PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Liepos 23 d. 10:46

ŠMSM siūlo koreguoti į aukštąsias mokyklas stojančių šimtukininkų konkursinius balus: pridės papildomų taškų

Lietuva

Vilniaus universitetas / Dainius Labutis/ELTA

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


375075

Siekiant atkurti teisingumą aukščiausius valstybinių brandos egzaminų (VBE) rezultatus pasiekusiems abiturientams, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) siūlo taikyti korekcijas, skaičiuojant dvyliktokų konkursinius balus stojant į valstybės finansuojamas studijų programas – daliai jų bus pridedami papildomi balai.

Kaip informavo ministerija, abiturientams, kurie egzaminuose surinko po 95 ir daugiau taškų, papildomų taškų vertinimo komitetai nepridėjo – t. y, visi šie dvyliktokai gavo šimtukus. Siūloma, kad šiems moksleiviams, stojant į aukštąsias mokyklas ir vertinant konkretaus egzaminų reikšmę, konkursinio balo sandaroje būtų pridedami 10 balų.

„Tokia pati korekcija būtų taikoma įgijusiesiems vidurinį išsilavinimą pagal tarptautinio bakalaureato programas, užsienyje arba pagal užsienio šalių ugdymo programas bei išlaikiusiesiems tarptautinius užsienio kalbų egzaminus“, – skelbia ŠMSM.

Tuo metu abiturientai, egzaminuose surinkę nuo 86 iki 94 taškų, taip pat buvo įvertinti 100 balų – tačiau jiems buvo pridėtas nevienodas papildomas taškų skaičius. Todėl, ministerijos teigimu, visų jų egzaminų įvertinimai bus diferencijuojami taikant formulę, prie jų gauto rezultato pridedant nepridėtus papildomus taškus.

Vis tik, planuojamos korekcijos nepalies abiturientų, kurie VBE išlaikė ir surinko iki 85 taškų.

Be to, pakeitimai nebus taikomi lietuvių kalbos ir literatūros bei gimtosios kalbos egzaminų rezultatams perskaičiuoti.

ŠMSM tvirtina, kad siūlomas sprendimas nekoreguotų brandos atestato rezultatų ir neturėtų įtakos sprendžiant, ar dvyliktokas atitinka minimalius reikalavimus stoti į aukštąją mokyklą – pokyčiai turėtų poveikį tik konkursinio balo skaičiavimo etape.

R. Popovienė: priėmus sprendimą, konkursiniai balai maksimaliai atspindėtų realius stojančiųjų pasiekimus

Ministerija tvirtina, kad pastarieji siūlymai pateikti atsižvelgus į skirtingas šių metų abiturientų, taip pat – baigusiųjų tarptautinio bakalaureato programas bei ankstesnių metų dvyliktokų konkurencines sąlygas. Pristatytas pasiūlymas, ŠMSM teigimu, bus derinamas su visuomene.

„Matėme, kad paaugęs aukščiausių įvertinimų skaičius padidino konkurenciją gabiausiems mokiniams įstoti į valstybės finansuojamas prestižinių specialybių studijų vietas. Taip pat jis padidino konkurenciją ankstesnių metų abiturientams, tarptautinio bakalaureato absolventams bei tiems mokiniams, kurie baigė mokyklas užsienyje“, – išplatintame pranešime teigė ministrė Raminta Popovienė.

„Užtikrinant konstitucinę teisę į sąžiningą konkurenciją stojant į aukštąsias mokyklas, siūlome šioms stojančiųjų grupėms taikyti korekcijas. Priėmus šį sprendimą, konkursiniai balai maksimaliai atspindėtų realius stojančiųjų pasiekimus, o valstybės finansuojamos vietos būtų paskirstytos pagal stojančiųjų pasirengimą studijoms“, – tvirtino ŠMSM vadovė.

ELTA primena, kad paaiškėjus daugumos abiturientų laikytų egzaminų rezultatams, ŠMSM pranešė prie visų patikrinimų, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros, pridėjusi po 10 taškų. Pasak ministrės R. Popovienės, tokio sprendimo imtasi siekiant sumažinti egzaminų neišlaikiusių abiturientų skaičių ir kompensuoti skirtumą tarp seniau galiojusios 16 ir šiuo metu nustatytos 35 taškų egzamino išlaikymo kartelės.

Tiesa, toks sprendimas sulaukė kritikos ne tik iš moksleivių, tėvų bendruomenės, bet ir iš Seimo opozicijos, Prezidentūros. Akcentuota, jog pridėjus po 10 taškų žymiai daugiau nei įprasta moksleivių gavo aukščiausią 100 balų įvertinimą. Taip, pasak sprendimo kritikų, mažinamas abiturientų konkurencingumas stojant į aukščiausias mokyklas – nuskriausti liko šimtukus ir be pagalbos galėję gauti mokiniai.

Susiklosčius tokiai situacijai, prasidėjo diskusijos dėl abiturientų galimybės kreiptis į teismą dėl pastarojo ŠMSM sprendimo.

Situaciją pavesta įvertinti ir Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriui – prokurorai spręs, ar ministerijai pakeitus egzaminų rezultatus, yra pagrindo taikyti viešojo intereso gynimo priemones.

VBE laikomas išlaikytu mokiniui surinkus 35 taškus iš 100 susumuotų dalyko abiejų dalių galimų taškų. Galutinis egzamino įvertinimas, įrašomas į atestatą, yra skalėje nuo 40 iki 100 balų.

#ŠMSM#ABITURIENTAI#EGZAMINAI#STOJIMAS#AUKŠTOSIOS MOKYKLOS
#ŠIMTUKININKAI#TAŠKAI#BALAI#VBE#KONKURSINIAI BALAI
#RAMINTA POPOVIENĖ