PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 6 d. 13:10

Skulptūrų parko detektyvas

Vilnius

Miško savininkas sakė, kad visas Geibonių parko skulptūras sukūrė jaunas drožėjas Artūras Baltinas

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


215889

Kai iš Geibonių miške įrengto skulptūrų parko dingo keletas skulptūrų, redakcija sulaukė pra­šymo pasidomėti įtartinu įvykiu. Mašinų ratų žymes ir skulptūrų liekanas pastebėję praeiviai nutarė, kad skulptūros buvo pavogtos, bet tokie įtarimai nepasitvirtino.
 

Medinių skulptūrų parkas šalia Geibonių sodų įrengtas beveik prieš dešimtmetį, bet lankomas tik tų, kurie po mišką pėsčiomis vaikšto ir netyčia parką pamato ar pagal kitų pasakojimus atranda. Kelyje nėra jokių nuorodų, kurios informuotų apie lankytiną objektą. Parkas įrengtas nuostabioje vietoje – pušynėlyje, kur nuo kalvelės atsiveria marių peizažas. Menininkė Vanda Umbrasienė pasakoja, kad anksčiau šis kalnas vadintas Balno, čia žmonės ganydavę karves. Einant ratu suręstu mediniu taku galima apžiūrėti dešimtis medinių skulptūrų. Bet balandžio 21 d. kelios skulptūros dingo. Liko tik tų skulptūrų liekanos ir ratų žymės, tad žmonės pagalvojo, kad nagus prie parko prikišo vagys.

„Kažkam prisireikė skulptūrų iš Skulptūrų parko? Pirmiausia nu­stebino automobilio vėžės per pievą, miško paklotę ir medinį taką, kur važiuoti negalima. Bet, negana to, radau šviežiai nupjautų skulptūrų tik pagrindus, nuverstus… Atgal pravažiuoti nepastebėti negalėjo, netoliese net keli statybų objektai“, – socialiniame tinkle gyventojams ir redakcijai rašė parkelio lankytoja Daiva.

Šalia parko gyvenanti drožėja V. Umbrasienė abejojo, kad skulptūros galėjo būti pavogtos, svarstė, gal jos išvežtos restauracijai, nes dalis skulptūrų buvo pažeistos puvinio.

„Elektrėnų kronika“ jau ne kartą yra rašiusi apie Geibonių skulptūrų parką. Anksčiau žmonės skundėsi, kad parkas neprižiūrimas, kad slidžiais takais neįmanoma vaikščio­ti. Kiti, priešingai, džiaugėsi, kad parkas toks laukinis, susiliejęs su gamta. Kritiškai nusiteikusiems žmonėms labiausiai kliuvo tai, kad parkas įrengtas už Europos Sąjungos lėšas, o paliktas, jų nuomone, ­likimo valiai.

Ant parke esančio stendo pažy­mėta, kad projektas įgyvendintas Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos lėšomis. Projekto „Rekreacinio miško skulptūrų parko įkūrimas Elektrėnų sav.“ tikslas „sukurti visuomenei nemokamai prieinamą parką, kuriame lankytojams būtų sudarytos galimybės susipažinti su gamtos vertybėmis joms nepakenkiant“. Bet bėda ta, kad 48, 431 litų kainavusio projekto likimas šiandien yra neaiškus.

Norėjome apie skulptūrų likimą paklausti sklypo šeimininko, tačiau nežinojome, kaip jį rasti. Bet viską pakeitė skelbimas internete.

Viename skelbimų portale skelbiama, kad sklypas, kuriame yra skulptūrų parkas, parduodamas. 179 arų privatus miškų ūkio paskirties sklypas parduodamas už 35 800 tūkst. eurų.

Susisiekus skelbime nurodytu telefono numeriu paaiškėjo, kad sklypą parduodantis nekilnojamojo turto brokeris Simas Sanajevas ir yra šio sklypo savininkas.

S. Sanajevas paaiškino, kad skulptūrų iš parko niekas nepavogė. Jam pačiam prireikė skulptūrų, todėl jas ir išsivežė.

Kadangi sklypas parduodamas, pasiteiravome savininko, koks likimas laukia skulptūrų parko.

Sklypas parduodamas kartu su ES lėšomis įrengtu parku, o tolesnis jo likimas priklausys nuo naujų šeimininkų. „Mūsų planas parduot, o ką su tuo daiktu darys vėliau… na čia žinot…“, – sakė S. Sanajevas.
Pagal ES reikalavimus gavus finansavimą projekto veiklas privaloma tęsti penkerius metus. Skulptūrų parkas Geibonių miške veikia daugiau nei penkerius metus. Projekto reikalavimai įvykdyti, todėl parko likimas lieka neaiškus. Jei norėjote apsilankyti paslaptingame parke, bet vis neradote tam laiko, geriau paskubėkite – kitos progos gali nebelikti.

V. Umbrasienė taip pat buvo kviesta šiam parkui velnio tema kurti skulptūras, tačiau atsisakė ir dabar nesigaili – būtų nemalonu stebėti, kaip skulptūros stovi apleistos. Dabar visi parko mylėtojai rūpinasi, koks bus skulptūrų likimas ir stebisi, kad jos taip barbariškai buvo ­nupjautos, o likučiai palikti likimo valiai.