PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Vasario 9 d. 13:19

Skolos gali pasivyti netikėtai: kada taikomas senaties terminas?

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


164579

Ar skoloms taikomas senaties terminas? Kiek laiko skolų išieškotojai ar antstoliai gali neduoti jums ramybės? Toks klausimas kyla ne vienam skolininkui, ypač tuo atveju, kai skolos „šleifas“ pasiveja po kelių ar net keliolikos metų.

Štai ką turite žinoti, jeigu turite seną neapmokėtą skolą arba į jus kreipėsi skolų išieškojimu užsiimančios įmonės.

Senatis skolininko neapsaugos

Lietuvos įstatymai numato, kad kreditorius gali prisiteisti skolą per dešimties metų laikotarpį. Be to, taikomas papildomas penkerių metų terminas, per kurį teismo sprendimą galima pateikti antstoliui. Tai reiškia, kad kartais susidariusi skola metams bėgant smarkiai išauga ir užgriūva skolininką tuomet, kai susikaupusios didelės palūkanos. Tokiu būdu netgi nedidelis įsiskolinimas gali tapti sunkiai pakeliama našta.

Dešimties metų bendrąjį senaties terminą numato Civilinio kodekso (CK) 1.125 straipsnio 1 dalis. Šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas numato, jog ieškinio senatis taikoma tik tuo atveju, kai ginčo šalis reikalauja.

Aktualu tai, jog didžiajai daliai skolų senaties terminas apskritai netaikomas. Pavyzdžiui, neįmanoma „nurašyti“ skolų telekomunikacijų bendrovėms ar paveldėtų skolų, kurios gali būti išieškomos iš vaikų. Skolos bankams ar verslo partneriams taip pat gali slėgti skolininką visą gyvenimą.

Tik labai nedidelei daliai skolų (socialinio draudimo, muito ir kitiems mokesčiams bei su jais susijusioms sumoms (dažniausiai – delspinigiams) taikomas 5 metų priverstinio išieškojimo senaties terminas, skelbia Lietuvos antstolių rūmai.

Tuo atveju, kai vienas sutuoktinis turi skolą, tačiau nėra pajėgus jų mokėti, įsiskolinimą išieškoti galima iš kito sutuoktinio darbo atlyginimo. Civilinis kodeksas numato, kad jis pripažįstamas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, nebent pora yra sudariusi kitokį turto padalijimą numatančią teisinę sutartį.

Ar galima skolą išmokėti dalimis?

Dėl skolos mokėjimo dalimis išdėstymo ar atidėjimo sprendžia teismas, priteisdamas skolą, bei tada, kai skolos išieškojimą jau pradėjęs vykdyti antstolis. Civilinio proceso kodekso (CPK) 284 straipsnis reglamentuoja teismo teisę dalyvaujančių byloje asmenų prašymu ar savo iniciatyva, atsižvelgus į turtinę abiejų šalių padėtį ar kitas aplinkybes, sprendimo įvykdymą atidėti ar išdėstyti, taip pat pakeisti sprendimo vykdymo tvarką.

Šiuo metu galiojantys įstatymai tokie, kad net skolininkui susirgus ir gydantis medicinos įstaigoje ar dėl ligos dalyvaujant reabilitacijos programoje skolų išieškojimo įmonė ar antstolis neprivalo stabdyti skolos išieškojimo proceso. Tokia galimybė numatyta tik tuomet, kai liga labai sunki ir nėra lėtinė. Tai reglamentuoja CPK 627 straipsnio 2 punktas, kuris sunkios ligos atveju leidžia stabdyti ar atidėti skolos išieškojimo vykdymo veiksmus.

Jeigu skolą išieško antstoliai ir išieškotojas nesutinka su skolos mokėjimu dalimis, skolininkas gali parengti procesinius dokumentus ir šiuo klausimu kreiptis į teismą.

Remiamas turinys