PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugpjūčio 24 d. 09:48

Skandalingas Ukmergės valdžios tūpsnis: dovanojo gyventojų pinigus šiukšlių tvarkytojams

Vilnius

Ukmergiškiai nepatenkinti šiukšlių išvežimu. © Vaidotė Šantarienė

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


49694

Ukmergės savivaldybės veiksmai bylinėjantis dėl savo gyventojų pinigų ir stebina, ir glumina – aiškėja, kad iš atliekų surinkimu ir vežimu besirūpinančios bendrovės „Ekonovus“ 425 tūkst. eurų atgauti norinti savivaldybė sutinka, kad bendrovė sumokėtų vos trečdalį šios sumos. Ji rinkliavų pavidalu buvo surinkta už atliekų rūšiavimo liniją, kuri taip ir nepradėta statyti.

Tokia savivaldybės politika klausimų kelia net pačios savivaldybės tarybos nariams, jau nekalbant apie gyventojus – pastarieji kreipiasi į politikus ir prašo pakovoti už jų pinigus, kurie, kaip dabar aiškėja, buvo surinkti ir sumokėti už statybas, kurios neįvyko ir vargu ar apskritai buvo reikalingos.

Sutarė dėl linijos, kurios niekam nereikia

Pastaroji istorija prasidėjo dar 2013 m. kovą, kai Ukmergės rajono savivaldybė ir „Ekonovus“ sudarė penkerių metų trukmės sutartį, pagal kurią bendrovė apsiėmė Ukmergės rajone surinkti ir išvežti komunalines atliekas, taip pat įrengti atliekų rūšiavimo liniją, kurioje surinktos atliekos būtų išrūšiuojamos. Rūšiavimo linijos statybos darbus „Ekonovus“ įvertino 425 tūkst. eurų. Ši našta buvo perkelta ant gyventojų pečių – renkant mokesčius už šiukšlių išvežimą, į juos buvo įtrauktas ir tarifas už būsimą rūšiavimo liniją, kitaip sakant, pinigai statyboms rinkti iš anksto.

Ir gyventojai mokėjo už būsimą rūšiavimo liniją. Keletą metų. Tačiau maždaug 2015 m. jau buvo visiškai aišku, kad Vilniaus regione pradės veikti mechaninio-biologinio atliekų rūšiavimo (MBA) stotis, į kurią bus nukreipiamos atliekos iš aštuonių savivaldybių, o su MBA įrenginiais susiję projektai Ukmergėje pradėti svarstyti maždaug 2010 m. Ukmergės rajono savivaldybė, kaip viena iš šio projekto akcininkių, buvo ne tik finansiškai daugiau nei milijonu litų parėmusi MBA stoties statybas, bet ir pasižadėjusi tiekti Ukmergės rajone surenkamas mišrias komunalines atliekas į MBA stotį.

Šioje vietoje įdomu pažymėti, kad MBA stotį užsakė pastatyti Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC), kurio viena iš akcininkių yra Ukmergės rajono savivaldybė. Kadangi MBA statybos planuotos ne vienerius metus, dar 2013 m. kovą savivaldybės atstovai tikrai turėjo žinoti, kad po poros metų bus pastatyta MBA stotis ir į ją bus nukreipiamos visos atliekos, tad atskiros atliekų rūšiavimo linijos nereikės. Tuo labiau kad Ukmergės rajono savivaldybėje dar 2010 m. buvo nubalsuota už MBA įrenginių statymo finansavimą. Tačiau priimtas keistas ir netoliaregiškas sprendimas – statyti atliekų rūšiavimo liniją ir už tai susimokėti „Ekonovus“.

2016 m. gegužės 3 d. Vilniuje pradėjo veikti MBA įrenginiai, todėl atskiros atliekų rūšiavimo linijos, beje, per trejus metus taip ir nepradėtos statyti, statybos tapo, galima sakyti, beprasmės. Ukmergės rajono savivaldybė ir „Ekonovus“ dar 2015 m. pradžioje sutarė, kad dėl 2014 m. Vyriausybės patvirtinto naujo Valstybinio strateginio atliekų tvarkymo plano situacija rinkoje kardinaliai keičiasi. Tačiau „Ekonovus“ paprašė savivaldybės užtikrinti, kad, net pradėjus veikti MBA įrenginiams, atliekos iš Ukmergės rajono iki sutarties termino pabaigos bus vežamos į „Ekonovus“ pastatytą rūšiavimo liniją.

Ukmergės rajono savivaldybė nesutiko ir iškėlė savo sąlygas – panoro pakeisti 2013 m. kovą sudarytą sutartį taip, kad iš šios būtų išbrauktos atliekų rūšiavimo linijos statybos, mainais už tai užsakant 19 komplektų varpo tipo konteinerių atliekoms rūšiuoti, už tai sumokant 150 700 eurų.

Kadangi 425 tūkst. eurų, kurių reikėjo atliekų rūšiavimo linijos statybos darbams, jau buvo surinkti iš Ukmergės rajono gyventojų, Ukmergės rajono savivaldybė panoro šiuos pinigus atgauti. Siūlė, kad jau surinktus pinigus „Ekonovus“ galės pasilikti, tačiau savivaldybė už tolesnes „Ekonovus“ paslaugas mokės su nuolaida – tris mėnesius už šiukšlių surinkimą ir išvežimą mokės 35 tūkst. eurų mažiau, po to dar 15 mėnesių turės po 19 tūkst. eurų nuolaidą.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pritarė tokiam Ukmergės rajono savivaldybės pasiūlymui, tačiau „Ekonovus“ nesutiko. Galiausiai Ukmergės rajono savivaldybė 2016 m. gruodį kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydama teisėjų pakeisti sutartį.

Rugpjūčio keistenybės

Abi puses šioje istorijoje galima suprasti – verslas nenori prarasti pinigų vien dėl to, kad užsakovas rizikavo ir nudegė, o savivaldybė stengiasi atgauti gyventojų už nieką sumokėtus pinigus.

Tačiau 2018 m. rugpjūtį Ukmergės rajono savivaldybėje prasidėjo keisti dalykai – surengtas jungtinis kelių komitetų posėdis, kuriame tartasi dėl bylos su „Ekonovus“. Pastarojo posėdžio metu paaiškėjo, kad Ukmergės rajono savivaldybė užsimojo ne prisiteisti iš gyventojų surinktus 425 tūkst. eurų, bet sudaryti taikos sutartį, pagal kurią gautų tik 150 tūkst. eurų. Dar 285 tūkst. eurų, sumokėtų už atliekų rūšiavimo liniją, taip ir liktų „Ekonovus“.

Apie kilusią situaciją Alfa.lt papasakojo savivaldybės tarybos narys ir Savivaldybės ūkio komiteto pirmininkas Darius Varnas. Anot politiko, rugpjūčio pradžioje jis kiek netikėtai sužinojo, jog rugpjūčio 10 d. įvyks jungtinis kelių komitetų, tarp kurių – ir D. Varno vadovaujamas ūkio komitetas, posėdis.

Šio posėdžio metu, pasak politiko, miglotai ėmė aiškėti, kad savivaldybė bando sudaryti taikos sutartį su „Ekonovus“, nesileidžiant į sutarties detales. „Joks projektas pateiktas nebuvo. Aš paklausiau, kiek taikos sutartis verta, atsakyta, kad 150 tūkst. eurų“, – sakė D. Varnas. Anot politiko, pasiteiravus, kur tuomet nuplauks dar beveik 300 tūkst. eurų, gautas atsakymas, kad „geriau tiek negu nieko“. Daugiau priežasčių sudaryti taikos sutartį, anot D. Varno, savivaldybės atstovai nenurodė.

Pasak politiko, keista ir tai, kad toks posėdis buvo surengtas vos kelios dienos prieš teismo posėdį, kuriame turėjo būti nagrinėjamas savivaldybės ir „Ekonovus“ ginčas, – pastarasis buvo numatytas rugpjūčio 16 d., po savaitgalio ir Žolinės. D. Varnui tokia skuba pasirodė įtartina, todėl savivaldybės narys kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas apginti viešąjį interesą.

„Man sukėlė įtarimą, kad reikia greitai viską padaryti, ir aš nesupratau, kodėl“, – sakė D. Varnas.

Politikas teigė jau anksčiau sulaukęs kelių šimtų Ukmergės rajono gyventojų kreipimųsi, gyventojai prašė ne tik padėti atgauti pinigus ir apginti viešąjį interesą, bet ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn kaltuosius. „Mano manymu, čia yra ne civiliniai santykiai, o nusikalstama veika“, – teigė D. Varnas.

Taikos sutartis – viena iš galimybių

Rugpjūčio 10 d. vykusio posėdžio metu taikos sutartį palaikė ir Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas. Tačiau dėl kokių priežasčių, kol kas neaišku – kaip paaiškėjo pabandžius susisiekti telefonu, R. Janickas iki pirmadienio atostogauja.

Kiti savivaldybės atstovai apie taikos sutartį nepasakė nieko konkretaus. Mero pavaduotoja Klavdija Stepanova nepatvirtino, kad savivaldybė išties ketina bylą su „Ekonovus“ užbaigti taikos sutartimi, tačiau teigė, kad tokia situacija įmanoma. „Kol kas vyksta teismo procesas, jokių sprendimų nėra. Vienas iš variantų (taikos sutartis)“, – teigė K. Stepanova.

Pasak mero pavaduotojos, taikos sutartis turėtų būti derybų objektas. „Tai yra teismo procesas, skaičiuojami ir vežėjo patirti nuostoliai, taip pat kiek prarado savivaldybė“, – sakė K. Stepanova.

Anot mero pavaduotojos, teisme Ukmergės interesams atstovauja pats R. Janickas ir Ukmergės rajono savivaldybės Teisės skyriaus vedėjas Rimas Jurgilaitis. Pastarasis taip pat teigė, kad kalbėti apie taikos sutartį su „Ekonovus“ dar anksti. „Šita byla jau antrus metus teisme, buvo pusę metų mediacija vykdoma, bet nesusitarėme iki galo, byla buvo grąžinta“, – sakė R. Jurgilaitis.

Anot Teisės skyriaus vedėjo, kol byla nagrinėjama teisme, anksti kalbėti apie galimybes ją užbaigti taikiai. Tačiau, pasak R. Jurgilaičio, meras R. Janickas gali klausti savivaldybės tarybos nuomonės apie galimybę su „Ekonovus“ sudaryti taikos sutartį. „Tai pakankamai rimtas klausimas, pakankamai rezonansinė byla“, – sakė Teisės skyriaus vedėjas.

Paskui bendrovę – nemalonumų šleifas

Beveik pusės milijono eurų galinčią netekti „Ekonovus“ pastaruoju metu lydi bėdos su reputacija – pastarąsias savaites būtent „Ekonovus“ vardas linksniuojamas Klaipėdoje, mieste aptikus didžiulį nelegalų sąvartyną. Klaipėdos savivaldybė paskelbė, kad privačioje teritorijoje sukrautos atliekos greičiausiai priklauso „Ekonovus“, nes ši bendrovė anksčiau prašė savivaldybės leidimo būtent šioje vietoje sandėliuoti didesnį atliekų kiekį.

Vienas „Ekonovus“ akcininkų per jo valdomą įmonę „AVESCO Recycling“ yra Šarūnas Kliokys. Jis anksčiau buvo „Lietuvos energijos“ stebėtojų tarybos pirmininkas, Registrų centro valdybos narys, tačiau būtent dėl šių pareigų viešai suabejota jo reputacija: prieš metus Seimo narys Vitalijus Gailius ragino patikrinti, ar „Lietuvos energijos“ ir Registrų centro vykdytuose viešuosiuose pirkimuose nebuvo proteguojamos su Š. Kliokiu susijusios bendrovės.

Kiti „Ekonovus“ akcininkai yra bendrovė „Dojus“ ir asmeniškai pastarosios savininkas Pranas Dailidė bei jo sūnus Donatas ir dukra Justina.

14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg