PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 11 d. 14:39

Skirtos lėšos Biržų senojo pašto pastato atnaujinimui

Biržai

Biržų rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Biržų rajono savivaldybė


258938

Biržų rajono savivaldybės administracija praėjusių metų spalio mėnesį Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos pagal Paveldotvarkos programą pateikė paraišką dėl Senojo pašto pastato tvarkybos darbų dalinio finansavimo.

Kultūros ministro S.Kairio įsakymu patvirtinta Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo 2023–2025 metų programa. Šiemet jai įgyvendinti skirta 5 mln. 883 tūkst. eurų. Pagal šią programą finansuojama ir Pastatų komplekso namo, Biržų m., Vytauto g. 23 (Senasis paštas) tvarkybos (remonto, restauravimo, avarijos grėsmės pašalinimo - apsaugos techninių priemonių įrengimo) darbai. Bendra 2023-2025 m. skiriama suma - 481,62 tūkst. Eur

Numatomi atlikti darbai

Pagal Tvarkybos darbų skaičiuojamosios kainos nustatymo projekto dalį pastatų komplekso namo (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 10484) Biržuose, Vytauto g. 23, (Senasis paštas) I etapo Tvarkybos darbų kaina yra 481 641,23 Eur su PVM). Įvertinant, kad Senasis pašto pastatas yra svarbus Lietuvos ir Biržų krašto kultūros paveldo objektas, o pats pastatas reprezentuoja miesto centrą, Biržų rajono savivaldybės taryba nusprendė prie I-ojo etapo tvarkybos darbų finansavimo prisidėti 20 proc. Prisidėjimas per trejus metus sudarytų po 32 tūkst. eurų per metus.

Atliekant pirmojo etapo Senojo pašto tvarkybos darbus, bus suremontuotas pastato stogas ir jo konstrukcijos, lietvamzdžiai, restauruoti pastato lauko laiptai, restauruotas fasadinių sienų plytų mūras (konservuojant ir išsaugant 1944 m. mūšių metu išlikusius artilerijos sviedinių sprogimų pėdsakus), restauruotos patalpų grindys, vidaus sienų mūras ir tinkas.

Numatyti atlikti pastato avarijos grėsmės pašalinimo darbai: pakeistos supuvusios medinės grindys, atlikti drenažo įrengimo darbai, kad nebūtų tvindomi rūsiai, tvarkomos rūsio grindys ir t. t. Tvarkybos darbų I etapo metu būtų restauruoti įvairūs metalo gaminiai (grotelės, metalinės durelės, apsauginės grotos ir kt. smulkūs metalo elementai). Restauravimas būtų atliekamas taikant naujas technologijas, bet kartu ir griežtai laikantis XX a. pradžioje vyravusios statybos ir patalpų vidaus dekoro stiliaus.

Tyrimai

Priminsime, kad Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2021 m. kovo 1 d. įsakymu patvirtinta Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo programa, pagal kurią Biržų rajono savivaldybės administracijai 2021 m. skirta 59100 Eur valstybės biudžeto lėšų Pastatų komplekso namo Biržuose, Vytauto g. 23, tvarkybos darbų projektui finansuoti. Biržų rajono savivaldybės taryba nusprendė prisidėti prie minimo projekto rengimo finansavimo 40 proc. Savivaldybės biudžeto lėšomis.

Daugiau kaip metus vyko išsamūs archeologiniai, istoriniai, architektūriniai, statinio konstrukcijų ir vidinių perdengimų bei grindų, polichromijos (vidinio sienų dekoro) išsaugojimo bei atkūrimo, cheminiai, krosnių ir plastinio dekoro tyrimai. Numatyta, kaip atkurti unikalius medinius laiptus, XX a. pradžios langus ir vidines langines. Atlikti pilni statinio fotogrametriniai statinio apmatavimai bei pateikti projektiniai pasiūlymai tvarkybos darbams.

Tyrimų metu atsidengė po keliais tinko ir dažų sluoksniais paslėptas senasis sienų tapybos dekoras. Pasirodo, kiekviena salė Jansonų rūmuose buvo dažyta vis kitokia spalva, o sienos puoštos vis kitokiais pieštiniais ornamentais.

Atlikus buvusiųjų Jansonų rūmų interjero lipdybinio dekoro tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbų programą, specialiomis technologijomis bus išsaugoti arba atkurti pastato architektūriniai elementai, apdaila, mūrinės ir medinės konstrukcijos, sutvarkyti pamatai, cokolio antžeminė ir požeminės dalys, įrengta nuogrinda ir paviršinio vandens nuvedimo sistema.

Taip pat projektuotojai numatė būdus, kaip restauruoti unikalias krosnis, medinius ir teracinius laiptus bei grindis, išlikusius sienų tapybos fragmentus.

Atlikus išsamius tyrimus pateiktas Senojo pašto pastato Pastato tvarkybos darbų (remonto, restauravimo ir avarijos grėsmės pašalinimo (apsaugos techninių priemonių įrengimo) projektas, susidedantis iš 18 tomų.

Kodėl svarbu išsaugoti Senąjį paštą?

Namas, biržiečių vadinamas Senuoju paštu, 1903 m. buvo statomas kaip vieno iš turtingiausių Biržų pramonininkų Teodoro Jansono rūmai.

Pastate 1908 - 1914 m. buvo įsikūrusi Biržų keturklasė mokykla; 1917 - 1931 m. - Biržų gimnazija. Joje mokėsi poetai Kazys Binkis ir Julius Janonis, rašytojas Kazys Kiela, kompozitorius Motiejus Budriūnas, nemažai Lietuvos kariuomenės kūrėjų, menininkų, valstybininkų ir kitų žymių asmenybių.

Pastačius „Saulės“ gimnaziją, pastate nuo 1931 iki 2019 metų veikė pašto, telegrafo, telefono įstaiga.

Senojo pašto vidaus remonto darbai atlikti dar 1959 metais, o kapitalinis pastato remontas ir stogo keitimas – 1977-1978 metais.

Unikalus XX a. pr. pastatas yra raudonų plytų, 1257,33 kv.metrų ploto. Jis dviejų aukštų su mansarda ir dviem skliautiniais rūsiais. Fasadinis raudonų plytų mūras išdėstytas taip, kad primena pynimo ar siuvinėjimo raštų ornamentus. Fasado frontoną puošia ovalus langas, kiti langai, kaip ir durys, – pusapskritiminių arkų formos. Fasaduose išliko 1944 m. vykusio artilerijos apšaudymo metu sprogusių sviedinių žymių.

Pirmojo ir antrojo aukšto patalpos pereinamos su dviem didelėmis salėmis, kuriose išliko sieninės vidaus tapybos fragmentų. Lubose išlikusios dekoratyvinės lipdytinės rozetės. Centriniai laiptai į antrąjį aukštą mediniai, autentiški, puošti drožyba ir ornamentuotais turėklais. Originalios dvi krosnys, vainikuojamos karnizo su karūna.

AB „Biržų paštas“ išsikėlus į kitas patalpas, pastatas buvo mažai naudojamas, ir ėmė nykti. 2020 m. Biržų rajono savivaldybės taryba, įvertinusi, kad yra maža galimybė, jog privatus investuotojas gali skirti šimtus tūkstančių eurų pastato tyrimams bei tvarkybos projektui, o be šeimininko miesto centre esantis ir vienu pagrindinių Biržų akcentų jau seniai tapęs pastatas nyks, priėmė sprendimą už 81,400 tūkst. eurų pastatą nupirkti iš AB „Lietuvos paštas“. Toks sprendimas buvo priimtas siekiant pasinaudoti galimybe gauti dalinį finansavimą iš Kultūros ministerijos ir atlikti reikalingus tvarkybos ir remonto darbus, pritaikyti pastatą naujai paskirčiai (Viešajai bibliotekai bei A. ir J. Mekų centrui) bei sudaryti sąlygas visuomenei lankytis šiame unikaliame objekte.