Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Egidijaus Jankausko nuotr.
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Šalia uosto tvoros esančio Jūros g. 9-ojo namo gyventojas Donatas skundėsi, kad iš pusrūsyje esančio kanalizacijos vamzdžio naktimis sklinda naftos produktų kvapas, nuo kurio žmoną pykina. Baisiausia, kad tame name gyvena žmonės su naujagimiais - vienam beveik du mėnesiai, kitam - trys. Gyventojai kreipėsi į visas institucijas, - niekas nepadeda. Mums išsiaiškinti šį detektyvą, ar senoji miesto kanalizacija iš tikrųjų yra sujungta su uostu ir į ją pilamas vanduo, kuriuo plaunami laivų kuro tankai, nepavyko. Tačiau detektyvo vaidmens imtis pažadėjo AB „Klaipėdos vanduo“.
Lapkričio 21 d., apie 22.30 val., Donatas pakvietė žurnalistus įsitikinti, koks stiprus kvapas sklinda iš jo namo pusrūsio. Ruslanas Schneiderat, asmuo, išrinktas Klaipėdos miesto šiaurinės dalies atstovu kvapams kontroliuoti, iškvietė UAB „Estonian, Latvian and Lithuanian Environment“, sudariusios sutartį su Klaipėdos savivaldybe ir atsakingos už nemalonių kvapų mėginių paėmimą uostamiestyje, atstovą. Jis atvyko po valandos ir mėginiai buvo paimti.
„Jeigu žmonės jaučia įtartiną kvapą ir mano, kad jis eina iš nuotekų tinklų, apie tai reikėtų pranešti mums. Tokiu atveju reikia tirti tinklus, o ne orą. Mes žinome, kad naftos patenka į mūsų tinklus, tačiau nustatyti iš kur, iki šiol nepavykdavo. Nėra taip paprasta pagauti tą, kas tai daro. Jeigu žmonės iš karto mus iškviestų, kai tas kvapas dar yra, tada būtų lengviau“, - sakė Savivaldybės įmonės AB „Klaipėdos vanduo“ Tinklų departamento vadovas Marius Martinaitis.
Pasikartojo, kas buvo prieš metus
Penkerius metus šiame name gyvenantis Donatas pasakojo, kad panašus nutikimas, kuris pasikartojo dabar, įvyko prieš metus. Iš pusrūsyje esančios senosios miesto kanalizacijos, kuri jau seniai nenaudojama, vamzdžio pradėjo sklisti bjaurus kvapas. Iš pradžių gyventojai pamanė, kad tai dujų kvapas, todėl išsikvietė dujininkus. Paskui kvapas sustiprėjo, pasidarė rūgštus ir priminė naftos produktų kvapą. Jis dingdavo ir vėl atsirasdavo dvi tris dienas iš eilės, išskyrus savaitgalius, ir visada pasijusdavo apie 23 val.
Donatas kreipėsi ir į UAB „Vitės valdos“, administruojančią šį namą, į Aplinkos ministeriją. Kadangi tada dar neturėjo kūdikio, dėl to kvapo taip labai nesijaudino. Ir jo nebuvo beveik visus metus, o dabar vėl atsirado.
„Lauke nesmirdi, tik mūsų name ir tik tam tikruose taškuose. Stipriausiai smarvė buvo juntama 1 bute, antrame aukšte gyvenančio kaimyno vonioje, ties laiptais ir kildavo iki 3 aukšto. Kai tas kvapas pasklinda po namus, jauti šleikštulį. Toks jausmas, kad sustoja skrandis ir tuojau supykins. Kai smirda š..., tai bent žinai, kad labai sveikatai nepakenks, o čia...„, - pasakojo pokalbininkas.
Reikia detektyvo?
„Manau, didelė tikimybė, kad kanalizacija ateina iš uosto, nes kas gi daugiau lygiai 23 val. kažką nuolatos pils. Kyla įtarimas, kad uostas į tą kanalizaciją pila kokius nors chemikalus, su kuriais plaunami laivų kuro tankai. Kai uostininkai valo tuos tankus, būna su respiratoriais, o čia tiesiai į butą eina kvapas“, - kalbėjo Donatas.
Savivaldybės administracijos Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjo Gedimino Pociaus manymu, iš kur tas kvapas sklinda, mėginius paėmęs asmuo tikrai nenustatys, tik pasakys, kokios medžiagos įeina į to kvapo rinkinį ir ar ten tikrai naftos angliavandenilio garai.
Savivaldybės atstovas abejoja, kad kvapas galėtų ateiti iš uosto. „Kodėl ta kanalizacija turėtų eiti į uosto tinklus, kirsti plačią Naująją Uosto gatvę, o ne į miesto tinklus? Ar tas kvapas tikrai sklinda iš tos kanalizacijos? Čia jau reikia kviestis detektyvą, lįsti į tą kanalizaciją ir ieškoti, kur ji išeina“, - savo nuomonę išsakė G. Pocius.
Arčiausiai šio namo esančios AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos („Klasco“) generalinis direktorius Vytautas Štumbergas informavo, kad bendrovė nuo miesto tinklų atsijungė prieš 6 metus. „Visi mūsų vidiniai lietaus tinklai yra atjungti, nes mūsų teritorijoje tvindavo lietaus vanduo. Mūsų lietaus vanduo nuteka visai per kitą pusę. Pro „Klasco“ centrinio įvažiavimo vartus išeina tie kanalizacijos tinklai, į kuriuos patenka vanduo iš tualetų, prausyklų. Toje vietoje yra susijungimas su miesto tinklais, kadangi mes fekalinių linijų neturime. Beje, mes nekrauname nei mazuto, nei bitumo, tik generalinius krovinius“, - teigė V. Štumbergas.
AB „Klaipėdos nafta“ (KN) komunikacijos vadovė Orinta Barkauskaitė atkreipia dėmesį, kad KN terminalas nuo Jūros g. yra nutolęs 2 km. Jos teigimu, prie KN krantinių stovinčių tanklaivių kuro talpyklos nėra plaunamos, tokia paslauga neteikiama. Terminale nei lietaus nuotekų surinkimo, nei buitiniai ir gamybiniai nuotekų tinklai nėra prijungti prie miesto centralizuotų nuotekų tinklų. Visos KN teritorijoje sudariusios nuotekos yra surenkamos ir išvalomos KN biologiniuose nuotekų valymo įrenginiuose ir išleidžiamos į Kuršių marias. Valymo metu iš lijalinių vandenų atskiriami naftos produktai ir užterštas vanduo.
Verkiant reikia renovacijos
Donatas sakė, kad didelių problemų, jog gyvena šalia uosto, neturi. „Uosto garsus priimu kaip lengvą romantiką. Kai geri langai, užsidarai ir jie netrukdo. Gyvename šalia gatvės. Ji kartais daugiau triukšmauja nei tas uostas. Bet tas kvapas...“ - kalbėjo vyras.
Pasak Donato, namas labai tvirtas ir geras, tik vėjų perpučiamas. „Mediena gana tvirta, sukant medvaržčius jie trūkinėjo. Jau tiek atlaikęs namas ir kita tiek atlaikytų, tik reikia stogą pakelti, iš išorės pakeisti naujomis kaip miltai trupančias plytas, namo viduje jos labai tvirtos. Dar būtina apšiltinti sienas. Renovacijos jam verkiant reikia. Galbūt renovuojant būtų išspręsta ir senosios kanalizacijos problema. Bet jeigu mes užbetonuosime ją, tas kvapas gali nueiti į kitą atšaką, kiti žmonės turės problemų„, - svarstė namo Jūros g. 9 gyventojas.
„Jeigu jie nenaudoja tos senos kanalizacijos, jų nuotekos nubėga į kitą tinklą, tai tiesiog reikia tą vamzdį rūsyje užkimšti, o dar geriau - užbetonuoti iki pirmo šulinio“, - sakė G. Pocius ir pridūrė, kad turint galvoje būsimą renovaciją reikia, kad gyventojai paprašytų renovacijos metu sutvarkyti ir tą kanalizacijos vamzdį.
Ar projektas stringa dėl Savivaldybės?
Namo Jūros g. 9 renovacijos reikalai jau 5 metus nepajuda iš vietos ne todėl, kad gyventojai nesusitaria - jie visi kaip kumštis už. Ilgai truko projektavimas, nepavyko su AB „Energijos skirstymo operatorius“ greitai suderinti oras-oras šilumos siurblių galingumo, paskui reikėjo laukti, kol namas pateko į renovuojamų namų sąrašą. Be to, Savivaldybė, turinti butą šiame name, nesusitvarko dokumentų. „Visos institucijos tik viską stabdo. Pikta, per tiek metų nepavyksta prisiprašyti pagalbos“, - sakė Donatas.
Savivaldybės administracijos Socialinės infrastruktūros priežiūros skyriaus vedėja Inga Kubilienė teigė tik šių metų spalio pabaigoje gavusi informaciją iš Jūros g. 9 administratoriaus, kodėl nevyksta namo renovacija. „Kodėl mes taip vėlai gauname informaciją dėl mūsų buto, sunku pasakyti“, - teigė ji.
Specialistė patvirtino, kad Savivaldybei priklausantis 2 butas tame name nebuvo įregistruotas nuosavybės teise Nekilnojamojo turto registre. Dėl šios priežasties bankas nedavė paskolos.
„Bet mes parašėme raštą administratoriui, kad įsipareigojame apmokėti visas išlaidas pagal vykdomą daugiabučio namo projektą. Manau, bankui turėtų to pakakti. Šiuo metu Turto skyrius atlieka buto teisinės registracijos procedūras“, - kalbėjo Savivaldybės atstovė.
Lapkričio 22 d. ji susisiekė su „Vitės valdomis“ ir informavo, kad namo Jūros g. 9 renovacija buvo įstrigusi ne tik dėl Savivaldybės neįregistruoto turto, buvo ir kitų niuansų dėl statybos leidimo gavimo. I. Kubilienės teigimu, šiuo metu visos problemos išspręstos, statybos leidimą tikimasi gauti iki Naujųjų metų. Netrukus bus paskelbtas rangos darbų konkursas, kuris, tikėtina, prasidės kitų metų pavasarį.
„Kanalizacijos bėda girdėta namo administratoriui, bet jis raštu nėra gavęs pranešimo. Siūlyčiau namo Jūros g. 9 gyventojams parašyti raštą „Vitės valdoms“. Renovacijos metu visos namo bėdos sprendžiamos kompleksiškai“, - teigė Savivaldybės atstovė.
Tirti tokius atvejus sunku
M. Martinaitis labai operatyviai sureagavo į minėto namo gyventojų problemą. Bendrovės avarinė tarnyba tą pačią dieną, lapkričio 22 d., nuvyko apžiūrėti šulinių, bet jokio kvapo nebuvo.
Kadangi žmonės skundžiasi, kad tas kvapas būna naktimis, M. Martinaitis davė nurodymą Nuotekų tinklų tarnybai dar kartą nuvykti pirmadienį.
„Blogiausia, kad vadinamasis teršimas vyksta vakarais, kai nebebūna dirbančių žmonių, nėra kam patikrinti. Šiandien jums pasakyti, ar ta kanalizacija yra sujungta su uostu, negaliu. Reikia važiuoti su diagnostikais ir žiūrėti, kas ten vyksta tuose tinkluose.
Brėžiniuose matyti, kad yra nuo uosto pusės ateinantis senas vamzdis. Reikia ištirti, kokia jo būklė. Galbūt problema ne ta. Gal šiaip koks žmogus atvažiavęs išpila iš mašinos degalus. Tirti tokius atvejus sunku, juk nepastatysi žmogaus, kuris visą laiką stebėtų tą vamzdį„, - sakė M. Martinaitis.
Reikia šalinti priežastį
Salomėja RAZUTIENĖ, Savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausioji inspektorė ir vyriausioji specialistė
Patalpoje, kurioje yra tas kvapas, nereikėtų būti su naujagimiu. Pirmiausia reikia nustatyti priežastį ir kuo greičiau ją šalinti. O kol kas reikėtų užsisandarinti ventiliacines angas tose patalpose, kurios gali būti sujungtos su vandentiekiu, atidaryti langus, vėdinti patalpas.
Cheminių medžiagų kvapas pavojingas, angliavandeniliai labai greitai išsisklaido ore, tad juos sunkoka sugaudyti.
„Mums ši situacija irgi atrodo keista“
Vaidas BARAKAUSKAS, „Vitės valdų“ direktorius
Jūros g. 9 name senosios kanalizacijos vamzdžio problemą išspręsti galima įgyvendinat renovacijos projektą. Statybų metu šiltinant pamatus vamzdis būtų atkastas ir pamatytume, kur tiksliai jis nutiestas ir kaip galima jį užsandarinti. Šiandien negalime patvirtinti gyventojų turimos informacijos dėl uosto kanalizacijos. Namo inžinerinių tinklų projekte, kurį turi administratorius, tokių duomenų nėra. Namas yra 1890 metų statybos ir šiandien galime tik spėlioti, kokie inžineriniai sprendimai kažkada galėjo būti padaryti. Tai galimai paaiškėtų renovacijos metu.
Bet kuriuo atveju mums ši situacija irgi atrodo keista. Norime problemą išspręsti gyventojų naudai kaip galima greičiau. Tikimės, kad namo renovacija prasidės pavasarį, bet bendraudami su institucijomis bandysime skubiau rasti laikiną sprendimą.
Nuotekas išleidę asmenys nenustatyti
Iš Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos kontrolės informacinės sistemos, 2018 m. rugpjūtis
Nustatyta, kad po gyvenamuoju namu eina Klaipėdos miesto buitinių nuotekų tinklai, į kuriuos per nuotekų šulinį Nr. 171 pateko naftos produktais užteršti vandenys. Nuotekas išleidę asmenys nenustatyti. Buitinių nuotekų linijos atšaka galimai patenka į Jūros g. 9 rūsį, kur pro atšaką galėjo prasiskverbti naftuotų nuotekų kvapas. AB „Klaipėdos vanduo“ buvo įspėta, kad užtikrintų eksploatuojamų nuotekų tinklų linijų šulinių apsaugines priemones.
Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.