiau smurto atvejų.“ R. K. gynėsi, sakė, kad čia apkalbos, tada auklytė ištraukė tą vaizdo įrašą ir sako: „Žiūrėk“. Ji dar pasakė, kad šitą įrašą turi pusantrų metų. Kodėl slėpė, nepasakė, jai pasidarė bloga ir išbėgo iš kabineto. Kitą dieną auklytė pranešė, kad serga ir iki šiol neateina į darbą, turi nedarbingumą“, – sakė direktorė.
Direktorė prisipažino, kad nelabai tiksliai atsimena, kaip viskas vyko, bet tikisi, kad teismas viską išsiaiškins.
Parašė prašymą išeiti
Auklėtoja R. K. jau nedirba. „Nenorėjau jos daugiau matyti, po susirinkimo jai nebuvo kur trauktis, tada darbo dienos pabaigoje ji pati parašė prašymą išeiti, aš pasirašiau įsakymą, atsiskaitėme ir ji išėjo. Kovo 8 d. atėjo ir raštas, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – sakė L. Laužaitienė.
Paklausta, ar auklėtoja R. K. priklauso savivaldos rinkimuose dalyvavusiai mero suburtai politinei jėgai „Už Jaunąją Sūduvą“, direktorė atsakė to nežinanti, bet kad merą auklėtoja visą laiką vadino vardu, tai pastebėjusi. „Kalėdų proga ji man padovanojo mero knygą „Žmogiškumo vardu“ su jo autografu, sakė pati tai suorganizavusi.“
Ikimokyklinio ugdymo grupės Kazlų Rūdos pradinėje mokykloje yra dvi (iš viso 48 vaikai), taip pat yra 46 priešmokyklinukai, iš viso mokosi 312 mokinių. Direktorė sakė, kad vykdant anonimines tėvų apklausas kai kurie pažymėdavo, kad mikroklimatas mokykloje gerėja, o kai kurie minėdavo ir apie smurtą. „Tai yra mokyklos gyvenimas. Sprendžiame visokias situacijas, jei praneša apie smurtavimą, socialinė pedagogė eina stebėti grupės, kalbasi su tėvais. Buvę ir tokių atvejų, kad ir iki policijos prieita, ir iki vaikų teisių gynėjų. Tų atvejų yra, ir smurto atvejų visokių. Kalbamės, bandome spręsti situacijas. Bet gal iš tiesų reikia, kad išeitų tai į viešumą, nes kitą sykį sunku patikėti. Esu dėkinga mamai, kad man pranešė, nes kartais atsiduri labai sunkioje situacijoje, nežinai, kuo patikėti. Gal reikia nuolat mokytojus stebėti, nes kai kurie gražiai elgiasi tik stebimi...“ – svarstė direktorė.
L. Laužaitienė sakė pati parašiau raštą Seimui, Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, Vyriausybei, Kazlų Rūdos policijos komisariatui, kurio esmė – dėl mero Manto Varaškos veiksmų Kazlų Rūdos pradinės mokyklos atžvilgiu. „Meras galimai manipuliavo mokyklos darbuotojais ir kitais nariais, juos šantažavo siekdamas savo tikslų. Štai ką parašiau. Juk turiu teisę parašyti, ką noriu, ir įrodymų turiu. Nežinau, ar kas nors bus daroma, bet Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pranešė, kad raštą gavo, žadėjo pasidomėti. Tas mokytojos elgesys tikrai baisus, bet smurto apraiškų mūsų aplinkoje yra daugybė. Mero elgesys prieš mūsų darbuotojus irgi yra smurtas“, – sakė direktorė L. Laužaitienė.