Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos, "Suvalkietis"
Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Prabėgo savaitė, kai Valavičiuose gyvenanti Ingrida ir jos artimieji į amžinojo poilsio vietą Skardupių kaimo kapinėse palydėjo žmoną, mamą, močiutę, tačiau ramybė į jų širdis neatėjo. Žmonės labai išgyvena dėl konflikto su Skardupių parapijos klebonu Algirdu Petru Kanapka, kuomet tiesiog prie kapinių vartų tarp kunigo ir laidotuvių procesijos dalyvių įvyko konfliktas su apsistumdymais. Uoli parapijietė buvo palaidota be kunigo, kapo duobė nepašventinta, o incidentą tiria Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.
Klebonas atvyko nekviestas
Pasak Valavičiuose gyvenančios Ingridos, praėjusią savaitę pasimirė jų močiutė. Šeima ėmė organizuoti laidotuves. Paskutinė velionės valia buvo palaidoti ją Skardupių kapinėse, šalia sesers, tačiau moteris buvo pasakiusi artimiesiems nenorinti, kad ją laidotų parapijos klebonas. „Mūsų močiutė visą gyvenimą buvo uoli katalikė. Eidavo kas sekmadienį į bažnyčią, priimdavo kalėdojantį kunigą, aukodavo lėšų bažnyčios gerovei.Jai ir artimiesiems jau anksčiau teko susidūrti su kunigu P. Kanapka, ir patirtis tikrai nebuvo maloni. Laidojome močiutės seserį, buvome sukrėsti netekties, o kunigas mus įžeidinėjo, žemino: „Nežliumkite čia, geriau melskitės“, – kirto mums per laidotuves. Aštuoneri metai praėjo nuo tos dienos, o mes prisimename lyg viskas būtų vykę vakar“, – pasakojo moteris. Jos teigimu, su žmonėmis dvasininkas šiurkštus, net laidotuvių metu nevengia susirinkusius išplūsti. Niekada nežinai, ko gali tikėtis. Tokį kunigo elgesį patyręs ne vienas parapijietis.
Mirus mylimai močiutei artimieji ėmė ieškoti kito klebono, kuris į amžinojo poilsio vietą palydėtų garbaus amžiaus velionę. Ingrida neslėpė, kad tokį kunigą buvo sunku surasti. Išgirdę, kad bus laidojama Skardupių kapinėse, dvasininkai atsisakydavo, pridurdami, kad nenori konfliktuoti su vietos klebonu. Skausmo prislėgtų artimųjų pagailėjo Keturvalakių parapijos klebonas. Už mirusiąją kunigas aukojo mišias, atvažiavo į laidojimo namus išlydėti, tačiau pasakė, kad į kapines nevažiuos, nes gavo žinią, kad parapijietę laidos Skardupių parapijos klebonas.
„Mes sunerimome, dėl anksčiau patirtų nemalonių incidentų tikrai nenorėjome prie močiutės kapo matyti šio kunigo. Tokią skaudžią akimirką ir taip esi jautresnis, iš dvasininko norisi išgirsti paguodos žodį, o ne klausytis įžeidinėjimų“, – kalbėjo anūkė.
Deja, laidotuvių procesijai atvykus į Skardupių kapines ties vartais jau stovėjo kunigas A. P. Kanapka. Žmonių teigimu, jis neleido į kapines įeiti giedotojams, laidotuvių organizatoriui. „Priėjusi arčiau išgirdau kunigo žodžius: „Karsto iš mašinos galite net nekelti“. Supratau, kad jis neleidžia mums laidoti“, – pasakojo Ingrida.
Artimieji bandė taikiai išspręsti šį nesusipratimą, sakydami, kad kunigo jie nekvietė, tačiau P. Kanapka paaiškino esantis šios parapijos klebonas, jo pareiga ir atsakomybė palaidoti mirusiąją. Laidotuvių dalyviai sutriko, procesija sustojo prie kapinių. Iniciatyvos ėmėsi laidojimo organizatorius iš bendrovės „Sustojęs laikas“. Jis paklausė artimųjų, ar jie pageidauja šio kunigo velionės laidotuvėse. Kadangi artimieji atsisakė kun. A. P. Kanapkos paslaugų, klebono buvo paprašyta netrukdyti laidotuvių procesijai.
Kapinėse įvyko susistumdymas
Pertempti žmonių nervai ir per kraštus besiliejančios emocijos padarė savo. Kadangi kun. A. P. Kanapka nuo kapinių vartų nesitraukė, vienas iš procesijoje dalyvavusių vyrų jį nustūmė. „Jis tiesiog patraukė kunigą nuo tako, tikrai neįžeidinėjo jo“, – aiškino velionės artimieji. Sutrikę laidotuvių dalyviai nežinojo ko imtis, moterys pravirko. Iniciatyvą parėmęs organizatorius pakvietė visus tęsti laidotuves. Velionė buvo palaidota be kunigo į nešventintą duobę.
Palaidojus velionę konfliktas, deja, nesibaigė. Jis tebevyksta. Klebonas A. P. Kanapka dėl laidotuvių dalyvių elgesio kreipėsi į policiją, prašydamas įvertinti, ar nebuvo pažeista viešoji tvarka, kai kapinėse jam buvo surengtas linčo teismas, jis buvo stumdomas. Dalis žmonių neslepia, kad vaizdas, kuomet kunigą stambaus sudėjimo vyras stumia, nėra malonus. Jų nuomone, buvo peržengtos elementarios padorumo, moralės normos. Kiti gi sako, kad viso šio incidento nebūtų buvę, jeigu kun. A. P. Kanapka, kurio niekas nekvietė laidoti velionę, nebūtų atėjęs ir kišęsis į laidotuves. Juk mes turime teisę pasirinkti, ar laidojome žmogų su kunigu, ar be. Žmonių teigimu, panašūs incidentai vyksta nebe pirmą kartą.
Renka parašus dėl klebono iškėlimo
„Jis tiek mums per vienuolika metų pridaręs, tiek žmonių su juo turėję nemalonių incidentų, kad nežinome, kur kreiptis, kad šį kunigą iškeltų iš mūsų parapijos. Renkame parašus. Surinkta du šimtai šešiasdešimt“, – sakė velionės anūkė Ingrida. Dauguma Valavičių gyventojų pritaria jai, pabrėždami, kad dėl nenuspėjamo klebono elgesio parapijoje nevyksta nei krikštynos, nei vestuvės, net vaikus Pirmajai komunijai gyventojai ieško galimybių vesti pas kitus kunigus. Anot Ingridos, rinkdami parašus jie užsuko pas Vidgirių kaimo gyventoją, sergantį trečios stadijos vėžiu. Vyras neslėpė laukiantis, kada klebonas bus iškeltas iš parapijos, nes tuomet galės ramiai atgulti poilsio Skardupių kapinėse.
„Mes vertiname, kad klebonas daug daro remontuodamas bažnyčią, puoselėdamas aplinką, tačiau su žmonėmis jis bendrauti nemoka. Keista, bet kai tik susirenka daugiau žmonių, kunigą ištinka pykčio priepuoliai“, – kalbėjo kita Valavičių gyventoja. Juk ne tie laikai, kad tikintieji turi bijoti klebono.
Marijampolės seniūnijos seniūnas Juozas Milius „Suvalkiečiui“ sakė, kad kapinės yra Marijampolės savivaldybės administracijos turtas, o seniūnija jas prižiūri, išduoda leidimą laidoti, derina laidojimo vietą su artimaisiais. Į pačias laidotuves mes nesikišame“, – kalbėjo seniūnas.
Anot J. Miliaus, klebonas A. P. Kanapka tikrai nepaprastai daug jėgų ir lėšų atidavęs parapijos bažnyčiai. Jis ūkio reikalus tvarko puikiai. Bažnyčia atstatyta nuo pamatų iki lubų. Mokiniai į ekskursijas atvyksta. Deja, seniūnui tekę išklausyti ne vieno gyventojo nusiskundimų dėl didžiulių rinkliavų parapijoje ar šiurkštaus klebono elgesio.
Vilkaviškio vyskupijos kurija apgailestauja
Trečiadienį „Suvalkiečio“ pakalbintas kun. A. P. Kanapka sakė kaip tik grįžtantis iš apklausos policijoje ir pažadėjęs nekomentuoti šios situacijos, kol vyksta tyrimas. „Apskritai nebematau prasmės kalbėti šia tema žiniasklaidoje, nes tai ne ta vieta, kur ieškoma tiesos. Aš atėjau atlikti savo pareigos, palaidoti tikinčiąją, ir nežinau, kodėl man nebuvo leista to padaryti. Galiu tik pasakyti, kad aš tikiu savo parapijos žmonėms, juos myliu ir jiems atleidžiu“, – sakė kunigas.
Kadangi Jo Ekscelencija vyskupas Rimantas Norvila atostogauja, situaciją paprašėme pakomentuoti vyskupo generalvikarą mons. teol. lic. Gintautas Kuliešių.
„Vilkaviškio vyskupijos kurija labai apgailestauja, kad tokia situacija susiklostė nesutapus klebono kun. A. P. Kanapkos ir mirusiosios artimųjų nuomonėms, kas ir kaip turėjo palaidoti velionę, kad šioje situacijoje liko įskaudinti artimieji, kurie negalėjo taip, kaip norėjo, palaidoti savo artimo žmogaus“, – rašoma atsakyme spaudai.
Remiantis Bažnytinės teisės Kanonų kodeksu galime konstatuoti, kad „parapija yra konkreti, dalinėje Bažnyčioje pastoviai įsteigta Kristaus tikinčiųjų bendruomenė, kurios pastoracija, vadovaujant dieceziniam vyskupui, patikėta klebonui, kaip jos savam ganytojui“. Todėl klebonas yra savas jam pavestos parapijos ganytojas, vykdantis jam patikėtos bendruomenės pastoraciją. Tad būtent klebonui yra pavesta visa sielovada, kuri apima visų sakramentų tarnystę ir administravimą. 530 kanono 5 dalis teigia, kad būtent „klebonui pavesta vadovauti laidotuvėms.“
Vis dėlto, generalvikaro teigimu, visais atvejais reikia ir jautraus požiūrio artimiesiems sunkiu laidotuvių metu.
„Situacija nėra kasdieninė ir paprasta, todėl skubotų galutinių išvadų nesinorėtų daryti, manome, jog reikia geriau ištirti situaciją. Juolab kad dėl šio įvykio kreiptasi ir į policiją. Rugsėjo pradžioje turėsime vyskupijos Kunigų tarybos posėdį, jame taip pat būtinai aptarsime šią skaudžią situaciją“, – sakoma Vilkaviškio kurijos atsakyme „Suvalkiečiui“.