PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 16 d. 07:45

Smūgiai penktokui – todėl, kad romas?

Šiauliai

Šiaulietė dainininkė Konsuela Mačiulevičiūtė sako, kad jos broliukas buvo sumuštas todėl, kad yra romas: „Man šokas. Prašau padėti, paviešinti šį faktą. Negaliu nutylėti, nuleisti rankų, nes mes dabar jaučiamės nesaugiai.“ („Etap­lius“ ar­chy­vo nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


60500

Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje dėl smegenų sutrenkimo gydytas 11-metis romų tautybės berniukas. Jį Zoknių progimnazijoje sumušė keli vaikai. „Nuolat ta jo tautybė vaikams užkliūdavo. Pravardžiuoja, kad jis atrodo kitaip, kad yra čigonas“, – besikreipusi į savaitraštį „Etaplius“, teigė berniuko sesuo – šiaulietė dainininkė Konsuela Mačiulevičiūtė.

Sesuo netoleruos smurto prieš brolį

„Skaudu be galo. Man šokas. Mano 11 metų broliuką užpuolė keturi septintokai ir vienas klasiokas. Brolis ligoninėje, jam smegenų sutrenkimas. Prašau padėti, paviešinti šį faktą. Negaliu nutylėti, nuleisti rankų, nes mes dabar jaučiamės nesaugiai“, – sakė Konsuela.

Moteris informacija dalijosi telefonu, nes privalėjo išvykti į Vilnių. Paradoksalu, tačiau tuo metu ji buvo pakviesta į ES fondo rengtus mokymus jaunimui apie Antrojo pasaulinio karo metais nacių vykdytą romų genocidą. Per karą romų gyventojų Europoje sumažėjo 80 proc. – daug jų buvo išvežta į koncentracijos stovyklas, bet visuomenė apie tai beveik nieko nežino.

Konsuela pasakojo, kad jos šeimą sukrėtęs incidentas nutiko lapkričio 5-ąją. Jos broliukas per pertrauką Zoknių progimnazijos valgykloje nusipirko bandelę, o tada jį užpuolė keturi septintokai ir ėmė stumdyti lyg kamuolį. Pamatęs incidentą, prišoko ir klasiokas, kuris, Konsuelos žodžiais, jos broliui kumščiais ėmė daužyti per galvą taip, kad iš rankų iškrito bandelė.

Konsuelos žiniomis, klasės auklėtojai kažkokia mergaitė pranešė apie vykstančias muštynes, bet kai mokytoja atėjo, vaikai jau buvo išsilakstę.

Pasak berniuko sesers, sveikatos specialistė vaiką apžiūrėjo, bet kai jis parėjo iš mokyklos į namus, pradėjo vemti, jam svaigo galva, pasidarė silpna. Mama nuvedė vaiką pas šeimos gydytoją, gavo siuntimą į Moters ir vaiko kliniką. Čia medikai berniukui diagnozavo smegenų sutrenkimą.

„Brolis tris dienas buvo gydomas klinikoje. Medikai apie atvežtą sumuštą vaiką pranešė policijai. Policija susisiekė su mūsų mama ir ji parašė pareiškimą policijai. Tokio chuliganizmo mokykloje negalima toleruoti“, – sakė moteris.

„Mokykla netoleruoja patyčių“

Zoknių progimnazijos direktorė Erika Burneckienė neneigė, kad jos vadovaujamoje mokykloje nutiko toks skaudus incidentas, tačiau klausimus paprašė atsiųsti raštu.

Atsiųsti atsakymai buvo lakoniški. „Šiuo metu įvykį tiria policijos pareigūnai. Mes padedame jiems rinkti informaciją, todėl dėl kylančių klausimų prašome kreiptis į policijos pareigūnus. Lapkričio 7 d. šis įvykis buvo aptartas progimnazijos Vaiko gerovės komisijos posėdyje. Mokykla netoleruoja patyčių ir smurto, vadovaujasi Šiaulių Zoknių progimnazijos smurto prevencijos ir intervencijos vykdymo progimnazijoje tvarkos aprašu“, – atrašė direktorė.

Romai nesiskundžia, nes jais netikima

Šiaulių apskrities policijos komisariato pareigūnai, tiriantys incidentą, kol kas jokios informacijos negalėjo suteikti. Atstovas spaudai Artūras Šliavas komentavo, jog sumušto berniuko motina nenurodė pareiškime, kad sūnus nukentėjo būtent dėl to, kad yra romas.

Pasirodo, statistikos, kiek Lietuvoje ar kitose pasaulio šalyse romai kenčia nuo užgauliojimų, įžeidinėjimų, ignoravimo ar smurto, nėra. Priežastis paprasta – jie niekada nesiskundžia. Todėl, kad nepasitiki, nes žino, jog jais vis tiek nepatikės, bei svarsto, ar po kreipimosi nebus tik blogiau.

„Pasak pačių romų, jie nukenčia dažnai, bet jie niekada niekur nesikreipia. Apie tai, kad romai nesiskundžia, Europos pagrindinių teisių agentūra darė tyrimą ir prieš metus jį publikavo, rengė konferenciją. Aiškaus situacijos žinojimo nėra, todėl niekaip jos paveikti negalima“, – „Etaplius“ sakė VšĮ „Romų visuomenės centras“ direktorė Svetlana Novopolskaja.

„Romų visuomenės centro“ vadovė prisimena atvejį, kai romų jaunuolį sumušė policininkai. Buvo liudininkų, kurie nebuvo romai, todėl nukentėjusysis, turėdamas abdukciją ir liudininkų, kreipėsi į teismą. Draugai ne romai jį labai palaikė, tad jaunuolis jautėsi tvirtai.

„Į teismą atėjo ne tie policininkai, kurie jį sumušė, o trys visiškai kiti. Du paliudijo, kad tokio įvykio nebuvo, tad į teismą besikreipęs romas buvo nubaustas bauda. Ir tokių atvejų buvo ne vienas“, – sakė pašnekovė.

S. Novopolskaja papasakojo ir daugiau atvejų, kada romai yra diskriminuojami. „Romų visuomenės centras“, kurį finansuoja Europos socialinis fondas, vykdė didelį projektą dėl romų įdarbinimo. Specialistė paskambino potencialiam darbdaviui, prisistatė, pasakė, kad dirba „Romų visuomenės centre“, pristatė projektą ir tai, kad turi norinčių dirbti romų, kurie galėtų užimti laisvas darbo vietas.

„Potencialus darbdavys paprašė pakartoti įstaigos pavadinimą, tada paprašė pakartoti pirmą įstaigos pavadinimo žodį. Išgirdęs žodį „romų“, darbdavys atsisveikino ir padėjo ragelį. Mes esame bejėgiai. Mes nieko negalime padaryti. Nei pareikalauti teisių, nei nubausti už diskriminaciją“, – teigė direktorė.

S. Novopolskaja sako, kad istoriškai susiklostė, jog romai yra ignoruojami. Ir ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje. Visada buvo tikimasi, kad raštingi Europos žmonės kitaip žiūrės į kitataučius romus. Bet taip niekada neatsitiko.

Vis tik centro direktorė giria Lietuvą, nes ji labiau civilizuota nei pažangiomis laikomos kitos Europos šalys. Lietuvoje romai priimami tolerantiškai, bet buitiniu lygiu jie liko svetimi.

„Mes net nesapnavome, kaip romai buvo naikinami ir diskriminuojami kitose Europos valstybėse. Norvegijoje dar XX amžiuje egzistavo darbo stovyklos, kuriose romai buvo jėga apgyvendinami, o vaikai iš jų atimami. Nes buvo laikoma, kad romų tėvai nesugeba išauklėti vaikų, kurie gebės integruotis. Dabar, praėjus 50 metų, romų šeimos susijungia. Jie ieško vieni kitų. XX amžiuje visa tai vyko. Švedijoje romų moterys buvo sterilizuojamos. Mes tokių dalykų nežinome, o jie ten visko patyrė. Europoje net buvo galima romus medžioti. Civilizacija atėjo ir tokie dalykai vykti negali – tolerancijos trūksta visur. Civilizacija žmonėms davė viską, bet atėmė širdį“, – sakė pašnekovė.