PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Balandžio 27 d. 20:48

Skaudžios neištikimybės pasekmės moters sveikatai

Šiauliai

Freepik.com nuotr.

Sigita LabutienėŠaltinis: Etaplius.LT


357700

Gydytoja ginekologė Veslava Puskunigienė pasakoja, kad moterys kiekvieną dieną jos kabinete skundžiasi patiriančios daug streso ir įtampos, kai kurios net nespėja normaliai pavalgyti. Todėl vakare jaučiasi kaip išsunktos citrinos, nebeturinčios jėgų nei vyrui, nei vaikams, nei sau. Tai atsiliepia ne tik psichinei ir fizinei moters sveikatai, bet ir santykiams.

Išmokti sustoti ir skirti laiko sau

V. Puskunigienė sako, kad moteris, įkliuvusi į greito gyvenimo tempo spąstus, pirmiausia turėtų stabtelėti. Norint pradėti teisingą kelią, pradžioje reikia sustoti, pabūti su savimi, savyje, apmąstyti viską, kas vyksta ir keliauti kitu, lėtesniu žingsniu. Būtina susikurti balansą – sudėlioti darbo ir poilsio režimą, laiką šeimai. Moteris kasdien privalo kurti save, nes ji yra ta, kuri duoda. Todėl ji turi degti moteriška energija, puoselėti save, būti fiziškai aktyvi, daryti tai, kas patinka, kas suteikia teigiamų emocijų.

„Jauna mama po gimdymo buvo visiškai išsekusi ir neturėjo laiko sau: trys vaikai. Pasiūliau jai nors akimirkai sustoti, susitarti su vyru, kada gali išeiti iš namų, skirti laiko sau, prisiminti tai, kas patinka. Moteris pasakė kad jai visada patiko šokti. Pasiūliau ten keliauti apsivilkus gražią suknelę. Po poros mėnesių ji apsilankė laiminga, atsigavusi. Jau pasiilgsta vaikų, namų, grįžus iš šokių, jai norisi visus išbučiuoti“, – pasakoja gydytoja, rekomenduojanti ir apsipirkti moteriai išeiti vienai, be kūdikio, be vyro. Tuomet prekybos centre nereikės niekur skubėti, kažkuo rūpintis.

Sugrįžti į moters vaidmenį

Moterys neturi kada nei pasimėgauti gamta, nei medituoti. Visą atsakomybę užsiverčia ant savo pečių: vaikai, tėvai, darbas. Vyras nedirba arba dirba per mažai, o šeima nori gyventi gerai: naujas automobilis, puikus namas, išvykos.

„Nereikia šitaip elgtis. Moterys taip pervargsta, kad pradeda sirgti, o tai atsiliepia ne tik lytinei sveikatai. Reikia suprasti moters ir vyro pareigas. Apsikeitusios vaidmenimis su vyrais, beveik visos moterys tampa nelaimingos, pervargusios, įsitempusios, dingsta pagarba vyrui, nes atrodo, kad jis nieko nedaro. Tai griauna santykius, pradedama galvoti apie skyrybas“, – dėsto V. Puskunigienė.

Galima įsivertinti gyvenimo kokybę: jei moteris, vyras bei vaikai laimingi, šypsosi, šeimoje vyrauja abipusis pasitikėjimas, padedama vienas kitam – tai teisingas kelias. Jei daugiau norisi būti vienai, ilsėtis nuo visko – vyro, vaikų, – vadinasi, reikia atkurti balansą ir sugrįžti į moters vaidmenį.

Ar santykiai, prasidėję nuo sekso, gali būti tvirti

V. Puskunigienė sako, kad santykiai, prasidedantys nuo sekso, nėra tvarūs. Vyro susidomėjimas moterimi palaipsniui krenta, jis praranda interesą būti su ja.

„Jei viskas prasidėjo nuo sekso, gali būti, kad vyras gyvena kolekcionuodamas moterų kūnus. Jam visai neįdomi moteris kaip žmogus, svarbu – kokia ji lovoje. Jei kurį laiką santykiai ir bus kuriami, vyrą vis tiek ims dominti kitos moterys ir nuotykiai. Ilgalaikiai santykiai su juo sunkiai įmanomi“, – sako gydytoja.

Kabinete ji mato ir moteris, kurios blaškosi tai nuo vieno, tai prie kito partnerio. Jos pavargusios ir nepasitiki vyrais. Sako, kad jie visi tokie – pasinaudoja kūnu ir palieka.

„Taip, vyrai yra susikoncentravę į lytinius santykius, tačiau moters pozicija čia labai svarbi. Ji gali paskatinti vyrą suvaldyti geismą, leisti suprasti, kad ji – svarbus žmogus, asmenybė, o ne vien sekso įrankis“, – sako ginekologė.

Gydytojos kabinete moteris apsiverkia, kai nustatoma, jog ji serga lytiniu keliu plintančia liga ar net keliomis iš jų. „Klausiu, kodėl ji sutinka būti tokiuose santykiuose? Paaiškėja, kad pasiduoda vyro įkalbinėjimams nedelsti – jie suaugę žmonės. Dažniausiai vėliau vyrai išeina, o lytiškai plintančios infekcijos, kurias jie platina, lieka. Nekalbu apie tai, kad moteris gali ir pastoti. Kas prisiims atsakomybę? Tokiuose santykiuose moteris jaučiasi nesaugi, netvirta, nerami“, – sako V. Puskunigienė.

Mada vyresniame amžiuje – gyvenimo draugas

Gydytoja pastebėjo, kad dažnai vyresniame amžiuje moterys turi gyvenimo draugą. Kas tas draugas? Tas, kuris kartais ateina.

„Paklausiu, ar nenorite ilgalaikių santykių? Joms nereikia. Sako, kad madinga turėti draugą laisvalaikiui praleisti ir patirti lytinių santykių malonumą. Tiesa ta, kad vyresnio amžiaus moterų, besidžiaugiančių kitoje šalyje, mieste, gatvėje gyvenančio, dažnai į komandiruotes keliaujančio vyro draugija, tyrimuose visada randamas aukštos rizikos žmogaus papilomos virusas arba lytiškai plintančių infekcijų“, – pasakoja ginekologė.

Toks „draugas“ dažnai turi daug moterų kitur, nes yra laisvas, neįsipareigojęs, jis – svečias. Atėjo, maloniai praleido laiką be jokios atsakomybės, pabuvo ir „viso gero“. Net neaišku, ar dar kada sugrįš. „Reikia pripažinti, kad jis irgi naudojasi moterimi savo malonumui, bet blogiausia, kad užkrečia moteris lytiškai plintančiomis ligomis“, – sako specialistė.

Kaip atpažinti lytiškai plintančias infekcijas

Užsikrėtus dažnai nebūna jokių simptomų, bet LPI, kaip tylus žudikas, daro savo baisų darbą. Pasekmių gali būti gana rimtų, kartu – ir nevaisingumas.

Kai kada simptomai pasireiškia: pasikeičia išskyros iš makšties, jų spalva, kvapas, konsistencija, išberiami išoriniai lytiniai organai, juntamas diskomfortas šlapinantis, gali padidėti kirkšnies limfmazgiai, mėnesinės tampa gausios ir skausmingos. Lytiniai santykiai būna nemalonūs, po jų atsiranda kraujingų išskyrų. Taip pat kraujingų išskyrų pastebima laikotarpiu, nesusijusiu su mėnesinėmis. Gali pradėti perštėti išeinamąją angą, skaudėti sąnarius. Atsiranda šlapimo pūslės uždegimas, jaučiami pilvo apačios lėtiniai skausmai.

„Kai šeimoje yra ištikimybė, o tokių porų tikrai yra, jokių infekcijų tyrimų metu nerandame. Niekada neaptinkame LPL, ŽPV. Makšties tepinėliai – švarūs. Jei įsiterpia trečias tarp dviejų arba partneriai turėjo lytinių santykių iki santuokos, tai rizika užsikrėsti – didelė. Kartais moters širdis jaučia, kad kažkas ne taip, ji pasitikrina dėl LPL, ir įtarimai pasitvirtina. Tuomet ji skaudžiai tai išgyvena, liūdna matyti ašaras kabinete. Skausmas, nepasitikėjimas, nusivylimas – sunki patirtis, ją nelengva išgyventi“, – pastebi V. Puskunigienė.