PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 20 d. 11:50

Skuode pagerbtas generolo Povilo Plechavičiaus atminimas

Skuodas

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos darbuotojų nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS


330008

Lapkričio 14 dieną Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešojoje bibliotekoje vyko konferencija, skirta Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo okupacijos 80-mečiui paminėti ir Lietuvos Vietinės rinktinės įkūrėjui Povilui Plechavičiui atminti.

Konferencijoje dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys, istorijai neabejingi Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos moksleiviai ir mokytojai, muziejininkai, istorikai, Lietuvos kariuomenės veteranai, Lietuvos šaulių sąjungos nariai, Skuodo rajono savivaldybės Tarybos nariai ir kiti garbingi svečiai.

Susirinkusius į konferenciją pasveikino Skuodo rajono savivaldybės administracijos direktorė Levutė Staniuvienė, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos direktorius Jonas Grušas.

Pranešimą „Lietuvos vietinė rinktinė ir jos štabo narių suėmimas bei kalinimas Salaspilio lageryje 1944 metais“ skaitė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius, humanitarinių mokslų daktaras Arūnas Bubnys. Pranešimo metu apžvelgtas istorinis kontekstas ir aplinkybės, lėmusios Lietuvos Vietinės rinktinės sudarymą, jos veiklą ir sunaikinimą.

„Povilas Plechavičius ir Seda“ — šią temą apžvelgė generolo Povilo Plechavičiaus atminties išsaugojimo labdaros ir paramos fondo vadovė Genoveita Gricienė. Ji papasakojo apie Plechavičių giminės ryšį su Seda ir jos apylinkėmis bei fondo vardu įteikė Povilo Plechavičiaus portretus Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos direktoriui Jonui Grušui, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyresniajai patarėjai Aldonai Jakavonienei, žurnalistui, tautodailininkui, muziejininkui, kraštotyrininkui Juozui Vyšniauskui bei Skuodo muziejaus istorikui Ignui Gulbinui.

„Tokie portretai dovanojami žmonėms, kurie įvairiais būdais prisideda prie generolo Povilo Plechavičiaus atminimo išsaugojimo“, — pabrėžė G. Gricienė.

Apie Skuodo rajone esančias vietas, menančias Povilą Plechavičių, kalbėjo žurnalistas, tautodailininkas, muziejininkas, kraštotyrininkas Juozas Vyšniauskas. Pranešimo metu buvo papasakota apie Skuode esančias vietas, kuriose savo laiku lankėsi, gyveno ir dirbo generolas Povilas Plechavičius bei jo šeimos nariai, ir kaip Skuode įamžintas jo atminimas.

Ketvirtąjį pranešimą „Plechavičius, Žadeikis ir Skuodas“ skaitė Skuodo muziejaus istorikas Ignas Gulbinas. Pranešimas parengtas remiantis kanauninko Pranciškaus Žadeikio 1914-1920 metais rašytais kasdieniais užrašais, kurie surinkti į knygą „Didžiojo karo užrašai“. Knygoje pasakojama apie Pirmąjį pasaulinį karą ir pirmuosius pokario metus. Tuo metu Skuode gyvenęs P. Žadeikis kruopščiai fiksavo įvykius, aprašė asmeninę patirtį vokiečių okupacijos laikotarpiu ir pirmaisiais nepriklausomos Lietuvos kūrimosi metais. Tarp užrašų galima rasti ir autentiškų P. Žadeikio atsiminimų apie generolą Povilą Plechavičių bei jo kovą su tuo laiku siautėjusiais nusikaltėliais ir plėšikais.

Pasibaigus pranešimams, žurnalistė, režisierė Rūta Sinkevičienė pristatė dokumentinį filmą „1944-ieji. Generolo misija“. Filmas parengtas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro užsakymu. Režisierė papasakojo apie filmo rengimo aplinkybes, kokia medžiaga panaudota jam sukurti. Pasidžiaugė, kad pavyko išsaugoti ir ateities kartoms parodyti dabar jau anapilin iškeliavusių Lietuvos Vietinės rinktinės veteranų atsiminimus apie to meto išgyvenimus bei generolą Povilą Plechavičių. R. Sinkevičienė pabrėžė, kad dar ir dabar dalis visuomenės bando sumenkinti generolo Povilo Plechavičiaus nuopelnus, o tai yra sovietinės propagandos palikimas, tad reikia stengtis kuo plačiau skleisti tikrąją informaciją ir išsklaidyti visus mitus.

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos darbuotojų nuotr.