Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Regina KulbokaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Neseniai Marijampolės savivaldybės iniciatyva buvo paskelbtas nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašas neliko be atgarsio. Kaunietė Vincenta Irena Duliūnaitė, viena iš tų, kurių sklypai buvo šiame sąraše, su tokiu įvertinimu kategoriškai nesutinka, tai ir išdėstė savo laiške, adresuotame Marijampolės savivaldybės administracijai, taip pat ir „Suvalkiečio“ redakcijai.
„Dingę net riboženkliai“
„(..) 2006-07-20 atkurtos nekilnojamojo turto (žemės, 0,0985 ha) nuosavybės teisės, – rašo V. Duliūnaitė, – vietoj buvusio sklypo miesto centre, tada Bažnyčios gatvėje, paskirtas sklypas P. Dovydaičio g. 7. Ši gatvė yra naujai suplanuotame Marijampolės miesto mikrorajone. Tačiau Savivaldybės administracija iki šiol dar nesuformavusi šio mikrorajono gatvių tinklo“.
Prievolės rūpintis savo nuosavybe kaunietė esą nesikratanti. Bet jos paprašytas žmogus į minimą sklypą esą buvo nuvažiavęs, apžiūrėjo ir... įklimpo vadinamojoje „gatvėje“. Kaip ta gatvė atrodo, laiško autorė yra užfiksavusi nuotraukose, jas atsiuntė ir „Suvalkiečio“ redakcijai.
Ponios V. Duliūnaitės teigimu, apsilankius vietoje paaiškėjo, kad netgi „gatvė“ nebuvo nušienauta. Aišku, nenušienautas ir didokas plotas, kuriame, jos teigimu, yra tikrai bent kelių savininkų sklypai. Bet jai priklausančio netgi surasti neįmanoma: jokių sklypo riboženklių neišlikę.
Sklypo šeimininkė Savivaldybei turi ir prašymą, ir pasiūlymą. Prašymas – išbraukti jai priklausantį sklypą iš Apleistų žemės sklypų sąrašo, kol šiame individualiai statybai numatytame žemės plote nebus reikiamai pažymėtos būsimos gatvės ir sklypų riboženkliai. Pasiūlymas – organizuoti viso šio masyvo šienavimą, o šienpjovių sąskaitas pateikti žemės sklypų savininkams. Apmokėti už darbus laiško autorė lyg ir neatsisako...
Neketiname būti arbitrais šioje Marijampolės savivaldybės ir sklypo savininkės diskusijoje, tačiau klausimas šiokio tokio dėmesio vertas. Pavyzdžiui, kodėl laiško autorė pasipiktino, kad jos sklypas pateko į apleistųjų sąrašą ir reikalauja iš jo savo nuosavybę išbraukti.
Neprižiūrimi sklypai brangiau kainuoja
2013 m. gegužės mėnesį Marijampolės savivaldybės tarybos sprendimu buvo patvirtintas apleistų žemės sklypų aprašas – dokumentas, kuriuo vadovaujantis sklypas pripažįstamas apleistu ir įrašomas į minėtą sąrašą. Šiais metais į sąrašą irgi buvo įtraukta kelios dešimtys sklypų. Beje, dauguma sklypų savininkų – ne marijampoliečiai.
Ar lengva į šį sąrašą patekti?
Marijampolės savivaldybės Aplinkos valdymo skyriaus vedėjas Mindaugas Lelešius patikino, kad nelabai. Žemės sklypus privaloma šienauti per metus ne rečiau kaip tris kartus: iki gegužės 31 d., iki liepos 15 d. ir iki rugsėjo 1 d. Tai numato Marijampolės savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisyklės. Pasak vedėjo, skyriaus darbuotojai gerokai iš anksto ir ne vieną kartą sklypo savininkui primena apie šią prievolę, kad sklypas netaptų piktžolių veisykla. Daliai savininkų, netgi tolokai nuo Marijampolės gyvenančių, tai nėra problema: arba patys atvažiavę susitvarko, arba samdo firmas, žmones, kurie sklypus nušienauja (tai reikia atlikti dukart per vasarą). Kaunietei irgi apie tai buvo priminta, tačiau jos sklypas P. Dovydaičio gatvėje šiemet nebuvo nušienautas. Tad vadovaujantis Tarybos patvirtintu aprašu jis, kaip ir dar keliolika sklypų, buvo pripažintas apleistu, neprižiūrėtu. Informacija apie tai perduota Mokesčių inspekcijai, kuri savininkui ir apskaičiuos šiemet mokėtiną žemės mokestį.
Kaip jau minėta, palyginti su vidutiniu Marijampolės savivaldybėje apleistų ir neprižiūrimų sklypų žemės mokestis padidėja beveik dešimt kartų ir siekia 4 proc. žemės vertės. Žinia, nedaug džiaugsmo savininkui, gavusiam didesnę nei įprasta sąskaitą...
Už riboženklius irgi atsakingas savininkas
Kas dėl laiško autorės minimų „dingusių“ sklypo riboženklių, tai „Suvalkiečio“ kalbinti šios srities specialistai akcentavo, jog nuo tos minutės, kai sklypo savininkas gauna sklypo registracijos dokumentus, jis tampa atsakingas už savo nuosavybę. Taigi už riboženklius – taip pat. Užtikrinti, kad jie nedingtų – irgi savininko prievolė. O jei taip atsitiko, reikia pasirūpinti, kad riboženkliai vėl atsirastų – yra tarnybos, kurios tokią paslaugą teikia...
Kad ir kaip to norėtų privačių nenaudojamų sklypų savininkai, ne Savivaldybės kompetencijai priklauso ir šienauti privačius sklypus ir siuntinėti sąskaitas už neprašytas, bet suteiktas paslaugas. Principas paprastas: turi nuosavybę, turi ir prievolę ja rūpintis bei prižiūrėti. Kokiu būdu tai daryti, sprendžia tik savininkas... Tokios taisyklės.
Ponia V. Duliūnaitė priekaištauja Savivaldybei, kad suplanuotame individualių namų statybos kvartale per daugiau nei dešimtmetį neįstengta įrengti gatves ir kitą būtiną infrastruktūrą.
Gatvės palaipsniui tvarkomos
Realiai ne vienus metus ši Marijampolės dalis buvo be gyvybės ženklų. Tad kažin ar nebūtų buvusi pernelyg didelė prabanga tiesti gatves tarp tuščių sklypų...
Per pastaruosius keletą metų padėtis pasikeitė: individualūs namai, kaip sakoma, dygsta lyg grybai po lietaus. Savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus vyr. specialistės Eglės Mockevičienės teigimu, į tai atsižvelgta planuojant gatvių tvarkymo ar tiesimo darbus šiame kvartale: pagal galimybes jos tvarkomos pirmiausia ten, kur žmonės jau gyvena. Laiško autorės minima P. Dovydaičio gatvė – ateinančių metų Savivaldybės darbų planuose. Gal tada ir kaunietės sklypo neliks apleistų ir nenaudojamų sklypų sąraše...
Regina KULBOKAITĖ